Zajímavosti 227
- Adam Lambert: Řidič náklaďáku čekající na schůzku v koupelně, když Freddie Mercury zavolá Mary Austin z telefonní budky. Lambert vystupuje s Queen od roku 2012.
- Operní hudba hraná, zatímco Freddie Mercury volá Mary Austinovou, aby rozsvítila a zhasla světlo, je „Signore ascolta“ z Pucciniho Turandot.
- Než Queen nahráli své první album, Freddie Mercury nahrál dvě písně „I Can Hear Music“ a „Goin' Back“ pod falešným jménem Larry Lurex. To bylo lehce naznačeno ve filmu, když Queen ve skutečnosti nahrávají své první album a Freddie nechce přestat experimentovat a dělat věci kvůli volnému času ve studiu.
- Epilog: „Freddie Mercury zemřel 24. listopadu 1991 na zápal plic způsobený AIDS. Bylo mu 45 let. Freddie a Jim měli po zbytek Freddieho života láskyplný vztah. Freddie a Mary Austinová byli celoživotní přátelé. Byl zpopelněn v souladu s tradicí zoroastriánské víry své rodiny. Skladba „Bohemian Rhapsody“ byla znovu vydána o dva týdny později a znovu se dostala na první místo... 16 let po svém prvním vydání. V roce 1992 založili Queen a Jim Beach na Freddieho počest fond The Mercury Phoenix, který se věnuje celosvětovému boji proti AIDS.“
- Navzdory názvu se píseň „Bohemian Rhapsody“ nikdy ve filmu nehraje celá. Přehrají se pouze úryvky písně.
- Když Freddie mluví o přerušení činnosti skupiny Queen kvůli své sólové kariéře, Brian a Roger se zlobí, což naznačuje, že skupina pravděpodobně skončí; ve filmu však není nikdy odhaleno, že Brian May a Roger Taylor měli ve skutečnosti vedlejší projekty mimo skupinu Queen. Brian měl „Starfleet Project“, v němž hostoval Edward Van Halen; Roger měl „The Cross“, což byla hardrocková kapela, kde byl hlavním zpěvákem a rytmickým kytaristou. Přestože všechny jejich vedlejší projekty měly určitou podporu nahrávacích společností, které je produkovaly, žádný z nich neměl takový úspěch jako vydaná alba skupiny Queen.
- Během jednoho z večírků Freddieho Mercuryho jsou v jeho domě vidět dvě dívky na kolech v teplých kalhotách. Toto je jasně připomenutí na 'Fat Bottom Girls' a 'Bicycle Race'.
- Skutečné záběry publika Live Aid byly sestříhány a mnoho plakátů / vlajek bylo vystřiženo, nejnápadněji velká brazilská vlajka snadno viditelná na původním záběru Live Aid.
- V jedné části filmu se Freddie Mercury odráží ve slunečních brýlích v záběru na hlavu. Je to skrytá narážka na film "Highlander"(1986), kdy se na začátku filmu Fasil (Peter Diamond) odráží ve slunečních brýlích zaostřených v záběru na hlavu, když utíká před Connorem McLeodem (Christopher Lambert). Všechny písně filmu "Highlander"(1986) složila a nazpívala skupina Queen.
- Píseň, kterou kapela nahrává ve své první studiové relaci, je „Seven Seas of Rhye“, která byla uvedena na prvním albu Queen „Queen“ (1973) a „Queen II“ (1974), na prvním z nich pouze jako instrumentální skladba.
- Film vynechává Queenovu produkci soundtrackového alba z roku 1980 pro "Flash Gordon" (1980) a také 'A Kind of Magic' (1986), považovaný za neoficiální soundtrack k Highlanderovi (1986). Ale v jednu chvíli je ve filmu použito „Who Wants to Live Forever“ (z druhého alba).
- Postava „Ray Foster“ je volně založena na skutečném představiteli EMI Rayi Featherstoneovi. Když Foster odmítne propagovat píseň „Bohemian Rhapsody“, Freddie mu řekne, že si ho navždy budou pamatovat jako muže, který ztratil Queen. Na konci filmu hraje píseň „We Are the Champions“, zatímco se točí montáž. Ray Foster je opět zobrazen, jak sedí za svým stolem, a jeho obraz na obrazovce je dokonale načasován na text písně „No Time for Losers“.
- Queen nahráli a vydali několik dalších alb s Freddiem Mercurym po show Live Aid („A Kind of Magic“ v roce 1986, „The Miracle“ v roce 1989, „Innuendo“ v roce 1991 a „Made in Heaven“ v roce 1995). a po smrti Freddieho v roce 1991. Film však toto časové období nepokrývá, a proto nejsou alba zmíněna a ve filmu se objevují pouze dvě písně z nich. "The Show Must Go On" (z posledního alba vydaného - ale ne posledního alba nahraného - během Freddieho života, "Innuendo"), která se hraje během závěrečných titulků, a "Who Wants To Live Forever" (z "A Kind of Magic"), která se hraje, když Freddie navštíví zdravotní kliniku a zjistí, že je HIV pozitivní.
- Ve filmu se Freddie Mercury (Rami Malek) setkává s Brianem Mayem (Gwilym Lee) a Rogerem Taylorem (Ben Hardy) poté, co je viděl vystupovat ve filmu Smile s Timem Staffellem (Jack Roth), než skončil. Freddie je osloví a požádá o členství v kapele. Ve skutečnosti Tim a Freddie spolu navštěvovali Ealing Art College, když ho Tim koncem 60. let seznámil s Brianem a Rogerem, kteří navštěvovali různé školy. Freddie se ve skutečnosti stal spolubydlícím Briana a Rogera, když hráli jako Smile, a chtěl se ke kapele připojit, ale nemohl kvůli nedostatku volných míst. Místo toho se připojil k jiným kapelám, zatímco Smile pracovali na svém prvním albu, a také pro Smile příležitostně zpíval doprovodné vokály. V roce 1970 Tim ze Smile odešel a Freddie se ocitl mezi kapelami. Freddie převzal roli hlavního zpěváka a po třech různých baskytaristech se v roce 1971 připojil John Deacon (Joseph Mazzello).
- Zatímco Freddie Mercury (Rami Malek) sedí po práci na autobusové zastávce, píše, z čeho by se stala píseň "Liar".
- Když Freddie hraje na narozeninách na klavír, zazpívá krátce úryvek písně „Lazing on a Sunday Afternoon“.
- V tomto filmu se krátce zabýváme videoklipem k hitu „I Want To Break Free“ z roku 1984, který v USA vyvolal tolik kontroverzí a byl zakázán mnoha televizními stanicemi. Skladba pochází z jedenáctého studiového alba „The Works“ a stala se velkým hitem ve většině Evropy i zbytku světa. Videoklip je láskyplnou, vtipnou a poněkud campovou parodií na dlouholetou britskou televizní telenovelu Coronation Street (1960), v níž jsou členové kapely s nadsázkou převlečeni za ženské postavy z tohoto seriálu. Zatímco většina obyvatel Spojeného království a Britského společenství národů by tento odkaz poznala, mnoho konzervativních amerických televizních stanic o tomto vtipu buď nevědělo, nebo se obávalo, že by to americké diváky urazilo, a odmítlo jej odvysílat. Píseň se tak v USA nikdy nestala významným hitem.
- Všichni čtyři členové Queen jsou ve filmu ztvárněni jako zpěváci, například když nahrávají vokály k písni 'Bohemian Rhapsody'. Ve skutečném životě nezpíval baskytarista John Deacon (ve filmu ho ztvárnil Joseph Mazzello) na žádném ze studiových alb Queen. Pravděpodobně se tvůrci filmu rozhodli vytvořit příjemnější obraz, aby všichni čtyři členové zpívali. To odráží skutečné hudební video ke skladbě Queen: Bohemian Rhapsody (1975) a dalším, ve kterých se zdá, že zpívá i Deacon. Deacon však během živých vystoupení zpíval doprovodné/harmonické vokály, což se také přesně odráží během filmu.
- Jeden bod v hudební kariéře Freddieho Mercuryho, který není ukázán, je ten, že předtím, než byl Freddie Mercury na Smile, měl dvě kapely, které mu pomohly vybudovat si sebevědomí kolem toho, že je frontmanem rockové kapely: první byl Ibex, který později změnil svůj název na Trosky a poslední byl Sour Milk Sea. Hned poté, co se Sour Milk Sea rozpadli, byl Freddie sebevědomější na svůj hlas, vzhled a jevištní osobnost. Jeho první dvě kapely byli přátelé se Smile, ergo s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem.
- Scéna, kde Freddie Mercury říká ostatním členům Queen, že je HIV pozitivní těsně před Live Aid, je 100% fikce. Není také jasné, kdy se Freddie poprvé dozvěděl, že má virus. Zprávy se lišily od toho, že to Freddie zjistil v roce 1987, až po to, že to věděl mnohem dříve, než vyhledal lékařskou pomoc v Německu. Není tedy jasné, jak dlouho jeho nemoc přerostla v plně rozvinutý AIDS a ukončila jeho život. Film končí tím, že veřejnost neví o jeho stavu, což je přesné, protože Freddie svou nemoc nezveřejnil až do 23. listopadu 1991, den před svou smrtí.
- Pokud jde o dřívější bod, Sir Elton John donutil Freddieho, aby mu řekl, jaké přípravy skupina udělala před vystoupením Live Aid. Freddie řekl vážně konkurenčnímu Eltonovi, že udělali pár zkoušek, ale "jen to ten den zahrají." Ve skutečnosti kapela týden před koncertem strávila solidní týden zkoušením v tělocvičně vysoké školy v Middlesexu, protože chtěla mít dokonalé načasování kvůli omezenému času, který jim byl přidělen. Když Elton viděl jejich vystoupení, uvědomil si, že byl podveden a byl docela naštvaný, i když v následujících letech viděl jeho legrační stránku a uznal, že to měl vědět lépe, protože věděl, že Freddie má zlomyslný smysl pro humor.
- Slavný propagační videoklip Queen: Bohemian Rhapsody (1975) sice není ve filmu zmíněn, ale vznikl proto, že kapela nechtěla jít do pořadu BBC Top of the Pops (1964), aby singl propagovala živým vystoupením. Samotný videoklip byl natočen v sobotu na jednopalcovou videokazetu profesionálním filmovým štábem najatým z pořadu The Benny Hill Show (1969) televize Thames. Celé natáčení trvalo překvapivě méně než půl dne a hotová videokazeta byla kapele předána následující den. Poté byla pořízena kopie, která byla předána BBC ke kontrole, aby mohla být zařazena do čtvrtečního vysílání.
- Na rozdíl od toho, co film naznačuje, Queen nikdy nedokončili své turné po USA, protože Brian May strašně onemocněl (dostal hepatitidu), takže se vrátili do Anglie a odvezli ho do nemocnice. Zatímco byl May v nemocnici, kapela nahrála "Sheer Heart Attack" a poté, co Brian dohrál kytarové party, vydali svůj první singl "Killer Queen".
- Když skupina jede na své první americké turné, film se přestřihne na horní záběr turné autobusu kapely a před Queen's je krátce vidět další autobus. První autobus vezl britskou kapelu Mott the Hoople. Queen byli ve skutečnosti Mottovou předkapelou na prvním severoamerickém turné.
- Při svém prvním vystoupení v roli Smile má Freddie Mercury problémy sundat mikrofon ze stojanu, a tak si část stojanu vezme s sebou. Zpívání s částí stojanu připevněnou k mikrofonu se nakonec stane jedním z jeho poznávacích znamení.
