Někdo má v hrdle od boha zlatého slavíka, řecko-americká sopranistka Maria Callas dostala do vínku celou nákladní korbu třpytivého talentu. V osobním životě se jí bohužel nedařilo tolik jako na pódiu, kde bývala ženským Lucianem Pavarottim. Psychicky ji rozložil vztah s miliardářem a ve filmovém životopisu Maria od Pabla Larraína se Angelina Jolie zkroušeně ohlíží za silnými profesními roky, jež v traileru stejně jako v dosud pozitivně přijímaném snímku doprovází záznamy zpěvaččina nenapodobitelného čistého přednesu. Napodobí Jolie francouzskou kolegyni Marion Cotillard, která brala zlatou sošku za přesvědčivý „lip-sync“ zpěvačky Edith Piaf?
Články 59
Seriál Pluk mizerů (SAS: Rogue Heroes) se stal pro fanoušky válečných podívaných před dvěma lety hodně příjemným překvapením. Tvůrce gangsterského megahitu Peaky Blinders - Gangy z Birminghamu, Steven Knight, nám nadělil svižnou zábavnou stylovku z druhé světové války o jednotce vojáků, jež používala velmi drsné metody. Druhá série se konečně blíží a první upoutávka slibuje smršť explozivní akce i hromadu mrtvých nacistů.
Žena vpřed. Filmovým Star Wars po pětileté odmlce a většinou mlhavým plánům do budoucna hrozí, že se samy stanou kulturní nostalgií, kterou Disney z předaleké galaxie od roku 2015 tak zuřivě doluje. Na stříbrná plátna se oficiálně podívají Mandalorian & Grogu, tedy nejúspěšnější streamovací produkt Lucasfilmu. Jinak panují zmatky a koncepce se tříští i samy o sebe, jak dokládají nové zákulisní zprávy ohledně chystaných i alternovaných projektů. Jejich ohniskem má každopádně nadále být Rey Skywalker, hrdinka poslední trilogie s tváří Daisy Ridley, již prý studio považuje za nejcennější, ne-li jedinou filmovou Star Wars komoditu dneška.
V neoficiální kategorii herců, jimž nikdy nepřipadl Oscar, by třiašedesátiletý Tim Roth zaujímal výsadní postavení. Tarantinův oblíbený antihrdina z Pulp Fiction, Gaunerů, Osmi hrozných nebo Čtyř pokojů je neomylnou hereckou jistotou, která obohatí chystaný projekt plný jemu podobných kalibrů. Celovečerní pokračování slavného seriálu Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu totiž vedle Cilliana Murphyho a nově připojeného Rotha uvede na nejdrsnější britskou scénu minulého století ještě Rebeccu Ferguson a Barryho Keoghana.
Nedá se říct, že by kdysi čelní filmová hvězda Adrien Brody úplně vymizela z mapy velkých premiér. Jednapadesátiletý držitel Oscara za válečné drama Pianista (The Pianist) z roku 2002 nicméně v posledních deseti letech bral za vděk rolemi v nepříliš sledovaných filmových produkcích, jež doplňoval štěky ve filmech Wese Andersona a také účastmi v seriálech jako Peaky Blinders, Boj o moc nebo Lakers: Vzestup dynastie. Podle toho, co se právě děje na festivalu v Benátkách, se však schyluje k velkému a snad i oscarovému comebacku. Historické migrantské drama The Brutalist v režii talentovaného Bradyho Corberta si totiž vedle pozitivních kritik vysloužilo dvanáctiminutový aplaus publika, který z velké části směřoval na hlavu dojatého Brodyho.
Seriál Gangy z Birminghamu (snad ještě známější pod svým původním názvem Peaky Blinders) z produkce BBC se stal jedním z největších televizních hitů minulé dekády. Během let 2013-2022 se odvysílalo celkem šest sérií po šesti epizodách, přičemž sledovanost nejen neklesala, ale většinou dokonce rostla. Po poslední epizodě před dvěma lety ohlásil tvůrce Steven Knight, že by se v nejbližších letech měl objevit celovečerní film nahrazující potenciální sedmou sérii – a nejbližší roky se kvapem přiblížily.
Cillian Murphy byl vždy považován za talentovaného herce, navíc se skvělým čuchem pro role. Zatím ale nepatřil mezi ty megastar, jejichž účast promění každý projekt automaticky v áčkovou podívanou. To se nyní po jeho vítězství Oscara za Oppenheimera mění. Jeho aktuálně zvolená role navíc svým způsobem naváže na oceňovaný film.
Na Netflixu se nám minulý týden zase jednou urodil malý nenápadný hit. Romantická série Jeden den (One Day) pak nepřekvapivě láká zejména dámské publikum, a to i díky chytrému načasování kolem valentýnského svátku. Britská adaptace románu Davida Nichollse navíc sbírá velmi spokojené ohlasy a je zdařilou vztahovkou se dvěma výraznými charaktery, která v mnoha ohledech překonává stejnojmenný celovečerní film.
Jamajský zpěvák a neúnavný rastafariánský bojovník za lásku a smír Bob Marley, jehož desku Exodus jmenoval časopis Time nejlepším albem 20. století, se třiačtyřicet let po své předčasné smrti dočkal vlastního hollywoodského životopisu. V kinech uváděný snímek Bob Marley: One Love s Kingsley Ben-Adirem (Peaky Blinders) však nedělá nic proto, aby svou existenci jakkoli ospravedlnil. Unyle předhazuje drobky z hudebníkova pozdního života a 100 minut tápe mezi několika silnými tématy, z nichž ukusuje ještě jalověji než Bohemian Rhapsody.
Oba patří k nejoblíbenějším hercům své generace a v březnu zřejmě oba poprvé potěžkají Oscara za role dvou ideologických soupeřů v životopisném hitu Oppenheimer. Cillian Murphy v něm ztvárnil vývojáře atomové bomby J. Roberta Oppenheimera, jehož senátní kandidát Lewis Strauss v podání Roberta Downeyho Jr. předvedl před výbor zabývající se prokomunistickými aktivitami. Downey, jemuž po letech drogové závislosti nakopla kariéru úloha Tonyho Starka v Iron Manovi, nově prozradil, že roku 2005 mohl hrát záporáka Scarecrowa v komiksové adaptaci Christophera Nolana Batman začíná (Batman Begins). Ta ovšem připadla právě Murphymu, jenž se díky ní mezinárodně proslavil.