Recenze filmu Mlčení

68%

Komentáře a recenze 57

Dle počtu bodů
squirrelpool
squirrelpool
7 033 bodů
0
Předně, upřímně děkuji redakci za pozvání, nevím o tom, že by to ještě někdo jiný dělal. Konkrétně v tomto případě jsem vděčný dvojnásob. Protože kdybych za to ještě platil, tak budu tak naštvanej, že se nechám vyhodit policajtama při pokusu vlámat se do Scorseseho rezidence, abych mu řekl jakou kravinu natočil. Po shlédnutí opravdu chápu proč se tomu finančně, zrovna dvakrát, nedaří. Ani američtí křesťané se na to nevalí jako třeba v případě Umučení. On to totiž není křesťanský(jak by se mohlo zdát podle věnování) ani historický film(jak by se mohlo zdát podle časového zasazení). Jednak řešení onoho etického problému je obecně(natož z pohledu křesťanství) špatné. Je to podobné jako Sofiina volba. Prostě se někdo snaží přenést odpovědnost za svoje činy na někoho jiného ("rozhodni kdo bude žít/zemře", "udělej TO nebo bude trpět"). Neříkám, že bych to dokázal, ale morálně správné řešení je nepřistoupit na pravidla vyděrače. SPOILER_Navíc hlavní hrdina je jezuita(křesťan), takže by mu mělo záležet postatně víc na duši své i jiných. Slovutný Liam Neeson se plete (viz rozhovor k filmu), když říká, že je křesťanské zříct se víry, aby někdo přestal trpět. Pro křesťana je na prvním místě spása duše, pozemský život je druhořadý. To by křestan ochotný zemřít určitě věděl. A tím pošlapáním nepošlapal jenom nějaký obrázek, ale i oběť těch, kteří zemřeli. Také by 100% znal větu - víra bez skutků je mrtvá. Takže tomu i obyčejnému smyslu pro fair play odporuje zrazování opakované do konce života na, kterém si vlastně, někde hluboko v srdci, víru uchoval. O pomoci při odhalování jiných křestanů, ani nemluvě. _KONEC SPOILERU Ztěží je to i historický film, protože krom data, místa a zmínky o vztahu k evropě jsem se toho moc nedozvěděl. Potom je tady věta, která mě o(c)hromila. Cituji co jsem četl a co je vlastně ve filmu obsaženo - " Je též paralelou k současnému globalizovanému světu, neboť poukazuje na nesmlouvavost jeziutů, kteří se rozhodli "vyvézt" svou víru stůj co stůj. A v Japonsku narazili na zcela odlišnou kulturu a druh člověka." Tedy pokud to mělo být multikulturní tak to taky selhalo, protože pokud o většinové japonské společnosti něco říká tak, že je opravdu extrémně xenofobní. Ve filmu není ani naznačena nějaká nucená christianizace. Naopak většina křestanů jsou zde rodilí Japonci, které také rodilí Japonci mučí s nepochopitelnou a ničím omluvitelnou krutostí. V čele s panem Inouem, kterého zahrál Issei Ogata opravdu mistrovsky. Ta figura je opravdu na pěst. Původně jsem měl v úmyslu dát vysoké hodnocení, ale ten konec to zabil tak, že nemohu jinak. Bohužel
SNCIS
SNCIS
6 541 bodů
10
"Náš Otec, Padre Juan, říkal, že až zemřeme, půjdeme do Paraíso - Do Ráje. Není lepší zemřít? Paraíso je o tolik lepší než tady. Nikdo nehladoví, není nemocný. Žádné daně, žádná těžká práce. Všichni budeme sjednoceni s Bohem." Kylo Ren, bejvalý Spider-man a Liam Neeson, společně káží slovo Boží. Je to klidné, takže žádné rychlé střihy. "To je v pořádku... Šlápni na mně... Rozumím tvé bolesti... Narodil jsem se do tohoto světa, abych sdílel lidskou bolest. Nesl jsem tento kříž, za tvou bolest. Tvůj život je teď se mnou." Přemýšlíte o tom, co vidíte a cítíte s hlavní postavou. Je to hrozně emotivní a silný film. Film o víře... O, tom jaké má v sobě víra hodnoty. Považuji to za mistrovské dílo. - 100%.
Floridsky
4 376 bodů
8
Jsem ateista, ale tohle výborné drama o víře a náboženství mě zaujalo a i bavilo. Má to i velký filosofický přesah a zajímavé myšlenky. Kamera je úžasná a absence hudby napomáhá k atmosféře. Do toho skvělé herce, jen tedy na Liama Neesona jsem se těšil nejvíc a byl tam asi jen 15 minut. Avšak 161 minut je už trochu moc, takže by nevadilo zkrácení aspoň o půl hodinku. Není to film pro každého, takže zdejší hodnocení docela chápu.