- Ve filmu je uvedeno, že Freddie Mercury nahraje dvě sólová alba, ale film ukazuje pouze natáčení toho prvního, "Mr. Bad Guy". Jeho druhým sólovým albem, natočeným po skončení událostí tohoto filmu, bylo operní album Barcelona, které vzniklo ve spolupráci s operní pěvkyní Montserrat Caballé. Caballé zemřel 6. října 2018, jen pár týdnů před uvedením filmu.
- Ve filmu si skupina nerozumí, ani když dostane nabídku zahrát si na Live Aid v roce 1985, a to už několik let nekoncertovala. Vůbec se nezmiňuje o tom, že začátkem roku 1984 vydali album The Works a pak s ním absolvovali turné po celém světě. Poslední koncert turné se konal pouhých osm týdnů před Live Aid. V době, kdy se koncert konal, už byli extrémně dobře nacvičení, ale film ukazuje, že se museli usmířit a dostat se zpět do herní formy.
- Freddie Mercury se údajně před Live Aid nedozvěděl, že je HIV pozitivní. Během zkoušek na Live Aid ve filmu Freddie kapele prozradí, že je HIV pozitivní, ale chce si nechat zprávy zcela soukromé a veškerou svou pozornost zaměřit na hudbu. Přesný čas, kdy se Mercury dozvěděl, že má virus, zůstává poněkud sporný, ale obecně se uznává, že k němu došlo někdy mezi lety 1986 a 1987. Téměř jistě to nevěděl, když skupina v roce 1985 zkoušela na Live Aid.
- O tom, nakolik je charakteristika Paula Prentera přesná ve vztahu ke skutečné osobě, se vedou spory. Ve filmu je démonizován jako příživník a člověk, který umožnil rozkol v kapele tím, že kontroloval život a kariéru Freddieho Mercuryho a podporoval jeho úpadek v dekadentním životním stylu, který nakonec vyústil v to, že Freddie Mercury onemocněl AIDS, ale ve filmu jsou o něm určité historické nepřesnosti (Mercury ho vyhodil až po koncertu Live Aid, ani mu nezatajil informace o Live Aid). Pravdou je, že zejména Roger Taylor měl k Prenterovi velký odpor a dával to velmi najevo, což vyústilo v několik fyzických (možná i násilných) střetů s Prenterem v době, kdy byl Prenter ve vedení skupiny. Vzhledem k tomu, že Taylor spolu s Brianem Mayem byli klíčovými hráči při výrobě tohoto filmu a sám Prenter zemřel v roce 1991 na AIDS (takže se nemůže hájit), lze jen spekulovat, zda byl skutečně takovým intrikánským manipulátorem, jak film naznačuje, nebo zda do scénáře prosáklo Taylorovo a Mayovo vnímání jeho osoby. Nicméně i mnoho dalších lidí spojených s kapelou v průběhu let sdílelo svůj pohled na Prentera jako na samoúčelného parazita, zejména poté, co poskytl rozhovor deníku The Sun, v němž Mercuryho označil za gaye a odhalil svůj vztah s Jimem Huttonem (Aaron McCusker).
- Zatímco Queen sedí ve svém přívěsu a čekají na vystoupení na Live Aid, v pozadí je slyšet živý zvuk vystoupení Dire Straits k "Sultans of Swing". Dire Straits byla kapela, která toho dne vystoupila před Queen na stadionu ve Wembley.
- Během tiskové konference Hot Space Freddie řekl: "Jsem jen hudební prostitutka." Tento citát je odkazem na rozhovor z roku 1984 s Rudim Dolezalem v Mnichově k propagaci alba „The Works“. Celý, nesestříhaný rozhovor najdete na oficiálním kanálu Queen na YouTube po vyhledání „A Musical Prostitute“. Tento rozhovor je známý jako nejpopulárnější rozhovor s Freddiem Mercurym všech dob.
- Rádiový DJ, který hrál Bohemian Rhapsody „vůbec poprvé“ ve své rozhlasové show, je Kenny Everett (ve filmu ho ztvárnil Dickie Beau). Když ji zahrál, údajně bez souhlasu rozhlasové stanice, okamžitě uvěřil, že se stane masivním hitem, a začal ji neustále propagovat a dávat ji do ostré rotace ve své show, čímž sehrál podstatnou roli v popularizaci písně. , který v té době nebyl považován za rádiový. Everett, jeden z nejbližších přátel Freddieho Mercuryho, trávil čas společným užíváním si londýnského nočního života a sdílením drog s ním po celá sedmdesátá léta. V roce 1985 se pohádali kvůli problému sdílení drog a dalších osobních problémů, ale usmířili se později v roce 1989, kdy se jejich zdraví začalo zhoršovat kvůli AIDS (Everett byl v roce 1987 pozitivní na HIV). Everett zemřel v roce 1995 na komplikace související s AIDS.
- Když Freddie ukáže svůj pěvecký talent Brianu Mayovi a Rogeru Taylorovi (a ti se jeho předkusu posmívají), říká, že díky tomuto předkusu může dosáhnout více oktáv. Freddie Mercury si toho ve skutečnosti nebyl úplně vědom, protože nenáviděl, jak má zuby; O výhodách se dozvěděl v době, kdy psali a nahrávali "A Night At The Opera." Také se dozvěděl, že jeho předkus mu dal schopnost zpívat s vibratem ještě snadněji, protože používal také falzety.
- První interakce mezi Freddiem Mercurym (Rami Malek) a Mary Austinovou (Lucy Boyntonová) ve filmu je, když Freddie hledá členy skupiny Smile po jejich vystoupení a Freddie pochválí Maryin kabát. Ve skutečnosti se Brian May (Gwilym Lee) s Mary seznámil a Freddie ji viděl pracovat v Biba. Brian a Mary spolu měli několik schůzek, ale nikam to nevedlo, a tak Freddie Brianovi vyjádřil, že má o ni zájem. Brian je seznámil a Freddie ji v den Freddieho 24. narozenin pozval na rande. Ona odmítla, ale Freddie trval na svém a druhý den šli na první rande. Když Freddie ve filmu požádal Mary o ruku, je zcela zjevně naznačeno, že spolu právě měli sex, oba byli nazí a přikrytí prostěradlem. Ve skutečnosti byly Vánoce a Freddie jí dal velkou krabici a v ní byla menší krabice a v té ještě menší krabice a tak dále, dokud nenašla prsten. Ačkoli ve filmu se nakonec rozešli a na nějakou dobu o sobě ztratili přehled, než se usmířili jako přátelé, ve skutečnosti Mary vždy zůstala součástí Freddieho života, protože ji zaměstnával jako firemní sekretářku kapely pro jejich hudební a vydavatelskou činnost. Ošetřovala ho také během jeho poslední nemoci.
- Skutečnému Paulu Prenterovi zaplatily noviny The Sun v roce 1986 32 000 liber za svůj příběh „Polib a vyprávěj“. Příběh trval několik dní a zahrnoval tituly jako „Všichni muži královny“. Po prodeji příběhu se ve skutečnosti pokusil zavolat Freddiemu Mercurymu a tvrdil, že ho tisk pronásledoval, ale Freddie s ním odmítl mluvit. Sám Prenter zemřel na AIDS tři měsíce před Freddiem a některými fanoušky Queen je za své činy označován jako „Judas“.
- V jednu chvíli ve filmu Brian May vtipkuje, že si nikdy neostříhá vlasy. Od října 2018 má May (ve věku 71 let) stále své charakteristické dlouhé kadeře, i když jsou nyní zcela šedé.
- Ve filmu není zmíněna jedna skutečnost, která je však důležitou součástí historie skupiny Queen, a to, že Freddie Mercury a David Bowie se znali přibližně od roku 1968 nebo 69. Mercury byl samozřejmě v polovině až na konci 60. let studentem Ealing Art College a David Bowie byl začínající hudebník. Mercury odehrál několik vysokoškolských koncertů jako amatérský hudebník a působil na stejném okruhu zhruba ve stejné době jako Bowie, takže se poznali (Bowie skutečně hrál na koncertě na Ealing Art College v roce 1968). Freddie a bubeník Roger Taylor v té době také provozovali stánek s použitým oblečením na trhu v Kensingtonu, takže Bowie je občas navštěvoval a oni mu pomáhali, když něco konkrétního potřeboval. Bowieho kariéra se pořádně rozjela o dva nebo tři roky dříve než kariéra Queen, ale v létě 1981 na sebe Queen i Bowie náhodou narazili v kavárně nahrávacího studia EMI v Německu, když pracovali na různých projektech, a dali se do řeči. Jak kapelu, tak Bowieho napadlo, že by bylo zábavné spolupracovat na písni, a během půlhodinové přestávky na čaj rychle napsali „Under Pressure“. Bowie pak šel s Freddiem do studia, rychle nahrál své linky během několika záběrů a pak se vrátil do svého studia a členové Queen dokončili nahrávání zbytku instrumentálních částí písně. Píseň vyšla na podzim téhož roku jako singl a v mnoha zemích se dostala na první místo. Píseň se ve filmu krátce objeví, a to během Freddieho pobytu v Německu. Mnozí fanoušci Queen a Bowieho ji považují za Bowieho způsob, jak poděkovat kapele za pomoc v hubených časech na samém začátku kariéry.
- Koncert Live Aid, na kterém se Queen objeví, zorganizoval původní organizátor Band Aid Bob Geldof. Film působí, jako by Queen byli vynecháni ze sestavy, protože Freddie Mercury nereagoval na Geldofova brzká pozvání a skupina byla přidána až v jedenáctou hodinu po ukvapeném usmíření. Ve skutečnosti se Geldof a Queen již dříve rozcházeli kvůli rozhodnutí skupiny koncertovat v Argentině a Jižní Africe, což jsou země, které tehdejší hudební svět obecně bojkotoval kvůli jejich politickému stíhání a režimu apartheidu. Když Geldof počátkem roku 1985 skvěle oznámil v televizních zprávách, že Queen je jednou z kapel, které souhlasily s tím, že tam budou hrát (což údajně zajistilo účast mnoha dalších velkých jmen), byli na něj extrémně naštvaní, protože nejen on nekontaktovali je a tohle bylo poprvé, co o tom slyšeli, ale také měli jet na turné. Navzdory pocitu, že byli citově vydíráni, nechtěli Geldofa veřejně pokárat ani z koncertu vycouvat, takže museli přeplánovat své plány na daný měsíc. Queen zkoušeli svůj set týdny předem v tělocvičně místní vysoké školy. Queen předvedli pravděpodobně nejpamátnější vystoupení z celého koncertu, Freddie vybičoval publikum svým legendárním showmanstvím a kapela byla na pódiu přes 20 minut, přestože jim byl přidělen pouze 15minutový slot.
- Během dlouhých záběrů z jeviště na představení Live Aid se na obrazovkách po stranách jeviště zobrazují kousky skutečného představení z roku 1985, aby se shodovaly s filmovým představením.
- Televizní rozhovor, který Paul Preter (Allen Leech) poskytuje poté, co ho Freddie Mercury vykopne z jeho života, je čistě smyšlený, i když poskytl sérii rozhovorů pro bulvární deník The Sun, kde odhalil mnoho z Freddieho přísně střežených tajemství.
- Na konci filmu si dejte pozor na velmi krátké cameo vystoupení skutečných Rogera Taylora a Briana Maye. Na autentických archivních záběrech z roku 1985 z koncertu Live Aid je lze vidět, jak sedí přímo za Davidem Bowiem a princeznou Dianou.
- Navzdory tomu, že na své nástroje skutečně hrají, hudba ve filmu je doprovodná, s výjimkou „Another One Bites the Dust“, kde herci hrají a spolupracují jako skutečná kapela.
