Láska šílená

63%
Láska šílená

Známá rakouská režisérka Jessica Hausner po snímku Lurdy (2009), který sesbíral řadu ocenění na MFF v Benátkách a jiných prestižních festivalech, přináší komediální drama inspirované sebevraždou romantického básníka Heinricha von Kleista. Jak v Lurdách režisérka uvažuje o relativitě církve, víry a zázraku na posvátných poutnických místech, v Lásce šílené poukazuje na ambivalentnost lásky a romantické představy o společné smrti z lásky.

V Berlíně začátkem 19. století mladý německý básník Heinrich touží po romantické sebevraždě ve dvojici a neúnavně hledá spřízněnou lidskou duši, která by byla ochotná s ním dobrovolně ukončit svůj pozemský život. Je však zklamaný z necitlivosti všech lidí kolem, a když nedokáže přesvědčit ani svou sestřenici Mariu, ztrácí i tu poslední naději. Naštěstí však potkává Henriette, mladou, skromnou a uzavřenou manželku obchodníka, trpící “chorobou duše“, a zdá se, že i jinou smrtelnou nemocí.

Vedle matematicky přesných obrazových kompozic, divadelní mizanscéně a zdrženlivému až odosobněnému hereckému projevu, se v celém snímku objevuje sofistikovaný tlumený humor, kterým režisérka přímo útočí na přetvářku lidské společnosti a absurdnost lidského jednání. Tato netradiční romantická tragikomedie byla v roce 2014 na MFF v Cannes nominovaná na cenu sekce Un Certain Regard a v tom samém roce se na MFF v Karlových Varech představila českým a slovenským divákům. (Film Europe)




xxmartinxx
xxmartinxx
22 532 bodů
8
Hausnerová opět nenávodně, ale přesto výrazně zobrazuje jistý fenomén, tentokrát v hávu jiné doby. Upjatost toho filmu je silná a podivně zábavná.

Dodatečné informace

Původní název:
Amour fou (více)
  • Rakousko Láska šílená
  • Rakousko Amour fou
  • Rakousko Amour Fou
Premiéra v ČR:
11. 6. 2015
Distributor:
Film Europe
Země původu:
Rakousko, Lucembursko, Německo
Přístupnost:
15+
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


  • Příběh vychází ze života spisovatele, dramatika a básníka Heinricha von Kleista, který spáchal sebevraždu společně se svou přítelkyní Henriette Vogelovou.