Nathan (A. Butterfield) je trochu jiný než ostatní puberťáci. Je stydlivý, příliš se s nikým nekamarádí a pořád je zahleděný do knížek. Jenže jeho talent pro matematiku je naprosto výjimečný. Dokonce tak, že se mu za pomoci velmi nekonformního učitele podaří kvalifikovat na prestižní matematickou olympiádu v Cambridge. Čínu na olympiádě reprezentuje jeho kamarádka Zhank Mei a tak stejně jako se Nathan učí pomalu překonávat ostych vůči okolí, učí se pracovat s vlastními city vůči jedné dívce.
Britové prostě umí....příjemný film o zajímavém tématu. škoda přeci jen těch hluchých míst, kterých bylo na můj vkus docela hodně. Za co dávám palec nahoru je hudba...
Jak je možné, že v dnešní kinematografii filmy typu Avengers vydělávají miliardy a filmy jako je tento skoro nikdo neviděl? Tenhle film v dnešní době působí jako klenot, pohlazení na duši a dává alespoň nějakou naděj na kvalitní filmy do budoucna.
Jak je uvedeno v závěrečných titulcích, film byl inspirován filmem "Beautiful Young Minds" (2007). Postava Nathana Ellise je založena na Danielu Lightwingovi, konkrétně na jeho zážitcích před a během soutěže IMO.
Luke znevažuje desítkovou soustavu s odůvodněním, že se používá jen proto, že lidé mají na rukou deset číslic. Poté však uvádí svévolné důvody pro základ dvanáct, jako je 12 hodin za noc, 12 hodin za den, 12 měsíců, během nichž Země obíhá kolem Slunce - nejenže jsou to také lidské konstrukce, měsíc je hrubá aproximace cyklu měsíčních fází, který se ve skutečnosti opakuje 12,37krát za rok.
Těsně před začátkem olympiády se tým semkne a jednohlasně křičí: "Aussie aussie aussie, oi, oi, oi!". Známý pokřik Australanů zejména na sportovních akcích, skupina se rozchází a ve skutečnosti jsou to Novozélanďané, nikoliv Australané (Aussies). Nosí barvu "All Blacks" Nového Zélandu a na tričkách mají motivy Kiwi.