- Ačkoli je to ve filmu vylíčeno jinak, žádost Freddieho Mercuryho o ruku Mary Austinové z roku 1973 byla lehkovážná a hravá. Rocková hvězda své přítelkyni věnovala nefritový prsten v krabičce v krabičce v krabičce v krabičce. Závěrečné odhalení bylo pro Austinovou naprostým překvapením.
- Detail, který se pro tento film nebral v úvahu (protože nebyl ve skutečnosti relevantní), je, že v roce 1970 byl Roger Taylor požádán, zda by zvážil odchod ze Smile a připojil se k rozvíjející se kapele jménem Genesis. Nabídku odmítl a Genesis nakonec najali Phila Collinse jako svého nového bubeníka.
- Zatímco Freddie Mercury a Mary Austin spolu leží a Freddie se natahuje nad hlavu, aby jí zahrál dnes známé klavírní intro Bohemian Rhapsody pro druhou část písně. Rami Malek skutečně hraje správné tóny v pořadí, což je docela obtížné, když je nevidíte, vzhůru nohama a pozpátku.
- Logo Pepsi z osmdesátých let, které se objevuje na scénách Live Aid, je historicky přesné. V roce 1985 Pepsi souhlasila, že bude hlavním sponzorem koncertu. Pomohla pokrýt náklady na stavbu pódia a zaplatila kontrolu davu a ochranku. Pepsi také poskytla zázemí a občerstvení pro davy, kapely a štáb v zákulisí. BBC, která zajišťovala celosvětový televizní přenos a rozhlasové vysílání, se striktně vyhýbala uvádění jakéhokoli komerčního sponzoringu. Souhlasila s tím, že přimhouří oči nad umístěním produktů vzhledem k jedinečné historické a humanitární povaze koncertu. Stadion Wembley byl po dobu konání koncertu majiteli Live Aid poskytnut zdarma. Promotéři koncertu a všechny kapely pracovaly zdarma.
- Film se nejvíce vzdaluje realitě v průběhu jejich vystoupení v roce 1985 na Live Aid. Je tam dramatická scéna, kde Freddie Mercury prozradí, že za jejich zády podepsal sólovou smlouvu na 4 miliony dolarů a že si chce dát od kapely dlouhou pauzu. Ostatní jsou naprosto rozzuření a všichni jdou svou cestou. Pravdou je, že všichni v kapele vyhořeli v roce 1983 poté, co byli na cestách solidních deset let. Všichni chtěli pauzu. Film působí, jako by s Freddiem léta nemluvili, ale ve skutečnosti začali pracovat na The Works koncem roku 1983 a nikdy si nebyli odcizeni.
- Ve filmu je vidět natáčení filmu "Another One Bites the Dust". Zatímco John Deacon (Joseph Mazzello) se o písni dohadoval s Rogerem Taylorem (Ben Hardy), Roger zmiňuje, že je příliš podobná disco hudbě jako výmluva, proč ji nechce hrát. Ve skutečnosti na to Taylor nechtěl hrát, protože ho Deacon požádal, aby nahrál své bicí páskou, aby mu dodal „mrtvý“ zvuk, který je tak známý. Taylor nenáviděl, když jsou jeho bicí páskou a že jeho bubny znějí mrtvě.
- Ve skutečnosti byl Paul Prenter nakonec vyloučen z kruhu Freddieho Mercuryho v roce 1986 poté, co se zjistilo, že Preenter zdecimoval Mercuryho byt Stafford Terrace tím, že tam bez Mercuryho vědomí uspořádal večírek mimo kontrolu.
- V jednu chvíli se Freddie vysmívá zbytku kapely a říká, že bez něj by všichni měli všední práci. Zejména tvrdí, že bývalý student astrofyziky Brian by byl Dr. Brian May, který napsal článek, který by nikdo nečetl. Ve skutečnosti Brian May získal doktorát z astrofyziky na Imperial College London v roce 2007. Ve stejné scéně Deacy říká Freddiemu, zdánlivě poprvé, že studoval elektrotechniku. Ve skutečnosti John Deacon vytvořil Deacy Amp, který Queen používali během své kariéry.
- Elton John a Freddie Mercury byli ve skutečném životě velmi dobří přátelé, ale John sám přiznává, že byl rozladěný, když viděl, jak se set skupiny Queen na Live Aid líbil publiku i televizi. Po vystoupení kapely prý na Mercuryho zaútočil a jen napůl žertem mu řekl: „Ty absolutní bastarde, úplně jsi to ukradl. Tohle už nikdo nepřekoná.“ To Mercuryho velmi potěšilo.
- Tento film a "Zrodila se hvězda" (2018) byly poprvé za 40 let, kdy bylo ve stejném roce nominováno na Oscara za nejlepší film několik hudebních filmů, od "Funny Girl" (1968) a "Oliver! "(1968) byli oba nominováni, přičemž ten druhý nakonec zvítězil.
- Překonal "Amerického snipera" (2014) jako nejvýdělečnější životopisný film na světě a držel tento rekord, dokud ho nepřekonal Oppenheimer (2023), ve kterém rovněž hraje Rami Malek. Americký sniper zůstává nejvýdělečnějším filmem na domácím trhu.
- Přestože John Deacon (narozen 1951) je nejmladším členem Queen a Roger Taylor (narozen 1949) je druhý nejmladší, Joseph Mazzello (narozen 1983), který ve filmu hraje Deacona, je ve skutečnosti o osm let starší než jeho kolega Ben Hardy. (narozen 1991), který hraje Taylor.
- V roce 2010 zavolal scenárista Peter Morgan producentovi Grahamu Kingovi, který pracoval na filmu "Hugo a jeho velký objev" (2011) a řekl Kingovi, že chce, aby se podílel na uvedení spekulativního scénáře o skupině Queen na plátno.
- Tento film byl nominován na pět Oscarů a vyhrál všechny kromě nejlepšího filmu. Získal více nominací než kterýkoli jiný film, remizoval s "Traffic - Nadvláda gangů" (2000).
- Tom Hollander (Jim "Miami" Beach) byl údajně otrávený Bryanem Singerem, že dokonce nakrátko vypadl z filmu, než byl přemluven, aby se vrátil.
- Mladý bedňák, který během vystoupení na Live Aid podává Freddiemu rozložený mikrofon, by mohl být obrazem Petera Hince alias „Rattyho“, který napsal paměti o tom, jak v 70. a 80. letech pracoval jako šéf bedňáků skupiny Queen.
- Poté, co byl 15. května 2018 zveřejněn první oficiální trailer k filmu, došlo k silnému odporu kvůli „nedostatku zobrazení Mercuryho sexuality“. V upoutávce je však zobrazena scéna s intimním okamžikem mezi Freddiem Mercurym a jiným mužem.
- Každý herec, který hraje člena Queen, měl pro svou postavu několik paruk.
- Během setkání s Rayem Fosterem, který diskutoval o nadcházející nahrávce kapely, mu Freddie řekl: "Budeme míchat žánry, překročíme hranice, budeme mluvit krvavými jazyky, pokud budeme chtít." V podstatě tím předznamenal, co udělají pro píseň Bohemian Rhapsody.
- David Fincher a Tom Hooper byli zvažováni režírovat předtím, než byl osloven Stephen Frears, aby režíroval, ale Brian May a Roger Taylor je nakonec vetovali.
- Mary Austin nedala povolení k natáčení v reálném londýnském domě Freddieho Mercuryho v Kensingtonu. Pro tyto scény byl použit podobně vyhlížející dům na londýnském předměstí Surbiton. Shodou okolností se skutečný kytarista Queen Brian May narodil a vyrostl v Hamptonu ve státě Middlesex, který se nachází asi tři míle severozápadně od Surbitonu, na druhé straně řeky Temže.
- Režisér Bryan Singer uvedl, že důvodem jeho náhlé nepřítomnosti ke konci natáčení byla péče o jednoho z jeho rodičů, který byl nemocný.
- Film líčí zvukaře, jak zvedne master fader předtím, než Queen nastoupí na pódium, a vymění kus pásky s nápisem „not touch“. Ve skutečnosti se zvukař Queen James „Trip“ Khalaf vplížil do zákulisí a vyměnil sadu limiterů, které byly umístěny na ozvučení místa, aby všechny kapely hrály na stejné hlasitosti.
- Na okraj a jen pro pořádek: „Podle samotné Lady Gaga bylo její jméno ve skutečnosti inspirováno písní Queen „Radio Ga Ga.“ Přezdívku „Gaga“ jí dali její přátelé a rodina, když byla mladší. , a rozhodla se, že si z něj udělá umělecké jméno, když začala svou hudební kariéru.
- Kostýmní výtvarník Julian Day se inspiroval filmem "Na lovu" (1980) při plánování kostýmů pro newyorskou gay klubovou scénu 80. let.
- Celý produkční rozpočet pro tento film byl získán zpět pouze z tržeb z britských kin. Když se vezmou v úvahu celosvětové tržby z pokladny a prodeje dalších médií, znamená to, že film byl nakonec nesmírně ziskový jak pro producenty, tak pro 20th Century Fox (kteří jsou distributoři).
- Píseň „Doing Alright“, kterou ve filmu zpívá skupina Smile (a krátce ji acapella zpívají Freddie, Brian a Roger), je pozoruhodná jako jediná píseň skupiny Smile, která zůstala součástí katalogu skupiny Queen. Je to druhá skladba na jejich prvním (eponymním) albu a byla zařazena do jejich koncertních setů až do poloviny 70. let.
- Po Maryině levici je malá zarámovaná kopie fotografie Marlene Dietrichové, když stojí u okna ve Freddieho bytě, těsně před přechodem do roku 1980, kdy se dívá na plakátovou verzi stejného snímku ve svém novém sídle.
- Produkce propagačního videa k singlu Bohemian Rhapsody stála kapelu v roce 1975 3 500 liber. Po očištění o inflaci by to v roce 2019 znamenalo zhruba 25 000 liber.
- Výkonný pracovník EMI Ray Foster v podání Mikea Myerse protestuje proti názvu „A Night at the Opera“ a říká, že operu ve skutečnosti nikdo nemá rád. Ačkoli to v tomto filmu není zmíněno, "Noc v opeře" (1935) je také název filmu o bratřích Marxových.
- Před obsazením Ramiho Maleka byl Ben Whishaw v médiích spojován s rolí Freddieho Mercuryho.
- Freddie Mercury byl známý tím, že si potrpěl na sladké a před každým koncertem měl na stole v šatně malou misku „Smarties“ (britské čokoládové bonbony podobné čokoládovým M&Ms, ale vyráběné společností Nestlé). Jednu z barev však nesnášel, pravděpodobně kvůli nesnášenlivosti použitého barviva, a požádal svého asistenta, aby všechny bonbony této barvy z misky odstranil a zlikvidoval. Odtud možná pramení historka o hnědých M&Ms Ozzyho Osbourna (nebo Van Halena jako test, zda jsou přesně dodržovány požadavky na koncert), kterou vyprávěla postava roadie Ralpha Browna Waynovi a Garthovi ve filmu "Waynův svět 2" (1993), na jehož scénáři se podílel Mike Myers, který se v tomto filmu objevil také jako polofiktivní manažer EMI Ray Foster.
- Některé z nejdůležitějších skladeb skupiny Queen od Briana Maye jsou „We Will Rock You“, „Hammer To Fall“, „Fat Bottomed Girls“ a „I Want It All“.
- Scéna, kde Mary říká Freddiemu: "Miluji způsob, jakým se pohybuješ na jevišti. Celá místnost patří tobě. Copak nevidíš, čím můžeš být?" nikdy se nedostal do finálního sestřihu filmu.
