Liam Neeson vždy platil za fantastického charakterního herce. Bylo proto veliké překvapení, když se v roce 2008 objevil v hlavní roli akčního thrilleru z produkční stáje Luca Bessona.
Články 25
Mrazivá kriminálka Konec zločinu v Americe má na Netflixu premiéru právě dnes, shodou okolností v době, kdy se slovo zločin a kriminalita především v USA, v médiích a na sociálních sítích skloňuje ve všech pádech. Byla by ona filmová vize konce zločinnosti něčím, co bychom si měli přát?
V kinech sbírají miliony, mohou se chlubit kultovním statusem, kritici je chválí a stále rostou. Čím to ale je?
Když se řekne komiksová adaptace, naprosté většině se vybaví blockbusterový seriál studia Marvel. To dopomohlo zpopularizovat komiksy i v naší předpojaté kotlině, ve které se jinak po několik desetiletí i díky hanebným výrokům spisovatele Jana Drdy objevovaly v časopiseckých stáncích nanejvýš tuzemští lidoví hrdinové jako Čtyřlístek či Rychlé Šípy. Před vznikem všeobjímající supervelmoci Marvelu vznikaly osamocené enklávy pokoušející se prorazit s na první pohled nepříliš rentabilní tematikou, které v 90. letech teprve rozpoznávaly svůj potenciál (Blade, Spawn, Vrána), aby pak na přelomu milénia mohly plně rozkrýt své nemalé pole působnosti (X-Men, Spider-Man). V roce 2004 navíc došlo k animované senzaci Úžasňákovi, kteří se po 14 letém martyriu dočkají již za méně než měsíc pokračování.
Peníze mají moc. Mohou pomoci k tomu, aby vznikly velké věci a současně ovlivnit lidi k něčemu, co se jim dvakrát dělat nechce. Liam Neeson neměl vůbec chuť natočit dvojku 96 hodin. Nakonec se přemluvit nechal a šlo o jeden z komerčně nejúspěšnějších filmů jeho kariéry. Když se začalo mluvit o třetím díle, měl dvě podmínky - již žádný únos a tučný šek na 20 milionů dolarů.
Asi se najde málo lidí, kteří nemají rádi Liama Nessona v akčních rolích. Přirozeně si ho ceníme i pro charakterní herectví, kdy se nám zapsal do srdcí jako Oskar Schindler nebo Michael Collins. A to je právě to, co z něj dělá tak dobrého akčního herce. Dokáže svým postavám dodat lidský rozměr.
Televizní verze filmových hitů jsou v módě. Někdy to vyjde (Fargo, Westworld), jindy ne (Křižovatka smrti, Minority Report). Seriál Taken míří na fanoušky stejnojmenné filmové série (u nás jako 96 hodin), v níž musel taťka Bryan Mills v podání charismatické mlátičky Liama Neesona zachránit dceru/ženu/sám sebe.
Loni v září jsme se dozvěděli, že Luc Besson chystá seriálovou verzi hitu 96 hodin, která nás seznámí s minulostí mlátičky Bryana Millse. Toho se ve filmové trilogii zhostil Liam Neeson a zapsal se tak mezi hollywoodské akční borce.
Snímek 96 hodin se během sedmi let dočal již dvou filmových pokračování. Celosvětově vydělala série téměř miliardu, takže se bude pokračovat. Stanice NBC se rozhodla, že natočí i seriál s agentem Bryanem Millsem v hlavní roli.