Když pomineme Miloše Formana, jenž se stal pevnou součástí amerického filmového kánonu a světové publikum o něm uvažuje jako o Čechovi až v druhé řadě, může Janu Švankmajerovi co do jeho věhlasu konkurovat snad jen Karel Zeman. Pražský rodák vyrůstal v rodině aranžéra výkladních skříní a vyučené švadleny a zlomovým okamžikem pro něj bylo, když v osmi letech dostal jako dárek domácí loutkové divadlo. V tomhle umírajícím uměleckém oboru se zhlédl a jeho étos přenesl do kinematografie, kde jeho prostřednictvím oživoval své černohumorné surreálné vize. I díky urputnosti jeho dvorního producenta Jaromíra Kallisty Švankmajer přečkal revoluci a uplatnil se i v nové době, kdy začal točit celovečerní filmy a jeho věhlas dorostl astronomického měřítka. Připomeňme si v den jeho 90. narozenin jeho nejdůležitější počiny.
Články 12
Přestože se česká kinematografie na horory nikdy nezaměřovala, vybrat desítku nejděsivějších titulů není snadný úkol – lákavých adeptů je totiž mnohem víc. Spousta krátkometrážních děl si proto vysloužila „jen“ čestnou zmínku a vybraná desítka se snaží odrazit různé proudy a přístupy, jimiž se tuzemští filmaři a filmařky během uplynulých dekád snažili vystrašit publikum.
Jsou herci, kteří si vás svým projevem, ať už hereckým nebo civilním, nezvladatelně podmaní. Nemluvím teď o idolech, ikonách, kultech, nic takového. Mluvím o členech rodiny, vašich vzdálených bratrech, kteří vám jsou v mnoha ohledech víc než blízcí. Není jich mnoho. Měl jsem a mám jich také pár. A nečekaná zpráva o jejich smrti vás bolestně zasáhne. Stáhne se vám hrdlo a oči se jaksi zamlží. Jan Tříska, který nás nečekaně opustil přesně před rokem, byl jedním z nich.
Poslední únorové premiéry se v českých kinech nesly v duchu úspěchu animovaných filmů a soubouje tuzemské vztahové komedie (Věčně tvá nevěrná) s marvelovským superhrdinou Black Pantherem (2018). Na co se nejvíc chodilo do českých kin? Dozvíte se v komentovaném žebříčku návštěvnosti a tržeb Unie filmových distributorů.
Tuzemské kinopremiéry dnes přinášejí čtyři novinky a tu pátou (poslední celovečerák Jana Švankmajera) si kinaři drží až do pondělí pod pokličkou. Dominovat bude bez debat nejnovější Marvelovka, která nás zavede na africký kontinent (Black Panther). Překvapit může žhavý oscarový favorit (Tvář vody). Své fanoušky si zcela jistě najde též Ewa Farna a její dokumentární portrét.
Ve světě požívá obrovského respektu. V pražském bytě na Novém Světě má 4 České lvy a Zlatého medvěda z Berlinale (Možnosti dialogu). Středobodem jeho života ale nejsou ceny a matérie, nýbrž surrealismus, snění a přemýšlení o tom, co nás jako lidské bytosti přesahuje a stahuje. Celá řada objektů a artefaktů, které tyto myšlenky zhmotňují a uvádějí v pohyb, si zahrála v jeho celovečerních i krátkých inspirativních filmech. Jan Švankmajer nyní rozehrává ten poslední. Seznamte se s Hmyzem (2018) podle bratrů Čapků.
Dnes zemřel v pražské vojenské nemocnici ve věku 80 let významný divadelní a filmový herec Jan Tříska. Pojďme společně zavzpomínat na některé snímky, v nichž se za svou dlouhou kariéru objevil.
Ve věku 68 let, na následky plicní embólie zemřel jeden z nejmenších českých herců, co se vzrůstu týče. Jeho první filmovou rolí byla roku 1969 postava malého knihovníka ve snímku Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc. Jiří Krytinář si zahrál ve více než stovce filmů a seriálů a v desítkách divadelních her.
Loni v listopadu jsme vás prvně informovali o crowdfundingu. Díky těmto sbírkám se tvůrci na různých webových portálech (světový Kickstarter, český Hithit) pokoušejí vzbudit zájem o spolufinancování svých děl. Jako protislužbu fanouškům v případě úspěchu vybrání cílové částky slibují různé suvenýry, lístky na premiéru, setkání s protagonisty.
Valčík z Bašírem, Mary a Max nebo Metropia. Jedinečná animovaná díla bude uvádět počínaje dnešním večerem druhý kanál České televize.