- V lednu 2019, právě když se rozjížděla sezóna filmových cen, byla zveřejněna nová obvinění ze sexuálního zneužívání proti režisérovi Bryanovi Singerovi. V důsledku toho GLAAD stáhl nominaci Bohemian Rhapsody na letošní cenu GLAAD Media Award v kategorii Vynikající film – široký film a Britská akademie filmového a televizního umění odstranila Singerovo jméno z nominace Bohemian Rhapsody na cenu BAFTA za nejlepší britský film.
- Z osmi nominací na nejlepší film si tento film se "Zelená kniha" (2018) poradil s nejmenším počtem nominací na Oscara, každý po pěti. Film však získal nejvíce Oscarů ze všech nominovaných, získal čtyři. "Zelená kniha" získala nejlepší snímek.
- Ve srovnání s mnoha současnými filmy, kde americké postavy hrají britští herci, tento film vyniká tím, že tři severoameričtí herci hrají britské postavy: Rami Malek a Joseph Mazzello (oba Američané) hrají Freddieho Mercuryho a Johna Deacona a Mike Myerse (který je Kanaďan) hraje Ray Foster.
- Skladba We Will Rock You vyšla v roce 1977 na dvojstraně s hitem We Are the Champions. Objevil se na albu News of The World.
- Lucy Boyntonová doprovázela Ramiho Maleka na 91. ročníku udílení Oscarů, když získal Oscara za ztvárnění Freddieho Mercuryho, jehož životní lásku Mary Austinovou hrála právě Boyntonová (Dolby Theatre, Los Angeles, 24. února 2019).
- "Freddie Mercury" je umělecké jméno. Křestní jméno ikonického showmana bylo Farrokh Bulsara. Jméno „Freddie“ se objevilo jako přezdívka, když Farrokh jako dítě navštěvoval internátní školu.
- Během setkání kapely v kanceláři Jima Beache se Brian May posmívá: "Kdo jsou tito čtyři dinosauři? Kde je Madonna?" Madonna byla na účtu Live Aid na stadionu JFK ve Philadelphii, kde vystupovala ve skladbách „Holiday“, „Into The Groove“ a „Love Makes The World Go Round“. Madonnin set je považován za vrchol Live Aid Philadelphia.
- Když se na začátku části amerického turné hraje píseň „Fat Bottomed Girls“, jsou ve zvukovém mixu neslyšitelná slova názvu.
- Film přesně popisuje, že zpěvák a baskytarista Tim Staffell opustil Smile a připojil se ke kapele Humpy Bong. Kapelu založili bývalý bubeník The Bee Gees Australan Colin Petersen a irský folkrockový zpěvák Jonathan Kelly. Název kapely je dvouslovnou variací názvu školy, kterou Petersen navštěvoval v Austrálii. Navzdory počátečním příslibům založeným na Petersenových konexích v hudebním průmyslu a talentu frontmana Kellyho vydala skupina pouze jeden singl, dvakrát vystoupila v pořadu Top of the Pops (1964) a nikdy neodehrála jediný živý koncert. Na konci 70. let se Staffell z větší části stáhl do hudebního důchodu. Jeho druhá kariéra se zaměřila na modelářství a animaci, pracoval na projektech jako "The Hitch Hikers Guide to the Galaxy" (1981) a "Mašinka Tomáš" (1984).
- Britský Fang FX vytvořil mnoho verzí vyčnívajících předních zubů Freddieho Mercuryho pro herce Ramiho Maleka. Sada zubů, které byly navrženy tak, aby přesně odpovídaly velikosti Merkurových, byly podle Maleka „masivní“.
- Členové Queen a Ray Foster se dohadují o délce trvání "Bohemian Rhapsody" - šest minut - a o tom, že se nikdy nebude hrát v rádiu. Tato scéna ignoruje úspěch dvou dalších nahrávacích umělců v několika předchozích letech. Lynyrd Skynyrd nahrála "Free Bird" pro své debutové album vydané v roce 1973 a vydala jej jako singl v následujícím roce. Původní studiová nahrávka písně trvá déle než devět minut, i když vydali singlovou verzi, která byla zkrácena na méně než pět minut. Don McLean vydal svou podpisovou píseň „American Pie“ v roce 1971 s časem 8 minut a 32 minut. sekundy. Píseň byla tak dlouhá, že když vyšla jako singl, musela být rozdělena na obě strany 7palcového vinylu. "American Pie" strávil čtyři týdny na vrcholu žebříčku Billboard a vytvořil rekord pro nejdelší píseň, která dosáhla čísla jedna - rekord, který vydržel padesát let, dokud nebyla vydána 10minutová verze "All Too Well" od Taylor Swift. v roce 2021. Stejně jako „Bohemian Rhapsody“, „Free Bird“ a „American Pie“ se od té doby staly klasickými rockovými rádii, obvykle se hrají celé.
- Pro dramatické účely film přeskupuje chronologii některých událostí. Například Brian May je zobrazen, jak přináší píseň „We Will Rock You“ skupině Queen v roce 1980, ale píseň byla vydána na albu „News of the World“ (1977). Naopak festival „Rock in Rio“, kde se Queen objevili jako headliner, je zobrazen jako událost na konci 70. let, ale ve skutečnosti se odehrál v lednu 1985 (pouhých pět měsíců před Live Aid).
- Ve skutečném životě byly oči Freddieho Mercuryho hnědé, ale ve filmu Rami Malek nenosí žádné kontakty, které by odpovídaly očím zesnulého Freddieho, a místo toho ukazuje své vlastní zelené oči.
- Když Bob Geldof poprvé navrhl Live Aid, prohlásil, že to bude jednorázová událost, „už se nikdy neuvidíme“. Geldof ve skutečnosti požádal, aby i vysílací partneři, včetně MTV a ABC (USA) a BBC (UK), po události vymazali své pásky. ABC je jediným partnerem, který vymazal většinu svých pásek. O několik let později, kvůli populární poptávce a rozšířeným internetovým kopiím, Geldof souhlasil se shromažďováním a restaurováním dochovaných pásek (především z BBC a MTV) a v roce 2004 byla vydána sada DVD s většinou vystoupení. V roce 2007 Queen Vyšel Rock Montreal & Live Aid (2007) (remasterovaná a rozšířená verze We Will Rock You: Queen Live in Concert (1983)). Od roku 2020 jsou verze Blu-Ray a HD-DVD jediným oficiálně vydaným hi-def videem ze všech vystoupení Live Aid. Do roku 2018 nebyla vydána žádná oficiální zvuková verze události, která nezahrnovala vystoupení Queen. Album filmového soundtracku „Bohemian Rhapsody“ bylo prvním oficiálním zvukovým vydáním některého z vystoupení Queen's Live Aid; zahrnuje pouze písně, které se objevují ve filmové verzi ("Crazy Little Thing Called Love" a "We Will Rock You" jsou vyloučeny). V roce 2019 byl zvuk Live Aid znovu vydán na streamovacích službách a přidal písně Queen. Toto je nejúplnější verze, včetně dvou písní vynechaných ze soundtracku k "Bohemian Rhapsody" a přídavného vystoupení Freddieho Mercuryho/Briana Maye "Is This The World We Created?" Tato verze však vynechává improvizované zpívání „Eh Oh“, které je součástí filmového soundtracku.
- Henry Rollins popsal vystoupení skupiny Queen na Live Aid slovy: „Kolik tisíc lidí tleskalo najednou? Bylo to jako norimberská shromáždění s kapelou.“
- Pokud porovnáte scény Live Aid vedle sebe se skutečnými záběry Live Aid, můžete vidět, že scény na jevišti se shodují, až po činy Freddieho Mercuryho. Nicméně, dvě písně (Crazy Little Thing Called Love a We Will Rock You) byly vystřiženy, i když byly zfilmovány. Publikum se také mírně liší od původního záznamu.
- Killer Queen' byl první skutečně mezinárodní hit Queen z alba 'Sheer Heart Attack.'
- Historický 16hodinový koncert Live Aid se konal v sobotu 13. července 1985.
- Když se Fox začal obávat pozice Bryana Singera jako režiséra filmu, studio oslovilo Ridleyho Scotta jako možného náhradníka.
- Existují dvě varianty písně „We Will Rock You“. Verze zobrazená nazkoušená ve filmu je založena na „standardní“ verzi, jak byla zaznamenána ve studiu pro album „News of the World“ (1977). Verze, která se nejčastěji hraje živě, včetně na Live Aid (nezobrazuje se ve filmu, ale je zahrnuta ve funkci video bonusu), je „rychlá“ verze. Texty jsou stejné, ale "standardní" verze je většinou a capella s perkusemi (bicí a publikum tleskání/dupání) až po kytarové sólo; "rychlá" verze má kytaru v celém textu a (věrný svému názvu) mírně rychlejší tempo.
- Během záběrů Live Aid v úvodní sekvenci ukazuje pohled do vozidla Outside Broadcast televizní monitor zobrazující autentické záběry Briana Maye a Rogera Taylora, jak jsou prezentováni králi Charlesi III a princezně Dianě.
- Po Live Aid vydala Queen album „A Kind of Magic“. "Magic Tour", které následovalo, bylo posledním turné s Freddiem Mercurym (který odešel z turné v roce 1987 a zemřel v roce 1991) a Johnem Deaconem (který odešel z kapely v roce 1997). Queen Live at Wembley '86 (1986) je živé video/album, které zachycuje kapelu na stejném stadionu, kde se odehrála Live Aid UK, téměř přesně o rok později.
- Ve skutečnosti byl odchod Johna Reida ze světa Queen přátelský, i když se ve filmu ukázalo, že rozkol je ostrý.
- V Malajsii je tento film hodnocen jako 18+ a některé gay a bisexualní scény byly odstraněny, když byl film promítán v malajských kinech, včetně scény, kde Freddie Mercury říká Mary Austinové, že je bisexuál.
- Kanadský herec Mike Myers založil mírný Scouseův přízvuk Raye Fostera na jeho rodičích, kteří byli přistěhovalci z Liverpoolu.
- V prvním jevištním vystoupení Smile s Freddiem se Brian May snaží Freddieho napravit, když se mu špatně píše text "Keep Yourself Alive". Tuto píseň složil Brian May pro Smile, ale Freddie Mercury ji změnil, když se kapela stala Queen. Píseň se s Freddieho změnami stala prvním singlem Queen a úvodní skladbou na jejich prvním (eponymním) albu. Jak kapela postupovala, Freddie často dával svou vlastní stopu písním, které skládali jeho kolegové z kapely. V extrémním příkladu Roger Taylor přinesl kapele v roce 1985 drsnou verzi písně, kterou Mercury nakonec proměnil ve _dvě_ písně: „One Vision“ a „A Kind of Magic“.
- Kapela Smile, jejíž členy byli Brian May i Roger Taylor, se znovu sešla ve své původní sestavě pro film, s Timem Staffellem na vokálech. Nebylo to jejich první shledání. 22. prosince 1992 společně zahráli dvě písně na koncertě Taylorovy kapely The Cross.
- Queen debutovali naživo v USA v roce 1974, předskakovali pro kapelu Mott the Hoople. Své první americké turné odehráli na Regis College v Denveru v Coloradu.
- Kamera použitá ve scéně, kde natáčejí hudební video k „I Want To Break Free“, je Arriflex 35 BL. Kamera použitá na obrazovce je skutečná kamera, která fotografovala úplně poslední video Freddieho Mercuryho, těsně předtím, než zemřel.
- Skutečný Roger Taylor studoval na zubaře, ale přešel na biologii.
- Film ukazuje, jak Mercuryho kolegové z kapely před Live Aid požádali o odpuštění: aby všechny písně byly připsány "Queen" a všechny honoráře byly rovnoměrně rozděleny. To se nakonec stalo, ale o něco později: "The Miracle" (1989) bylo prvním albem Queen připsaným tímto způsobem. V té době byl Freddie Mercury diagnostikován s AIDS a kapela věděla, že umírá.
