Bohemian Rhapsody

83%
Bohemian Rhapsody
Film Bohemian Rhapsody je strhujícím životopisným příběhem Freddieho Mercuryho, ikonického frontmana skupiny Queen. Od jeho skromných začátků jako Farrokha Bulsary, pracovníka odbavujícího zavazadla na letišti Heathrow, až po výstup ke slávě po boku spoluhráčů Briana Maye, Rogera Taylora a Johna Deacona, se film zabývá Freddieho hudební genialitou, bouřlivými vztahy a bojem s vlastní identitou. Můžeme tak nahlédnout pod pokličku Mercuryho jedinečné životní a umělecké jízdy od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.



Recenze: Bohemian Rhapsody

Kinobox.cz
60%

Celý film je vzácně "sterilní" a "nezávadný". Nikdy by mě nenapadlo, že by se životopis Freddieho Mercuryho dal natočit jako mládeži přístupný film, ale stalo se to! Samozřejmě dojde k nějaké té hádce, ale místo historek a drsných análních souloží na koksu a pumpování spermatu ze žaludku se dočkáme různých náhodných "vtípků".


Brenan88
Brenan88
47 170 bodů
8
Bohemian Rhapsody je oslavou hudby,Queen a hlavně Mercuryho. Právě písně od Queen jsou středobodem celého snímku. Nejlepšími scénami pro mne byly právě ty kde bylo ukázané jak ty nejznámější hity vznikaly. No a pak závěrečné vystoupení na Live AID. Po technické stránce filmu zde není co vytknout,ale stylem vyprávěním mi film moc nesedl. Chápu,že do dvou hodin museli nacpat hromadu zásadních momentů kapely,ale mě to ve výsledku přišlo hodně nekonzistentní. Další věcí,která mi na snímku trochu vadí je to překrucování faktu. Jsem velký fanoušek Queen,ale zde bylo tolik nepřesností,že moc nechápu na co to vlastně May a Taylor dohlíželi. Rozepisovat se o tom nebudu,každý kdo tuhle kapelu dobře zná ví o čem píšu. Je zde spousta drobností,které fanoušky potěší,ale to,že se překrucuje historie pro potřeby filmu už asi nikomu nevadí. Velký potlesk si zaslouží Malek jehož ztvárnění Mercuryho bere dech. To jak se dokázal vtělit do této legendy je naprosto přesné a ve vzduchu je cítit Oscar. Přesto bych velmi rád viděl Cohenovu verzi,která měla být bez obal a zbytečného přikrášlování. S blížícím se finále a Fredieho nemocí získává film na intenzitě. V tuto chvíli se ve mne začalo probouzet množství emocí na které jsem čekal celý film. Finále bylo tak dojemné a silné,že se vlastně ani nedivím tomu potlesku v kině (tohle jsem ještě nikdy nezažil). I přes všechny výtky,které k filmu mám jsem nad míru spokojený.
Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
10
Trvalo to dlouho, ale všichni fanoušci, legendární a nenapodobitelné kapely Queen se dočkali, důstojné filmové pocty, této fascinující kapely a jejího frontmana Freddieho Mercuryho. Trocufám si tvrdit, že tvůrci věděli, že na film půjdou převážně fanoušci a tak se příliš nezdržují zdlouhavým vyprávěním o tom, jak vše vzniklo a jak se setkali a proto je úvod docela rychlý a stručný. Stejně tak vše, co následuje a je to věc, která může nejednomu divákovi vadit, protože film není klasickým životopisným filmem, jako spíše poctou kapele a Freddiemu. Vzhledem k tomu, že je film mládeži přístupný, nedočkáte se ničeho vyloženě skandálního ze života výstředního Mercuryho (a pro mnoho diváků je to asi jedině dobře) a jeho bisexuality a vztahů se film jen okrajově dotýká, stejně tak jeho pocitu samoty, nemoci a úmrtí. Spíše se soustředí na vznik několika největšího hitů, nálady ve skupině a hlavně legendárního koncertu na Live Aid, (který nakousne už samotný výborný úvod) který byl jak samotným návratem skupiny, tak i tím, co muselo utvrdit všechny, že Queen nebyly žádnou standardní skupinou. Právě závěrečné vystoupení, které se odehrává skoro v reálném čase je tím, co filmu dává neuvěřitelnou sílu a ukazuje, že se jedná o něco nevšedního. Tvůrcům a hercům (hlavně zde Malek vytře zrak všem pochybovačům a předvede nefalšované převtělení do legendárního zpěváka) se povedlo na plátno převést pocity, které museli cítit všichni, kdo na daném koncertu byli a díky výborné vizuální stránce, se divák podívá tak blízko, mohli jen přítomní kameramani. Nebýt tohoto strhujícího závěru, asi bych šel o jednu * níž, protože některé části z osobního života, brzdí výborně nastolené tempo ze začátku filmu a spíše bych se podíval na vznik několika dalších hitů, než řešit osobní pocity samotného Freddieho. Na druhou stránku i to k filmu patří, i to přidává další emoce, kterých je film plný a nevím, jestli mohl vzniknout lepší film, který by lépe přiblížil, jak to tenkrát mohlo být. Nevím, kdy naposled jsem viděl film, který by ve mně vyvolával mrazení a ždímal ze mě emoce, tak jako se to povedlo právě Bohemian Rhapsody a přestože to není film o velkolepých bitvách a jiných samoúčelných efektech, doporučuji v co nejlepším kině. Když byl koncert Live Aid, nebyl jsem ještě na světě, ale díky tomuto filmu jsem si ho mohl "naživo" prožít. A byl to neskutečný zážitek. Můj první 5* film v tomto roce.
Pete69
Pete69
33 045 bodů
7
Svých 70% dávám filmu hlavně za poslední půlhodinku. Podle mě se jedná o nejpřeceňovanější film roku 2018. Začátek vlažný, přes perfektní výkon Ramiho Maleka, jsem měl pocit že první hodinu koukám na Micka Jaggera. Závěr skvělý, ale zřejmě z etických důvodů chyběl i smutný konec Freddieho..
  • Excelentní výkon Ramiho Maleka
  • Monstrózní a skvělý závěr na Live Aid
  • První hodinu vypadal Freddie jako Mick Jagger
  • Film není dotažen do konce
  • Utahaná a nudnější první polovina filmu