kknk2
kknk2
3 277 bodů
7.5
Z pohledu ateisty je konflikt náboženství jen další kuriozitou, avšak tento spor je zde skvěle vykreslen ve velmi hlubokých myšlenkách a mentálním i fyzickém utrpením. Přestože si film vyžádal hodně času, herci to utáhli a když se zrovna „nic nedělo“, přišly vizuálně skvostné záběry, takže jsem se zkrátka nenudila.
Hebda
3 232 bodů
10
Bohužel naprosto dokonale a skvěle natočená agitka za křesťanskou víru, v podstatě však také negující antifilm proti jinému Scorseseho filmu, a totiž Kundunu. Nevím, nevím, co si o Martym nyní myslet. Je to pokrytec? Kokot? Stařecka demence se hlásí o slovo? Kdo je teda svině? A kdo je hodný? Dokud to nebyl nikdo, nebo dokud byli všichni ti zlí, tak to bylo v poho. Ale úplně poslední záběr filmu podsouvá názor, s kterým se dá obhájit, že hlavní banda debilů byli ti, kdo si nechtěli nechat kecat do věcí od někoho, kdo bydlí milion kilometrů daleko a ví o té nové zemi a lidech v ní žijících hovno. ALE PŘICHÁZÍ S PRAVDOU, ŽE JO? Zasranej film o zasranejch kreténech, co měli patent na pravdu, vymysleli zeměkouli a ta se s něma točila (ovšem až potom, co upálili pár frajerů, co jim tu pravdu o té zeměkouli řekli). Ale jak jsem zmínil na začátku, je to fakt dobrej film, bohužel...
Teg
Teg
3 101 bodů
8
Prvních pár minut jsem se těšil jak napíšu komentář o plytkosti děje. Duchovní přicházejí z hlediska každého křesťana zoufale nevybaveni pro jakoukoliv a už vůbec ne misionářskou službu. Neví se modlit před jídlem, jsou sobečtí a zbabělí (hlavně Rodrigues), odpuštění nefandí a vůbec máte pocit, že cesty víry jim jsou cizí. Možná podobně jako mnoho současníků. Každopádně se brzy možná právě proto neubráníte různým úvahám a o to v tomto filmu jde především. Jakkoliv nemusíte souhlasit nebo sympatizovat s hlavní postavou (já vůbec). Díky za takový film.
leafroller
leafroller
3 023 bodů
9
Film pokládající mnoho otázek, otevírající mnoho témat. Byl původní boj o víru pouze bojem o nastavené způsoby chování věřících? Chápali vůbec nevzdělaní japonští křesťané podstatu své víry? Měli právo být křesťanští padre v Japonsku tolik rozčarovaní, když v Evropě dělali "nevěřícím" přesně to samé? Je skutečně součástí Ježíšovy víry tolik pýchy a umanutosti? Byl hlavní hrdina vůbec kladná postava a proč? A tak dále a tak dále. Témat na několik večerů a mnoho piva či vína. Řemeslně je snímek podle očekávání perfektní a působivý. Za mě zde bylo sice několik zbytečně natažených scén, ale na jedno shlédnutí se to dalo vydržet.
marie-kolarova
marie-kolarova
2 974 bodů
7
Obrazově krásné, obsahově nejednoznačné. Otec Rodrigues nerozumí Božímu mlčení stejně, jako mu nerozumí mnoho jiných v těžké situaci, kdy si připadají zoufale opuštění. Víc se mně líbila linie, kdy se Rodrigues mění z neochvějného křesťana v zoufalce zmítajícího se v pochybnostech. Připodoboval se ke Kristu a stal se Jidášem. Garfieldovi výborně utáhne čas, kdy si vůbec neví rady a je na dně. V poslední části se redukuje jen na opakující se záběry, aniž Scorsese pustí diváka do Rodriguesova nitra. Nejednoznačnost je hlavní předností i negativem Mlčení. Podle toho, co kdo preferuje.
Edward
Edward
2 487 bodů
6
6/10
SprávceOhně
SprávceOhně
2 298 bodů
4
Jsem ateista, ale respektuji víru v náboženství a stará klasika Misie je jeden z mých oblíbených filmů. Filmů o cestě víry a vůli ji praktikovat i v nehostinných podmínkách je dost a tento se od nich ničím neliší, nepřináší nic nového, a proto jsem se tak neskutečně, ale neskutečně nudil.