- Toto je první ze dvou životopisných filmů o hudební ikoně, kterou alespoň částečně režíroval Dexter Fletcher. Režíroval také životopisný film o Eltonu Johnovi "Rocketman" (2019).
- Část původního zvuku Mela Smithe a Griffa Rhyse Jonese, kteří představují Queen at Live Aid (1985), zazní, než budou pokračovat.
- Ve filmu nebylo zmíněno kontroverzní rozhodnutí Queen provést sérii představení v říjnu 1984 v kasinu a golfovém resortu Sun City v Jižní Africe, které bylo stále v režimu apartheidu. Kapela byla následně zařazena na černou listinu British Musicians' Union.
- Černobílý harlekýnský oblek Freddieho Mercuryho se v roce 2012 prodal v aukci za 22 500 liber.
- Jan Sewell, designér make-upu a vlasů, řekl, že přeměna Ramiho Maleka na Freddieho Mercuryho byla spíše o evokaci Mercuryho esence, než o úplné předělání Maleka na přesného dvojníka Freddieho Mercuryho.
- Joseph Mazzello řekl, že „Bohemian Rhapsody“ byla úplně první píseň, kterou si stáhl na Napster.
- V úvodních okamžicích filmu, když Freddie Mercury stoupá po schodech na jeviště, lze vidět členy U2 scházet z jeviště. Snadno je poznáte podle Bonova účesu z poloviny 80. let.
- Se svým Oscarem za nejlepší mužský herecký výkon za ztvárnění Freddieho Mercuryho se Rami Malek stal šestým vítězem nejlepšího herce za posledních sedm let, který vyhrál za ztvárnění skutečného člověka. Předcházeli mu Daniel Day-Lewis jako Abraham Lincoln v "Lincoln" (2012), Matthew McConaughey jako Ron Woodroof v "Klub poslední naděje" (2013), Eddie Redmayne hraje Stephena Hawkinga v "Teorie všeho" (2014), Leonardo DiCaprio hraje Hugha Glasse v "REVENANT Zmrtvýchvstání" (2015) a Gary Oldman hraje Winstona Churchilla v "Nejtemnější hodina" (2017), jedinou výjimkou v tomto běhu je Casey Affleck hraje fiktivního Lee Chandlera v "Místo u moře" (2016).
- Film vyvolává dojem, že skupina Queen byla nešťastná z toho, že musela pantomimicky doprovázet svou píseň v televizním pořadu BBC „Top Of The Pops“, pravděpodobně při svém prvním vystoupení při propagaci alba „Seven seas of Rhye“ v únoru 1974. To sice mohla být pravda, ale kapela se v následujících letech v pořadu několikrát osobně objevila, aby propagovala své singly s mimickým vystoupením. Obvykle se tak dělo, když EMI vydala singl, ale nebylo k němu k dispozici propagační video, nebo alespoň nebylo k dispozici v době vysílání. Naposledy tak učinili v roce 1982 s menším hitem „Las Palabras De Amor“ a jejich vystoupení, které bylo nahráno až po odchodu publika, se nakonec stalo oficiálním videoklipem skupiny Queen k této písni. Poznámka: Jak bylo u BBC v 70. letech standardem, některá z těchto vystoupení byla vymazána a drahá videokazeta byla znovu použita pro záznam jiných vystoupení; proto se nedochovala všechna tato dřívější vystoupení.
- Téměř před dokončením natáčení byl režisér Bryan Singer vyhozen kvůli tvůrčím neshodám a jeho nevysvětlitelným absencím a nahrazen Dexterem Fletcherem. Fletcher režíroval 16 dní natáčení a dohlížel na postprodukci, ale Director's Guild of America (DGA) se domníval, že jediná zásluha za režii filmu patří Singerovi. Situace však nezabránila studiu v tom, aby Singerovo jméno udělilo ocenění jako nejlepší režii. Dobře zdokumentované potíže při výrobě mu však s největší pravděpodobností zabránily v získání jakékoli nominace v této kategorii.
- John Reid je zobrazen jako postava v "Bohemian Rhapsody" a v "Rocketman" (2019), životopisném filmu o Eltonu Johnovi z roku 2019. V "Bohemian Rhapsody" ho hraje Aidan Gillen a v "Rocketman"Richard Madden; oba herci jsou známí svými rolemi v "Hra o trůny" (2011). Rocketmana režíroval Dexter Fletcher, který se také zapojil do dokončení režijních prací na "Bohemian Rhapsody" po odchodu Bryana Singera.
- Film zachycuje Freddieho, který se během práce na svém prvním sólovém albu Mr. Bad Guy ukrývá v Mnichově na vlastní pěst. Ve skutečnosti zde Freddie Mercury a skupina Queen nahráli v letech 1979 (The Game) až 1986 (A Kind of Magic) několik alb.
- Freddieho bílý kostým „anděla“ vytvořila britská návrhářka Zandra Rhodes. Freddie Mercury ho měl na sobě během prvního turné Queen v Japonsku.
- Rami Malek a Joseph Mazzello se znali přes 10 let a před natáčením filmu byli dobří přátelé.
- Zatímco Jim Beach mluví s Queen o Live Aid, zmiňuje následující jména umělců v seznamu jako Paul McCartney, The Who, Led Zeppelin, Phil Collins, REO Speedwagon a tak dále. Zmiňuje Led Zeppelin a Phil Collins společně, protože Collins ten den hrál na bicí pro Led Zeppelin, protože v roce 1980 zemřel bubeník John Bonham, což přimělo Led Zeppelin, aby se ten rok rozpustili.
- Roger Taylor napsal pro Queen mimo jiné 'Radio Ga Ga', 'These Are the Days of Our Lives', 'A Kind of Magic' a 'I'm In Love With My Car.'
- Brian May skvěle nepoužívá plectrum (běžně známé jako trsátko) při hře na kytaru, místo toho dává přednost použití šest pencí (předdecimalizace, tj. mince z roku 1971).
- I když to není ve filmu zmíněno, kolem let 1982-3 Freddie Mercury a zpěvák Michael Jackson několik týdnů spolupracovali na několika písních, které měly být zahrnuty do budoucího Jacksonova alba. Žádná z písní nebyla zveřejněna za Jacksonova života, dostaly se pouze k demo nahrávkám poté, co skončily s obrovským neshodem, který vyústil v to, že Mercury opustil projekt poté, co Mercury zjistil, že Jacksonovo chování je pro něj příliš výstřední, a Jackson Mercurymu neschvaloval kouření, pití, nadávky a příležitostné užívání drog. Nicméně jedna z písní, „State of Shock“ byla znovu nahrána s novými vokály Micka Jaggera a stala se celosvětovým hitem pro The Jackson 5 v roce 1984.
- Rodiče Freddieho Mercuryho, Bomi a Jer, pocházeli z Bombaje a v době, kdy se Freddie narodil, se přestěhovali do Tanzanie.
- První scéna, kterou herci natočili, byl jejich vstup na jeviště v Live Aid. "Bohemian Rhapsody" byla natočena první den, "Radio Gaga" další den a tak dále, než se na konci natočila celá série. Herecké obsazení pět týdnů předtím nacvičovalo každý sebemenší pohyb a řeklo, že si myslí, že produkční společnost chtěla vědět předem, že by mohli tuto ikonickou scénu vychytat. Ale producent Graham King řekl, že důvodem, proč to natočili jako první, bylo počasí. Natáčelo se koncem října začátkem listopadu a nechtěl, aby venku byla příliš zima nebo vlhko kvůli počasí v Londýně, které bylo někdy nepředvídatelné.
- Rami Malek a Lucy Boynton se během natáčení tohoto filmu stali milenci.
- Party scéna ve Freddieho sídle je složena z anekdot z několika bouřlivých a nevelkých narozeninových oslav, které Freddie Mercury pořádal v průběhu let, včetně „black and white drag ball“ k jeho 39. narozeninám, kterého se zúčastnilo 300 nadšenců, kteří při této příležitosti přeletěl do Mnichova.
- Ačkoli Roger Taylor dosáhl celosvětového uznání jako bubeník, hudebník hrál na ukulele jako dítě, poté, co promoval na kytaru jako teenager, než přešel k bubnování. Později hrál na kytaru ve vedlejším projektu The Cross, od roku 1987 do roku 1993.
- "Bohemian" je definován jako "společensky nekonvenční člověk, zejména ten, kdo se zabývá uměním." Je to původně latinský název pro český lid, ale v 19. století získala Paříž svůj moderní význam. „Rhapsody“ je hudební termín odkazující na skladbu skládající se z několika různých epizod, které se značně liší žánrem, náladou a tempem, ale může také odkazovat na výbuch emocí.
- Johnu Reidovi bylo pouhých 26 let, když začal řídit Queen, ale Aidan Gillen, herec, který ho ztvárňuje, měl během natáčení ve skutečnosti 49.
- Na oslavu uvedení filmu se Rami Malek objevil na obálce úvodního vydání magazínu „GQ“ Middle East, Egypt byl jeho domovem předků.
- Když se skupina Queen chystala vystoupit v pořadu Top of the Pops (1964), vyjádřila nesouhlas s tím, že by měla místo zpěvu své písně synchronizovat rty. Když v roce 1964 začínal pořad Top of the Pops (1964), producenti pořadu rozhodli, že účinkující budou místo zpěvu svých písní synchronizovat rty. British Broadcasting Corporation to otevřeně uvedla při propagaci pořadu. Důvodem rozhodnutí producentů bylo, že považovali za etičtější a čestnější, aby interpreti synchronizovali písně ze rtů než zpívali, protože pořad propagoval desky, a proto měli diváci a posluchači právo vědět, jak přesně desky znějí.
- Film měl smíšené kritické přijetí; kritizována byla režie, scénář a historické nepřesnosti; nicméně výkon Ramiho Maleka jako Freddieho Mercuryho získal obecně jednomyslnou chválu.
- Vzhledem k tomu, že cílem Live Aid bylo získat peníze na pomoc etiopskému hladomoru, je pozoruhodné, že Freddie Mercury (narozen jako Farrokh Bulsara na Zanzibaru rodičům Zoroastrian Parsi původem z oblasti Gudžarát v Indii) byl jediným skutečným východním Afričanem, který toho dne vystoupil. .
- V interiéru autobusu na začátku písně „Fat Bottomed Girls“ sedí Freddie Mercury a Brian May u šachovnice na scrabble. Queen skutečně hráli na cestách hodně Scrabble. Roger Taylor řekl, že on a Freddie se do toho pořádně opřeli a John a Brian hráli méně často nebo se na intenzivní hry vykašlali. Brian jednou hrál „laky“ s Q na trojnásobné skóre, slovo na trojnásobné slovo, a použil k tomu všech sedm svých písmen, takže získal 168 bodů za hru.
- Rami Malek v pořadu The Late Show označil písně „Lily of the Valley“ a „Somebody to Love“ za své oblíbené skladby od skupiny Queen.
- Rekonstrukce významné části koncertu Queen's Live Aid z roku 1985 byla natočena první den produkčního natáčení na jevištní replice londýnského stadionu Wembley na letišti Bovingdon v Hemel Hempstead. Původní wembleyská dvojčata byla zbourána v roce 2003 při přestavbě areálu.
- Příjmení Freddieho Mercuryho pochází z věty v písni "My Fairy King", kde zní: "Mother Mercury, podívej, co mi udělali." Tato píseň je uvedena na prvním albu Queen a je ve skutečnosti věnována Freddieho matce Jer Bulsara.
