Moravský rodák Josef Somr patří bezesporu mezi nejznámější tváře českého a československého filmu i divadla. Držitel Českého lva za celoživotní výkon i prezidentského ocenění ztvárňoval hlavně výrazné vedlejší role, na svém kontě má ale i řadu komplexních, náročných výkonů. Od šedesátých let oživil několik stovek postav. Zemřel 16. října ve věku 88 let.
Články 24
Rodinné animované filmy to v kinech mívají těžké. Poslední roky, hlavně ty covidové, to platí i o snímcích slovutných studií Disney, Pixar či Universal. Tento čtvrtek to u nás zkusí celovečerní debut slovenského režiséra Petera Budinského, který přináší dobrodružný příběh desetiletého chlapce ve fantaskním Tvojzemí. Neobejde se bez vážných témat jako neutěšený život na nuzném sídlišti bez přítomnosti otce, klimatická krize, nadvláda strojů či populistů, kteří to s námi údajně myslí dobře.
Symbolicky na Mezinárodní den dětí se dnes završí 62. ročník Zlín Film Festivalu, nejstarší a největší přehlídky svého druhu na světě. Po dvou covidových ročnících návštěvníci konečně zaplnili v plné míře (a bez roušek) kina, parky, náměstí a ulice průmyslového města, kde je dodnes patrná stopa podnikatele Tomáše Bati. Festivalový Zlín jsem navštívil o posledním květnovém víkendu a čtenářům Kinoboxu přináším reportáž.
6. prosince vstoupí do českých kin nový film režisérky Agnieszky Smoczynské Útěk (2018) pojednávající o ženě trpící takzvanou disociativní fugou, při níž se v jediném okamžiku život člověka stane prázdnou stránkou. Manžel, dítě, rodina, vše je rázem pryč. Co stálo za vznikem snímku? A co vše tím chtěla autorka říct?
Zajímavá šestice filmových novinek se v prvním říjnových premiérách letošního roku uchází o zájem tuzemských diváků. Jaké premiéry nás čekají? Poměrně démonické (Venom, Toman, Jack staví dům), nostalgické (Zrodila se hvězda, Bella a Sebastian 3) i politické (Neklidná hranice). Stačí si vybrat.
Rovnou si upřímně řekněme, že kritici se s diváky v tomto případě příliš neshodli. Je tu ovšem jedno velké ALE. Myslím si, že všechny animované filmy by se vám líbily. A možná ani v jednom případě byste nekroutili hlavou, že kritik je úplně mimo, že se jedná o artovku, na kterou se nedá dívat. Naopak. Animace sjednocuje.
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která každoročně realizuje udílení cen Český lev, vybírala ze 13 českých hraných, dokumentárních a animovaných snímků, které přihlásili sami producenti. Jaké doporučení akademici učinili?
Lichožrouti (2016) si loni v českých kinech zajistili velmi solidní zájem diváků - přišlo na ně 315 tisíc lidí, což ze snímku dělá nejúspěšnější tuzemský animák vůbec. Rodinné dobrodružství inspirované řadou úspěšných knih nyní míří k našim polským sousedům, do Jižní Koreje nebo Číny. Kromě toho též na DVD. A právě o jeden z pěti disků si můžete zasoutěžit.
Loni v květnu oslavil Hurvínek 90. narozeniny. Po přenosu z divadelního představení Hurvínek na scéně 3D (2010) se okatý klučina s blonďatou kšticí vrací na filmovou scénu. Představujeme celovečerní 3D animák Hurvínek a kouzelné muzeum (2017).
Sobotní předávání Cen české filmové kritiky patřilo převážně dílům Já, Olga Hepnarová (2016) a Rodinný film (2015). První zmiňovaný si odnesl čtyři ceny, druhý obdržel cenu za nejlepší film a scénář. V kategorii dokumentární tvorby uspěl Normální autistický film (2016) Miroslava Janka. Novou kategorii Mimo kino ovládl seriál Pustina (2016).