Zajímavosti 35
- Horus označil hady Astarty a Anat za "domácí mazlíčky", na což Bek odpověděl: "Kočky jsou domácí mazlíčci" - to by staří Egypťané nikdy neřekli - kočky jsou pro ně posvátná stvoření.
- To, že se Horus rozhodl zachránit Beka, než aby chytil jeho oko, nelze považovat za chybu, protože údajná schopnost létat nebyla dána tím, že měl obě oči, jak smrtelníkovi v sekvenci vysvětlil.
- Před závěrečným střetem se Setem Horus říká, že hlavním cílem je získat Raovo kopí zpět. Přestože je kopí během boje na vrcholu obelisku na dosah, Horus ho zcela ignoruje a vrhá se pro Beka bez něj.
- Horus umístí Beka a Zayu do hrobky určené pro jeho otce Osirise, ale ti dva se do ní vejdou jen tak tak, což ukazuje, že otvor nemohl být původně vytvořen pro mnohem vyššího boha.
- V Thothově knihovně, kde Hór zaútočí na Thotha, všichni Thothovi dvojníci tasí meč levou rukou. Poté následuje převrácený záběr, který ukazuje Thotha držícího meč v pravé ruce pro další seknutí. Ve všech zbývajících záběrech však všichni dvojníci drží meč v levé ruce. V této scéně můžete také sledovat, jak kapradí (spolu se vším ostatním) skáče na stole zleva doprava a zase zpátky.
- Existuje několik technologických anachronismů, které se do primitivního egyptského prostředí nehodí. Tento film není zasazen do historie, ale do mytologie ve fantazijní představě Egypta, který nikdy nebyl.
- Při chůzi v bažině mají všechny tři postavy vodu na stejné délce nohou (pod koleny). Protože Horus a Hathor jsou mnohem vyšší než Bek, měli by být později potopeni alespoň ve výšce pasu, aby přesně odpovídali jejich velikosti.
- Obrovští hadi zvedají oblaka prachu a písku, jako by to byly velké roury masa, které jsou taženy přes poušť. Hadi se takto nepohybují, protože jednotlivé břišní šupiny se střídají v nehybnosti, zatímco ostatní se vlní dopředu a odlepují se od země. To je dobře vidět v dokumentu o divoké přírodě "Zázračná planeta II" (2016), kde závodní hadi pronásledují leguány, kteří nohama nakopávají písek, ale zdá se, že hadi pouze kloužou rychlostí, protože nikdy nenarušují písčitý povrch.
- Když jsou Horus, Seth a Bek na vrcholu věže, stoupání stupňů odpovídá Bekovi a dvěma dvanáctimetrovým bohům.
- Když se Horus, Hathor a Bek procházejí bažinou, Hathor hodí Bekovi svou baňku, aby jí dodal čerstvou vodu, ale když je baňka ve vzduchu a v Bekových rukou, zmenší se - a když ji hodí zpět, opět se zvětší. Samozřejmě by měla být asi dvakrát větší, když ji má Bek, a menší, když ji má Hathor.
- Když se Horus, Hathor a Bek procházejí bažinou, hladina vody všem třem sahá těsně pod kolena. Protože Horus a Hathor jsou větší, pokud je hladina vody pod jejich koleny, měla by být u Beka alespoň v úrovni pasu, ale i jemu sahá těsně pod kolena.
- Během bitvy mezi Horem a minotaurem si Horus ulomí oba rohy, ale v dalším záběru je ulomen pouze jeden.
- Když se Horus, Hathor a Bek procházejí po rudé poušti, na levé náušnici Hathor visí pouze jeden předmět a na té v pravém uchu dva. Později jí na obou visí dva předměty.
- Když byl film kritizován za obsazení převážně bělošských herců, režisér i produkční společnosti se za něj omluvili.
- První celovečerní film Alexe Proyase po sedmi letech. Předchozím byl film "Proroctví" (2009).
- První celovečerní film natočený s novou řadou objektivů Primo 70 společnosti Panavision.
- Setovo brnění připomíná sha. Horova zbroj připomíná sokola. Hathořina čelenka připomíná krávu. Thothova čelenka připomíná ibise.
- Rachael Blake, která byla obsazena do role Isis, Horovy matky, je o rok mladší než Nikolaj Coster-Waldau. Bryan Brown, který hrál Osirise, Raova syna, je o čtyři roky starší než Geoffrey Rush, který hrál Ra.