- Meneka Das, která ve filmu hraje matku Freddieho Mercuryho, je ve skutečnosti jen o sedm let starší než Rami Malek.
- Během hudebního videa „Don't Stop Me Now“ přehrávaného během závěrečných titulků má skutečný Freddie Mercury na sobě tričko pro nechvalně známý newyorský gay noční klub Mineshaft.
- Ztvárnění Briana Maye Gwilym Lee bylo tak přesné, že Mayovým vlastním dětem muselo být řečeno, že to byl herec a ne jejich otec, když viděli trailer k filmu.
- Svým ziskem Oscara se Rami Malek stal prvním hercem (muž nebo žena) arabského a egyptského původu, který vyhrál Oscara v herecké kategorii, a jako první byl nominován a vyhrál nejlepšího herce.
- Queen pojmenovali dvě alba podle filmů bratří Marxů: jejich průlomový "Noc v opeře" (1935) z roku 1975 a pokračování "Kobylkáři" (1937) z roku 1976. V březnu 1977, během turné v Los Angeles, byli členové Queen pozváni na čaj do domu Groucha Marxe, předposledního žijícího bratra Marxe, kterému bylo v té době 86 let. Kapela mu předala zlatou desku a na jeho přání zahrála a cappella verzi písně '39 z Noci v opeře.
- Když se Rami Malek poprvé setkal s Queen v Abbey Road Studios, měl zpoždění. Uháněl po schodech a cestou narazil na podepsaný obrázek Queen. Měl pocit, jako by na něj zírala tvář Freddieho Mercuryho a říkala mu: "Nedělej to." Nakonec Malek řekl: "Bylo to opravdu inspirativní."
- Na nahrávkách vokálů pro tento film se podílel kanadský zpěvák Marc Martel, který zní nápadně podobně jako Freddie Mercury. Kromě toho, že je frontmanem tribute kapely Queen (Ultimate Queen Celebration), vydal také dobře přijatý cover duetu Queen/David Bowie „Under Pressure“, v němž Bowieho part nazpíval indie rockový umělec Kevin Max.
- Scéna, kde Freddie hodí cihlu oknem kanceláře Raye Fostera, je fiktivní, ale je v ní prvek pravdy. V dokumentu "Queen: Days of Our Lives" (2011) vypráví bývalý manažer skupiny Queen John Reid příběh o tom, jak mu Freddie Mercury hodil cihlu do okna poté, co ho Reid opustil uprostřed jídla v restauraci.
- Ačkoli byl často označován za manažera skupiny Queen, Jim Beach „Miami“ nikdy technicky kapelu neřídil. Místo toho se staral o všechny smlouvy a právní záležitosti skupiny Queen a zajišťoval dohled nad jejími společnostmi, majetkem a vedlejšími projekty.
- Podle BBC byla filmová produkce drsná. Producenti filmu a hlavní hvězda, Rami Malek, byli unaveni nevyzpytatelným chováním režiséra Bryana Singera, kvůli kterému se běžně objevoval pozdě na natáčení nebo úplně zmizel. V roce 2017, po přestávce na Den díkůvzdání, Singer zmizel z natáčení na tři dny v řadě, v tu chvíli musel kameraman Newton Thomas Sigel zakročit a režírovat během Singerovy nepřítomnosti. Zprávy tvrdily, že Singer odešel kvůli rodinné záležitosti. Pár dní po této zprávě 20th Century Fox vyhodil Singera z filmu kvůli jeho nevyzpytatelnému chování při natáčení i mimo něj a střetům s produkčním personálem. Pro Singera by to bylo mnohem horší, protože příštího dne společnost 20th Century Fox ukončila se studiem smlouvu o produkci Bad Hat Harry. Fox začal hledat nového režiséra, aby dokončil produkci, přičemž zbývají ještě dva týdny natáčení, vše v postprodukci a s potenciálními přetočeními. Nový režisér Dexter Fletcher zahájil produkci po Novém roce 2017. Nakonec se Singerovi přesto podařilo získat režijní zásluhy, ale studio ho zbavilo jeho výkonného producenta.
- Není zmíněn rozchod skupiny Queen s původním manažerem Normanem Sheffieldem, který se odehrál v době, kdy skupina pracovala ve studiu Trident, než podepsala smlouvu s EMI. Kapela podepsala se Sheffieldem smlouvu, podle které dostávala chudinskou mzdu. Bylo jim dovoleno používat tehdy nejmodernější nahrávací zařízení v době „prostojů“ (tj. v časných ranních hodinách) a natočili tak svá první dvě alba, ale zjistili, že za vyplacený plat nemohou existovat. To vyústilo v obrovskou hádku, protože Sheffield odmítl ustoupit nebo jim přidat. Teprve když Jim Beach nabídl, že převezme jejich management, došlo k dohodě, která fakticky vykoupila jejich kontakt se Sheffieldem a ukončila jejich vztah s Tridentem (který produkoval první alba a vydal je na základě licenční smlouvy prostřednictvím EMI). Kapela se však na Sheffielda zlobila ještě několik let poté a napsala píseň „Death on Two Legs (Dedicated to...)“, která se objevuje na albu „A Night At The Opera“ a která je chabě zastřeným útokem na Sheffieldův charakter a na nepřátelství, které k němu kapela pociťovala. Sheffield se následně pokusil kapelu zažalovat za urážku na cti (přestože v písni vlastně nebyl jmenován), a přestože se s ním kapela mimosoudně vyrovnala, do té doby se v ní nechtěně shodil sám, protože právní dokumenty, které podal, se staly veřejně známými, takže všichni fanoušci Queen, kteří přemýšleli, o kom píseň je, nyní měli záhadu vyřešenou.
- Když byl Rami Malek kontaktován ohledně hraní Freddieho Mercuryho, měl o Queen jen náhodné znalosti. Aby se stal Merkurem, musel Malek absolvovat mnoho intenzivních sezení s pohybovým trenérem (a také se naučit mluvit s protetickými zuby).
- Podle Briana Maye skupina Queen neúnavně nacvičovala své medley pro Live Aid. V té době nebylo rozsáhlé zkoušení běžné.
- Koncertní scéna Live Aid (1985) je největší scénou, kterou kdy Bryan Singer postavil pro svůj film. Je to 100% replika originálu, dokonce až po plastové kelímky Pepsi na klavíru.
- Freddie Mercury koupil sídlo Garden Lodge v roce 1980. Dříve jej vlastnil jeden z členů bankovní rodiny Hoare, takže Mercury někdy označoval svůj domov jako „Hoare House“.
- Když Bob Geldof navštívil natáčení sekvence Live Aid, byl ohromen podobností s historickým koncertem Live Aid, jehož byl průkopníkem před desítkami let.
- "A Kind of Magic" bylo album nahrané po vystoupení Queen's Live Aid, které obsahovalo písně z a inspirované kultovním klasickým fantasy filmem "Highlander "(1986). Tento film obsahuje píseň „Who Wants to Live Forever“, která byla také uvedena v „Highlander“. Výsledkem je, že zde zazněly některé z orchestrálních soundtracků kultovního klasického filmu od zesnulého Michaela Kamena, jak je Queen začlenili do písně.
- Mark Coulier, umělecký maskér známý svou prací na filmech "Harry Potter", "Železná lady" (2011) a "Suspiria" (2018), spolupracoval s Janem Sewellem na make-upu Ramiho Maleka. Jeho tým vytvořil odlitek Malekova obličeje, aby mohl vytvořit malé obličejové protézy (včetně jedné pro Malekův nos), které by Janu Sewellovi pomohly vystihnout vzhled Freddieho Mercuryho.
- Když bylo Freddiemu Mercurymu 17 let, rodina Bulsarových emigrovala do Anglie, aby unikla zanzibarské revoluci.
- Když Ray Foster (Mike Myers) pochybuje o vydání singlu „Bohemian Rhapsody“, prohlásí: „A co ‚I'm in Love with My Car‘? To miluju! To je písnička, kterou si teenageři můžou pustit v autě a mlátit do ní hlavou... Bohemian Rhapsody takovou písní nikdy nebude.“ To je ironická narážka na kultovní scénu z filmu "Waynův svět" (1992), kde Myers a Dana Carvey slavně mlátí hlavou v autě do „Bohemian Rhapsody“.
- Zatímco většina zdrojů uvádí, že Freddie Mercury se poprvé dozvěděl, že je HIV pozitivní v roce 1987, reportér a dlouholetý přítel David Wigg, který ho znal 16 let, uvedl v článku na Dailymail z roku 2011, že Freddie věděl o své diagnóze sedm let před svou smrtí, takže rok 1984 byl rokem, kdy dostal špatné zprávy.
- Tmavě modrá košile se zlatou výšivkou, kterou Freddie nosí během svého debutu s Smile, je stejná košile, kterou nosila jeho matka Jer dříve na scéně rodinné večeře. Freddie si ho od ní zřejmě vypůjčil na své debutové vystoupení s kapelou.
- Rami Malek podstoupil údajně 50 hodin zkoušení kostýmů s návrhářem Julianem Dayem, které zahrnovalo vše od čtyřpalcových bot na platformě až po řadu úzkých saténových kalhot a kompletních oblečků z lycry atd.
- Freddie nosí stříbrný náhrdelník po celý film, který se také objevuje na Live Aid na krku Jima Huttona.
- Ve scéně, kde Ray Foster (Mike Myers) odmítá vydat píseň „Bohemian Rhapsody“ jako singl, jeho důvody jsou, že píseň je příliš dlouhá, má přes šest minut a žádné rádio nezahraje píseň delší než tři. Jim Beach (Tom Hollander) poukazuje na to, že Ray byl producentem alba Pink Floyd „The Dark Side of the Moon“. Vtip je v tom, že z devíti písní na "The Dark Side of the Moon" je osm delších než tři minuty a ta, která byla vydána jako singl, byla "Money", která má přes šest minut.
- Baskytarista John Deacon se připojil ke kapele Briana Maye a Rogera Taylora poté, co přišli a odešli další tři baskytaristé. Byl jejich čtvrtým a posledním baskytaristou, čímž ukončil Smileův přechod do ikonické kapely Queen.
- Postava Raye Fostera ve skutečnosti nikdy neexistovala, ale je složená z několika osob, a navíc má dramatickou licenci. Jeho jméno vychází z Raye Featherstona, který sice vyjadřoval pochybnosti o délce písně „Bohemian Rhapsody“, ale jinak skupinu Queen obecně podporoval.
- Velká část oblečení, které nosí Gwilym Lee (Brian May) a Ben Hardy (Roger Taylor), jsou skutečné kusy oblečení, které nosili jejich hudebníci během klíčových bodů filmu, včetně koncertu Live Aid. Brian i Roger rádi umožnili přístup ke svému rozsáhlému šatníku, aby ušetřili náklady na předělání určitých šatních šatů.
- Queen je známá jako jedna z žánrově nejvšestrannějších kapel v historii, která vydala alba s progresivním rockem, heavy metalem, arénovými hymnami, romantickými baladami, hard rockem, trad-jazzem, funkem, glamem, operou, pop-rockem a vším mezi tím.
- Roger Taylor byl ve skutečnosti prvním členem Queen, který se vydal na sólovou dráhu. V roce 1977 vydal sólový singl a v roce 1980 začal pracovat na sólovém albu, zatímco Queen produkovali jejich osmé studiové album „The Game“.
