„Neexistuje takový život, který by aspoň na okamžik nebyl nesmrtelný.“ Nadějeplná slova polské básnířky Wisławy Szymborské nás uvádějí do stejnou měrou trudného i vitálního příběhu ovdovělé překladatelky a tlumočnice Petry, jíž se krátce po čtyřicítce nečekaně zhroutil svět. Musí se smířit s tím, s čím se smířit nejde, a zároveň fungovat nejen pro svou dospívající dceru, ale i pro neustále bdělé strážce byrokratických pořádků. Do kin vstupuje Rok vdovy, jeden z nejlepších českých filmů posledních let.
Články 8
Ve věku kolem čtyřiceti let člověk se ztrátou životního partnera nepočítá, přesto tragický osud leckoho postihne. Platí to i pro tlumočnici Petru, která se po nečekané smrti manžela musí nejen postarat o dospívající dceru, ale také čelit záplavě byrokracie, jež pro truchlení příliš pochopení nemá. Do tuzemských kin se blíží tematicky neotřelé sociální drama Rok vdovy.
S ročním zpožděním se v české distribuci objevila druhé část filmového diptychu provokativního rakouského režiséra Ulricha Seidla. Po Rimini, které soutěžilo na festivalu v Berlíně, má tak české publikum možnost vidět také Spartu, jíž ještě před světovou premiérou provázely kontroverze spojené s podezřením z neetického zacházení s dětskými neherci. Snímek samotný přitom pojednává o nesnadném tématu a ne každý ho dokáže dokoukat do konce.
Státní fond kinematografie představil sedm celovečerních filmových projektů (přihlásilo se jich dvacet sedm), na jejichž vznik rozdělil 64 miliony korun. Vedle ambiciózních počinů podpořil též tři debutantky a pokračování jedné úspěšné fantasy pohádky.
Státní fond kinematografie zveřejnil informaci o tom, kterých osm tuzemských hraných snímků obdrží na svůj vznik celkovou dotaci v objemu 66 milionů korun. Kromě humoristického celovečeráku se "starým známým" Tondou Blaníkem se dočká například snímek o Janu Palachovi nebo drama z roku 1948, kdy došlo v Československu ke komunistickému převratu.
Převážně soubojem tří filmů bude letošní klání o Ceny české filmové kritiky. Snímky Domácí péče, Kobry a Užovky a Ztraceni v Mnichově byly nominovány v kategoriích nejlepší film, scénář i režie. Slavnostní večer proběhne v sobotu 23. ledna 2016 v Divadle Archa a divákům jej zprostředkuje v přímém přenosu kanál ČT Art od 20:20. Průvodci večera budou herečka, bloggerka a vítězka soutěže Stardance Marie Doležalová a herec a režisér Vojtěch Kotek.
V kinech bude počínaje dneškem řádit Colin Firth coby superšpión ve snímku Kingsman: Tajná služba (2014). V novince Jana Prušinovského Kobry a užovky (2015) si vjedou do vlasů Matěj a Kryštof Hádkové. Seveřané baví a zpytují svědomí ve snímku Proti přírodě (2014). Režisérka Veronika Lišková představí Danielův svět (2014), pohled do života českého pedofila. A v obnovené premiéře a režisérském sestřihu míří do kin klasický sci-fi horor Vetřelec (1979). Těšíte se?
Na letošním Berlinale bude zastoupena česko-slovenská hraná a dokumentární tvorba. Danielův svět (2014), odvážnou výpověď českého pedofila, doprovodí slovenský snímek Koza (2014). Ten pojednává o bývalém olympijském boxerovi Peteru Balážovi, který živoří v ghettu a kvůli financím se po letech vrací do ringu.