- Architekt věže zasvěcené Raovi říká, že je vysoká 2 220 loktů, tedy 1 015 metrů nebo 3 330 stop. V době uvedení filmu do kin byla nejvyšší stavbou světa Burdž Chalífa s výškou 829,8 metru neboli 2 722 stop.
- Ve filmu je otec Osirise a Seta označován jako Ra, ale v egyptské mytologii je to ve skutečnosti Geb.
- Ve filmu nehrají žádní egyptští herci.
- Setkání, kdy se Thoth snaží zapamatovat si název rostliny, z níž se vyklube salát, připomíná následující příhodu: Podle knihy Spory Hóra a Seta je Set vyobrazen, jak se snaží dokázat svou nadvládu tím, že svede Hóra a pak s ním má pohlavní styk. Horus si však vloží ruku mezi stehna a zachytí Setovo sperma, které následně hodí do řeky, aby se nedalo říci, že byl oplodněn Setem. Horus (nebo v některých verzích sama Isis) pak úmyslně rozetře své vlastní sperma na salát, který byl Setovým oblíbeným jídlem. Poté, co Set salát snědl, vydali se k bohům, aby se pokusili urovnat spor o vládu nad Egyptem. Bohové nejprve vyslyšeli Setův nárok na nadvládu nad Horem a přivolali jeho sperma, to však odpovědělo z řeky, čímž jeho nárok zneplatnilo. Poté bohové vyslechli Horovo tvrzení, že ovládl Seta, a přivolali jeho semeno, to však odpovědělo ze Setova nitra.
- Nikolaj Coster-Waldau se pro roli ve filmu dostal na 7 % tělesného tuku.
- V některých příbězích z egyptské mytologie jsou Set, Horus, Osiris, Nefthys a Isis sourozenci.
- Rozpočet společnosti Lionsgate/Summit na výrobu filmu se pohybuje pouze kolem 10 milionů dolarů, protože Lionsgate/Summit dokázaly získat většinu rozpočtu zpět díky mezinárodním předprodejům a daňovým pobídkám v Austrálii.
- Ve filmu duše přechází do posmrtného života tak, že Anubis zváží jejich bohatství na váze s pírkem. V egyptské mytologii se duše kladly na váhu (jako symbol vad a ctností), proto se vnitřní orgány, jako je srdce, mumifikovaly. Ve filmu je zřejmě uvedena verze mytologie, která je známá dnes.
- Režisér Alex Proyas se narodil v Egyptě řeckým rodičům, kteří se ve třech letech přestěhovali do Austrálie.
- Zbraň připomínající hůl, kterou někteří z bohů třímají, se nazývá "válečné žezlo" a ve starém Egyptě byla spojována s mocnými lidmi, konkrétně s bohy a vládnoucím faraonem.
- V egyptské mytologii je Set (psaný také jako Setesh, Sutekh, Setekh a Suty) bohem pouště, bouří, nepořádku, násilí a cizinců. Ve starořečtině se tento bůh jmenuje Set. Ra zaměstnával Seta na své sluneční lodi, aby zahnal Apepa, hada Chaosu. Set byl také pánem červené země (pouště), kde byl protiváhou Horovy role pána černé země (půdy).
- Tento film a film "Šílený Max: Zběsilá cesta" (2015) mají téměř 300 stejných členů štábu, včetně prvního asistenta režie P.J. Voetena, vedoucího vizuálních efektů Juliana Dimseyho, kaskadéra Tima Wonga a herců Courtney Eaton a Abbey Lee.
- Hadovitý tvor, který se v traileru objevuje, je Apofis, egyptské božstvo chaosu, které je v egyptském umění a hieroglyfech obvykle zobrazováno jako had.
- Gerard Butler řekl, že jakmile si ve scénáři přečetl slovo "bůh", které popisovalo jeho postavu, věděl, že se pustí do obrovského kulturistického procesu. Butler začal okamžitě cvičit, protože "chtěl mít jistotu, že bude vypadat jako on, než začne natáčení".
- V Egyptě a Spojených arabských emirátech byl název filmu změněn na "Kings of Egypt".
- Natáčelo se v australské poušti. Natáčení na Sahaře bylo považováno za příliš nebezpečné.
- Tento film vychází z egyptského mýtu "Souboj Hóra a Seta", v němž Set a Horus bojovali o vládu nad Egyptem.