- Seznam skladeb z koncertu skupiny Queen na Live Aid: „Bohemian Rhapsody“, ‚Radio Ga Ga‘, výzva a odpověď Freddieho Mercuryho (často přezdívaného ‚Ay-Oh‘) publiku, ‚Hammer To Fall‘, ‚Crazy Little Thing Called Love‘ (s koncem připomínajícím ‚You're My Best Friend‘), ‚We Will Rock You‘ (ve filmu není k vidění a je k dispozici pouze jako přídavek na Blu-Ray), ‚We Are The Champions‘. Později v noci se Freddie a Brian May vrátí na pódium, aby zahráli „Is This The World We Created“.
- Ačkoli John Deacon skutečně přišel do kapely s dnes již proslulým „disco“ basovým riffem pro píseň „Another One Bites the Dust“ (inspirován působením ve funkové/disco skupině Chic), text, který přinesl, byl v té době ve velmi hrubé podobě, nikoli v konečné podobě, jak je zachycena ve filmu. Konečný text byl většinou dílem Freddieho Mercuryho, který nad písní strávil značné množství času - podle slov Briana Maye Freddie „do písně bušil, až mu tekla krev z krku“. V souladu s tehdejší politikou skupiny Queen však Deacon získal výhradní autorský podíl.
- Film neukazuje další hudební skupiny, které se Live Aid zúčastnily, ale skupina Queen vystoupila ke konci koncertu, hned po Dire Straits, a po ní následovali další slavní interpreti David Bowie, The Who, Elton John, Wham! a Paul McCartney, kteří vystoupili až po západu slunce na stadionu.
- Rami Malek vtipkoval o tom, jak má na sobě pouze jeden kostým jako Elliot Alderson ve filmu "Mr. Robot" (2015), ale pro Bohemian Rhapsody bylo k dispozici nespočet vybavení šatníku a výběru kostýmů. V divadelních a DVD sestřihech filmu má přibližně 70 až 75 různých kostýmů, podle toho, jestli počítáte doplňky.
- Kapela Smile, kterou jsme viděli na začátku filmu, si vzala svůj název podle skutečnosti, že Roger Taylor se učil na zubaře.
- Joseph Mazzello tvrdí, že improvizoval větu "Minulý týden jsem měl rýmu, jestli to někoho zajímá."
- Publikum asi 72 000 lidí ve Wembley bylo vytvořeno pomocí nejmodernějších digitálních technik, které umožnily týmu VFX provádět duplikaci davu v masivním měřítku a na vysoké úrovni detailů, takže opakování členů publika je prakticky nepostřehnutelné a dav je vidět jak se pohybuje a tleská jinak u každé písně Queen.
- Rami Malek, Gwilym Lee, Ben Hardy a Joseph Mazzello se během zkoušek sblížili; jejich vazba se při výrobě jen prohloubila. "Vždy se najdou filmy, kde herci mluví o tom, jak pevně se herci a štáb spojili, ale v tomhle to bylo zvláštní," přemítá Malek. "Cítili jste to každý den. Všichni spolu mluvíme každý den a tento film jsme dokončili téměř před rokem. Není dne, kdy bychom spolu nekomunikovali." Lee dodává: "Mějte na paměti, polovina kapely žije ve Spojeném království, polovina ve Státech... Od konce ledna, kdy jsme se sbalili, jsme se neviděli déle než pár týdnů. Je to mdlé, jsme nerozluční.“
- Joseph Mazzello se naučil hrát na basu od nuly pro svou roli v Bohemian Rhapsody. On a herci Rami Malek, Gwilym Lee a Ben Hardy měli pouhých šest týdnů na to, aby se připravili na odehrání celého 21minutového setu Live Aid – od začátku do konce – na začátku hlavního natáčení.
- Rami Malek získal hlavní roli, protože se producentům líbil jeho výkon ve filmu "Mr. Robot" (2015) a jeho čelist jim připomínala Freddieho Mercuryho.
- Podle knihy „Freddie Mercury: Jeho život vlastními slovy“, kterou sestavili a editovali Greg Brooks a Simon Lipton (2011), Freddie Mercury řekl: “Mám také představu, že jednoho dne bude natočen film o mém životním příběhu, ve kterém bych hrál klíčovou roli. Možná bych sám nehrál hlavní roli. Moji milí, ty věci, které jsem za svůj život udělal... bude to úplně trojnásobně x-té, to vám povím!“ Film Bohemian Rhapsody získal od MPAA rating PG-13 a od BBFC rating 12.
- Rami Malek nosí paruku v každé scéně Bohemian Rhapsody.
- Baskytarista Queen John Deacon odešel do hudebního důchodu v roce 1997. Po smrti Freddieho Mercuryho vystoupil živě pouze třikrát a pomohl dokončit „Made in Heaven“ (poslední plné album nového materiálu s Mercurym). Jeho posledním hudebním přínosem bylo hraní na baskytaru v písni Briana Maye „No-One but You (Only the Good Die Young)“ na kompilaci „Queen Rocks“. Nicméně, od prvních dnů (poté, co několik bezohledných manažerů využilo důvěru kapely), Deacon bedlivě hlídal finance kapely a stále je v tomto aspektu zapojen. Slovy Briana Maye, "stále však dohlíží na finance. John Deacon je stále John Deacon. Nepodnikneme nic finančního, aniž bychom s ním promluvili."
- Velký černobílý portrét viděný v Mercuryho sídle na začátku a uprostřed filmu je Marlene Dietrich v "Šanghajský expres" (1932). Na tomto portrétu Dietrich vzhlíží ke světlu se zkříženýma rukama a roztaženými prsty. Tento portrét byl inspirací za obalem alba "Queen II" a prominentním záběrem 4 tváří kapely ve videoklipu Queen: Bohemian Rhapsody (1975). Fotograf Queen Mick Rock ukázal Freddiemu Mercurymu portrét Dietricha a Mercury ho miloval.
- Joseph Mazzello během natáčení použil pět různých paruk a navíc si nechal upravit vlasy trvalou vlasovou metodou, což nepředpokládal, že bude tak „trvalé“.
- Brian May o debutovém albu kapely řekl: „To album mělo mládí a svěžest, která nebyla nikdy znovu získána, protože mladý člověk je jen jednou... Mělo spoustu drsných hran, spoustu špatných hraní, spoustu špatná produkce, ale očividně jsme na to neměli čas, který jsme udělali později, ale nikdy by mě nenapadlo se vrátit a předělat to."
- Nezmiňuje se o tom, že by Roger Taylor a Freddie Mercury v roce 1969 sdíleli byt a prodávali oblečení na kensingtonském trhu, než se v roce 1970 připojil ke skupině Smile, ve které byl Taylor bubeníkem.
- Ve filmu se opakovaně objevuje vtip s písní „I'm In Love With My Car“. Film ve skutečnosti bagatelizuje třenice, které tato píseň ve skupině Queen vyvolala. Brian May a John Deacon považovali píseň za podprůměrnou, ale autor písně Roger Taylor trval na jejím zařazení na album. Taylor pak zašel ještě dál a zavřel se do skříně, dokud kapela nesouhlasila s použitím písně jako béčka singlu „Bohemian Rhapsody“ - což později neshody ještě prohloubilo, protože „Bohemian Rhapsody“ se stala obrovským hitem a její béčko Taylorovi vyneslo obrovský honorář.
- Freddieho Mercuryho uchvátilo hudební umění a styl Jimiho Hendrixe. Poté, co Hendrix v roce 1966 předvedl na BBC 'Hey Joe', Freddie začal umělce sledovat a během několika měsíců navštívil nejméně 14 Hendrixových show ve Velké Británii.
- Když produkce natáčela ve slavných Rockfield Farm Studios ve Walesu, kde Queen nahráli své album „A Night at the Opera“ z roku 1975, které obsahovalo „Bohemian Rhapsody“, měl Ben Hardy vzácné privilegium hrát na originální bubny Rogera Taylora. byly použity na skutečném nahrávání alba. Podle Bena to byl jeden z vrcholů jeho zkušeností z natáčení.
- Kytara použitá ve filmu je věrným zobrazením skutečné kytary Briana Maye, „Red Special“, kterou on a jeho otec postavili na začátku 60. let. Kromě toho film líčí intenzivní používání zesilovačů Vox v květnu, což také přesně ukazuje, co během těchto let používal.
- Zpočátku nebyla "Live Aid" pro Freddieho Mercuryho a Queen dostatečně lákavá nabídka. Podle životopiskyně Lesley-Ann Jonesové Mercuryho mrzelo, že nebyl přizván ke spolupráci na charitativním singlu Boba Geldofa „Do They Know It's Christmas“ z roku 1984, a tak potřeboval další motivaci k účasti na Geldofově dalším počinu. Geldof se uchýlil k tomu, že zavolal Jimu Beachovi a údajně mu řekl: „Hele, co je s tou starou královnou? Je to pro něj ideální pódium. Je to celý svět.“
- Steven Spielberg zřejmě nepoznal svou hvězdu z "Jurského parku" (1993) Josepha Mazzella v roli baskytaristy skupiny Queen Johna Deacona, jak tvrdí sám herec. V komentáři pro IGN Mazzello hovořil o tom, že Spielberg je jedním z lidí, s nimiž je stále v pravidelném kontaktu z počátků své herecké kariéry. „Steven je člověk, se kterým jsem v kontaktu asi nejčastěji. V posledním roce jsme si vyměnili spoustu dopisů. Jako doslova stále ručně psané dopisy, což je úžasné. Jen si povídáme o čemkoli: o našich kariérách a o tom, [jak] viděl [Bohemian Rhapsody] a zřejmě mě nepoznal, protože jsem měl paruku a britský přízvuk. Naklonil se ke svému hostu a říkal: „Kdo je to? Kdo je ten herec?“
- Žádný člen Queen nikdy definitivně nevysvětlil význam textu písně Bohemian Rhapsody.
- Téměř nerozpoznatelný Mike Myers dorazil na natáčení v postavě Raye Fostera a zůstal ve svém přízvuku, i když se kamery netočily.
- estival Rock in Rio se konal v lednu 1985, nikoliv v polovině 70. let, jak naznačuje film. Skupina Queen na festivalu Rock in Rio vystupovala po dva večery, přičemž každý večer navštívilo více než 250 000 diváků. První večer (11. ledna) před Queen vystoupili kromě brazilských umělců také Whitesnake a Iron Maiden. Druhý večer (18. ledna) se před Queen představili zahraniční interpreti The Go-Go's a The B-52's. V rámci festivalu vystoupili i další zahraniční interpreti. Úžasný dav zpívající s Freddiem Mercurym píseň „Love of My Life“ je skutečný. Najdete ho na internetu.
- Ray Foster se ptá Freddieho, co znamená „bismillah“ (výkřik v Bohemian Rhapsody). Je to arabská fráze běžně používaná muslimy předtím, než něco udělají, a znamená „ve jménu Boha“.
- Sacha Baron Cohen byl původní volbou pro roli Freddieho Mercuryho a režíroval Stephen Frears. Frears opustil projekt kvůli tvůrčím rozdílům s Brianem Mayem a Rogerem Taylorem, kteří ovládají hudební a filmová práva kapely. Dohoda s Baronem Cohenem se rozpadla poté, co May namítala, že projekt je pouze životopisným filmem o Mercurym, nikoli o zbytku Queen. May cítil, že by se měl zaměřit na ostatní členy a následky Mercuryho smrti. Původní předloha spisovatelů Stephena J. Riveleho a Christophera Wilkinsona se jim nelíbila. Baron Cohen to považoval za historicky přesné, pobuřující zobrazení Merkura, které se nevyhýbá Merkurovým drsným hranám, včetně jeho dobře zdokumentovaných homosexuálních setkání a promiskuity. May cítil, že Baron Cohen je příliš komediální herec, než aby dobře hrál Mercuryho.