Dodatečné informace

Původní název:
Bohemian Rhapsody (více)
  • Velká Británie Bohemian Rhapsody
Premiéra v ČR:
1. 11. 2018
Distributor:
CinemArt
Země původu:
Velká Británie, USA
Přístupnost:
12+
Rozpočet:
52 mil. USD
Tržby:
918,36 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Bohemian Rhapsody je dostupný s českými titulky a českým dabingem

Podobné


Powered byJustWatch

  • Epilog: „Freddie Mercury zemřel 24. listopadu 1991 na zápal plic způsobený AIDS. Bylo mu 45 let. Freddie a Jim měli po zbytek Freddieho života láskyplný vztah. Freddie a Mary Austinová byli celoživotní přátelé. Byl zpopelněn v souladu s tradicí zoroastriánské víry své rodiny. Skladba „Bohemian Rhapsody“ byla znovu vydána o dva týdny později a znovu se dostala na první místo... 16 let po svém prvním vydání. V roce 1992 založili Queen a Jim Beach na Freddieho počest fond The Mercury Phoenix, který se věnuje celosvětovému boji proti AIDS.“
  • Navzdory názvu se píseň „Bohemian Rhapsody“ nikdy ve filmu nehraje celá. Přehrají se pouze úryvky písně.
  • Postava „Ray Foster“ je volně založena na skutečném představiteli EMI Rayi Featherstoneovi. Když Foster odmítne propagovat píseň „Bohemian Rhapsody“, Freddie mu řekne, že si ho navždy budou pamatovat jako muže, který ztratil Queen. Na konci filmu hraje píseň „We Are the Champions“, zatímco se točí montáž. Ray Foster je opět zobrazen, jak sedí za svým stolem, a jeho obraz na obrazovce je dokonale načasován na text písně „No Time for Losers“.