Řeší se to téměř u každého hollywoodského blockbusteru. Ještě před premiérou druhé Duny či Furiosy jsme slýchali zvěsti o tom, že na kasovních výsledcích závisí, zdali se fanoušci dočkají i dalšího pokračování. Zatímco v případě Duny se to zřejmě povedlo a Denis Villeneuve už trojku s dosavadním názvem Spasitel Duny (snad) píše, pouštní dobrodružství George Millera doplatilo na aktuální vyprahlost kinosálů a další adrenalinovou jízdu ze světa Šíleného Maxe jen tak někdo neodklepne.
Články 77
Italští instalatéři Mario a Luigi, hrdinové slavné japonské videoherní série, dostali druhý pokus v rámci celovečerního filmu. Po hraném propadáku z roku 1993, který spíš než neškodnou zábavu pro děti připomínal temnější béčkovou kombinaci Batmana a Želv Ninja, přichází do kin animák od studia Illumination Entertainment. To má svém na kontě úspěšnou sérii Já, padouch a Mimoně a na výsledku snímku Super Mario Bros. ve filmu je to znát. Na film se nyní můžete podívat na SkyShowtime.
Hororový snímek Pět nocí u Freddyho (Five Nights at Freddy's) se může stát jedním z finančně nejúspěšnějších filmů na motivy videoher. První celovečerní adaptace stejnojmenné hry z roku 2014 má za první víkend z celého světa 130 milionů dolarů a levná dvacetimilionová produkce Blumhouse je navzdory špatným recenzím halloweenskou senzací. Série videoher a s ní spojené mediální impérium mají obrovský fandom od teenagerů až po třicátníky, kteří na film hojně berou i děti. A mnozí se přitom dle nespočtu svědectví na sociálních sítích chovají přinejmenším neurvale.
Filmové adaptace komiksových látek Marvelu či DC se poslední dobou noří do konceptů mnohovesmírů (multiverse), které jim umožňují libovolně ohýbat realitu a svádět dohromady oblíbené postavy existující v různých tematických vesmírech. V kinech právě ždíme paralelní světy animovaný Spider-Man a zanedlouho jejich hranice nabourá rovněž superrychlý Flash. Není tedy od věci si připomenout i zčásti přehlížené a především nekomiksové snímky, které z těchto pradávných schémat vychází.
Je bez debat, že Jan Žižka platí za nejočekávanější tuzemský film letošního roku, na jehož uvedení by se mohli zahojit především tuzemští kinaři. Ať už si o půlmiliardové investici režiséra a producenta Petra Jákla, kterou na vznik snímku sehnal, myslíme cokoli, jedno je jisté – bývalý judista, kaskadér a příležitostný herec se v rámci tuzemské kinematografie vymyká. Než bude mít ve čtvrtek 15. září Jan Žižka v českých kinech premiéru, pojďme si Jáklovu životní cestu a její milníky připomenout.
Od 21. sprna bude HBO opět patřit Západozemí. Diváci se vrátí do světa ledu a ohně a podívají se na události, které se odehrály dvě stě let před těmi ze seriálu Hra o trůny.
Tom Cruise se po 36 letech vrátil k ikonické letecké bundě a usedl do kokpitu jako svérázný instruktor Maverick. Druhý Top Gun vás stále zajímá, a tak přinášíme hned několik pohledů na kasovní trhák, který vládne kinům v řadě zemí světa. A pak je tu ještě mimořádně podrobný rozbor seriálu Halo inspirovaného populární počítačovou hrou. Jsou tu další Komentáře týdne. Inspirujte se. Vaše názory uvádíme bez jakýchkoli redakčních úprav.
Mágové, trpaslíci, zlobři, démoni, draci nebo cesta do herního světa. To vše a ještě víc na vás čeká v článku o tom nejlepším z fantasy žánru na Netflixu.
Dnes se budeme bavit o číslech v kinech a proměnných. Nebudeme řešit streamovací služby, seriály ani to, jestli se nějaký kousek dočkal uznání až na videu. Na zoubek se podíváme čistě tomu, které adaptace videoherních hitů zaválely v kinosálech a proč.
S tržbami filmových hitů je to složité. Celková čísla vypadají hezky a nekomplikovaně, skutečnost je ale samozřejmě zamotanější. Z výdělku je třeba odečíst náklady na reklamu a podíl pro kinaře. Do kapsy studia tak jde zpátky jen zhruba třetina toho, co svítí v kolonce „vyděláno v kinech“. A to nemluvíme o tom, že z takových čínských kin distributoři zahraničních filmů dostávají dokonce jen 25 % toho, co jejich snímek v sálech vydělá.