- Řeč Freddieho Mercuryho o tom, že nechce být litován, vychází ze skutečných událostí. Ve skutečnosti, několik let po Live Aid, seděla kapela pohromadě a nezávazně si povídala o každodenních věcech. Freddie Mercury žertem řekl: „Kluci, vy si myslíte, že máte problémy,“ a vyhrnul si kalhoty a ukázal jim jizvu, která se mu vytvořila v dolní části nohy. Poté začal kapele vyprávět (podobně jako je to zobrazeno ve filmu) o své nemoci a o tom, jak přísně odmítá, aby ho někdo litoval, a že chce zbytek svého času strávit tvorbou hudby. Zároveň je požádal, aby to drželi v tajnosti, a přestože to v posledním roce jeho života mnoho lidí tušilo kvůli jeho extrémnímu úbytku váhy, veřejně to oznámil až den před svou smrtí.
- John Deacon odešel z kapely v roce 1997 a neměl téměř žádný tvůrčí vklad do tohoto filmu kromě toho, že dal svolení k zahrnutí písní, které sám napsal, do soundtracku. Zbývající dva členové, Brian May a Roger Taylor, jsou jediní dva původní členové kapely, kteří jsou stále aktivní v projektech Queen, zatímco Deacon (který byl nejmladším členem kapely) žije poklidným životem na londýnském předměstí se svou téměř 44letou manželkou Veronicou, a jejich odrostlé děti.
- Pohybový trenér Ramiho Maleka mu dal nastudovat Lizu Minnelli v "Kabaret"(1972) a také představení Jimiho Hendrixe, Davida Bowieho a Arethy Franklin. Údajně to byly klíčové inspirace pro styl vystupování Freddieho Mercuryho.
- V době konání "Live Aid" (1985) v červenci 1985 měla skupina Queen v USA již několik let velmi špatnou pověst. Přestože byli stále nesmírně populární, prodávali spoustu desek a pravidelně se umisťovali v žebříčcích v domovské Velké Británii, západní Evropě a Austrálii, v roce 1985 už byli ve Státech považováni za vyčerpanou sílu s nevalným prodejem alb. Možná tomu nepomohlo ani to, že se kapela sama objevila ve videoklipu k písni Queen: I Want to Break Free (1984), který mnoho konzervativních televizních stanic ve Spojených státech považovalo za urážlivý, včetně MTV, která jej odmítla odvysílat. Píseň se proto v americké hitparádě dostala pouze na 45. místo, ale ve většině evropských zemí se dostala do první desítky (ve Velké Británii, kde BBC neměla problém ukázat celý videoklip mladému publiku ve svém stěžejním televizním pořadu "Top of the Pops" (1964), který se vysílal ve čtvrtek v podvečer, se dostala na třetí místo). Podobné „kontroverze“ a stále okázalejší projevy „campingu“ Freddieho Mercuryho vážně poškodily jejich image v USA. Ačkoli je vystoupení skupiny Queen na Live Aid považováno za jedno z nejlepších živých vystoupení vůbec, jejich kariéře v USA nijak nepomohlo a jejich další album „A Kind of Magic“ se umístilo pouze na 46. místě a nepodařilo se mu získat singl v Top 40. Popularitu skupiny Queen v USA oživil až slavný "Waynův svět" (1992), který použil skladbu „Bohemian Rhapsody“ a udělal z ní opět hit, v té době už byl Freddie Mercury po smrti.
- Bohemian Rhapsody' byl hudební nápad Freddieho Mercuryho. Píseň byla nahrána v Rockfield Studios a později v SARM v Londýně. SARM měli nejmodernější 24stopé nahrávání, které usnadnilo zachycení složitých vokálních aranžmá.
- Přestože se Jim Beach vzdal svého úspěšného partnerství s právnickou firmou, aby se trvale zabýval právními záležitostmi Queen, řídil také Chrise Rea, produkoval filmy a televizní speciály a pracoval v zákulisí na jevištních projektech, včetně muzikálu Queen We Will Rock You.
- Jak je vidět ve filmu, Freddie Mercury měl v počátcích kapely na dně postele skutečně klavír. Často se probouzel s melodií v hlavě, okamžitě si ji zapsal a pak na ní začal pracovat, aby ji upravil do podoby písně, kterou mohl zahrát ostatním členům kapely. Freddie byl proslulý tím, že dokázal složit píseň za těch nejneobvyklejších okolností. Podle jedné historky seděl ve vaně, koupal se a poslouchal, jak kape kohoutek, když ho to inspirovalo k napsání písně „Crazy Little Thing Called Love“ ještě ve vaně, která se stala obrovským hitem kapely.
- Jim Hutton byl irský kadeřník, který se setkal s Freddiem Mercurym v londýnském gay baru. Zpočátku Hutton odmítal pít od Mercuryho, ale když se o rok později znovu střetli, Hutton souhlasil, že si s rockovou hvězdou připíjí.
- Ačkoli frontman skupiny Smile Tim Staffell opustil kapelu a nechal tak místo pro hlavního zpěváka, Freddie Mercury nebyl pro Briana Maye a Rogera Taylora neznámý, jak je znázorněno ve filmu.
- Freddie Mercury nahrál sólové album „Mr. Bad Guy,“ v Mnichově v Musicland Studios po dobu dvou let. Ačkoli to ve filmu není uvedeno, během produkce sólového alba si udělal přestávky, aby splnil stávající nahrávací závazky Queen.
- Kočičí postava, kterou Freddie Mercury ve filmu ztvárnil, je zřejmě blízká skutečnosti. V jeho životopisu, který napsala Lesley-Ann Jonesová, přátelé uvádějí, že často volal domů z turné a žádal o rozhovor s kočkami a ujišťoval se, že televize je zapnutá při živě vysílaných koncertech, aby se kočky mohly dívat. Delilah byla údajně jeho nejoblíbenější, dokonce se dostala jako píseň na album Innuendo.
- V 60. letech 20. století získal Freddie Mercury diplom umění a grafického designu na Isleworth Polytechnic v Londýně. Mercury může být připsán za návrh logotypu Queen a erbu, který obsahuje znamení zvěrokruhu každého člena kapely.
- Mary Austin a Freddie Mercury byli v jednu chvíli zasnoubeni. Zůstali si tak blízcí, že jí Mercury ve své závěti svěřil velkou část svého majetku a svého londýnského sídla Garden Lodge. Jeho píseň „Love Of My Life“ byla věnována Austin
- Rami Malek poslal video, na kterém zpívá skupině Queen. Když se s nimi nakonec setkal, neshlédli ho, protože nebylo správně staženo. Malek na vlastní oči viděl jejich první reakci na jeho zpěv.
- Freddie Mercury byl kmotrem prvního syna Mary Austinové Richarda. Její druhý syn se narodil brzy poté, co Mercury zemřel.
- Skutečný důvod, proč si Freddie Mercury nedal opravit své zuby, je ten, že se obával, že přijde o svůj čtyřoktávový hlas, a tak si je nechal, i když nenáviděl, jak vypadají.
- Lucy Boynton řekla, že při ztvárnění příběhu Mary Austin v Bohemian Rhapsody byla použita umělecká licence k ochraně jejího soukromí, ačkoli se tvůrci snažili zachovat základní podstatu jejího vztahu s Freddiem Mercurym nedotčenou.
- Spoluhráči z kapely Queen připsali Paulu Prenterovi (osobnímu asistentovi Freddieho Mercuryho) zásluhu na tom, že rockové hvězdě napomohl užívání drog a tvrdý životní styl. Nakonec se stal Mercuryho samozvaným osobním manažerem, odmítal rozhovory a „otravoval“ Queen nekontrolovaným sebestředným vlivem na rozhodování Mercuryho.
- Během natáčení scény, ve které je nahráno kytarové sólo 'Bohemian Rhapsody', dorazil Brian May na natáčení bez ohlášení a sledoval herce Gwilyma Leeho, jak scénou prochází.
- Freddie Mercury řekl, že Queen byla kapela složená ze čtyř sólových aktů spolupracujících na jediném projektu.
- V pořadu Mike Myers/Christiane Amanpour (2018) Mike Myers řekl, že během natáčení filmu Waynův svět (1992) trval na tom, že písnička, kterou bude s přáteli poslouchat - a do které si budou mlátit hlavou - během jízdy autem, bude „Bohemian Rhapsody“. Producenti měli pocit, že by to nebylo vhodné. Myers si stál za svým a nakonec pohrozil, že z natáčení odejde. Myers dosáhl svého, film se stal obrovským hitem a píseň se znovu dostala do hitparád a ve Spojených státech se umístila na druhém místě. Film se zasloužil o představení skupiny Queen novému publiku. Myers také uvedl, že když dostal nabídku hrát v tomto filmu, okamžitě ji přijal, aniž by se obtěžoval přečíst si scénář. Ironií osudu je, že jeho postava Ray Foster je přesvědčen, že nikdo nebude chtít poslouchat a bouchat se do hlavy, když bude „Bohemian Rhapsody“ řídit v autě.
- Kytarista Queen Brian May a bubeník Roger Taylor provedli rockové aranžmá pro zahájení filmu 20th Century Fox fanfáry.
- Pro svou roli Freddieho Mercuryho byl Rami Malek vybaven speciálními protetickými zuby, aby znovu vytvořil Freddieho prominentní předkus. Po natáčení si Rami nechal zuby jako památku z natáčení a nakonec je nechal odlít do zlata.
- Nota, kterou Freddie Mercury udrží téměř šest sekund během hovoru a odezvy s davem na Live Aid, se stala známou jako „The Note Heard Round the World“.
- John Deacon během nahrávání Bohemian Rhapsody říká: „Musím říct, že páska se opotřebovává. Už to moc nevydrží.“ Kapela na písni provedla 180 vokálních předělávek. Důsledkem tolika předehrávek bylo, že se páska začala opotřebovávat až do průhlednosti. Slovy Briana Maye: „Tato ‚legendární‘ historka, o které si lidé myslí, že jsme si ji vymysleli, je pravdivá: jednoho dne jsme podrželi pásku proti světlu - přemýšleli jsme, kam se poděly všechny horní tóny - a zjistili jsme, že je to prakticky průhledný kus pásky. Veškerý oxid se setřel. Bylo na čase narychlo vytvořit kopii a pokračovat v práci.“
- Hlasový rozsah Freddieho Mercuryho se natáhl na tři oktávy, i když se proslýchalo, že to bylo až čtyři. V roce 2016 skupina biofyziků a lékařských výzkumníků dospěla k závěru, že jeho hlasivky se pohybovaly rychleji než průměrný zpěvák. Jeho vibrato bylo naměřeno na 7,04 Hz, zatímco standardní frekvence vibrata se pohybuje mezi 5,4 a 6,9 Hz.
- Kanadský zpěvák Marc Martel propůjčuje svůj hlas životopisnému filmu jako Freddie. Používají mix jeho hlasu a hlasu Freddieho Mercuryho společně, navrch Ramiho Maleka. V rozhovoru Malek řekl, že jeho zpěv byl hladce smíchán s Freddieho a Martelovým.
- Britská choreografka a pohybová trenérka Polly Bennett usilovně pracovala s Rami Malekem, aby zdokonalili každou nuanci manýrismu Freddieho Mercuryho. Každý pohled do očí, každé otočení těla, každá namyšlená vzpěra na pódiu a každé švihnutí mikrofonu muselo být tak akorát.
- Set Queen na Live Aid je široce považován za jedno z nejlepších živých vystoupení v historii rock-and-rollu. V roce 2005 v průzkumu Channel Four, kterého se zúčastnilo více než 60 umělců, novinářů a manažerů hudebního průmyslu, bylo vystoupení Queen's "Live Aid" (1985) jmenováno „Nejlepším živým vystoupením na světě“.