Loni byl oceněný na festivalu Serial Killer v kategorii nejlepší webseriál. Letos se TBH dostal do iVysílání a stal se vůbec prvním originálním hraným online pořadem České televize. TBH je sondou do života mladých lidí, jejichž životy změní jeden tragický, i když nepovedený atentát na brněnské střední škole. O jeho vzniku jsme si povídali s režisérkou a scenáristkou Luciou Kajánkovou.
Články 10
Ve čtvrtek se na iVysílání České televize objevil vůbec první internetový seriál z produkce média veřejné služby, desetidílné drama TBH (z anglického „to be honest“, „upřímně“). Debutovala jím Lucia Kajánková (scenáristka filmu Neplavci) a již loni si za něj Česká televize odnesla cenu z festivalu seriálové tvorby Serial Killer. V čem je TBH výjimečný, a čím naopak zklamal?
Ceněná spisovatelka Petra Soukupová a talentovaný režisér Jakub Šmíd představili finální upoutávku k chystanému filmovému dramatu Na krátko (2018). Snímek je příběhem dětí, které předčasně dospívají v neúplných rodinách, a o dospělých, kteří nevědí, jak jim pomoci. Jak by mohli, když nedokážou pomoct ani sobě.
Ve dnech 20. - 22. září se v Plzni uskutečnilo natáčení nového českého dramatu Hany (2014) debutujícího režiséra Michala Samira, který je zároveň autorem scénáře. Film vzniká v produkci Matěje Chlupáčka, nejmladšího českého režiséra (Bez doteku, 2014).
Strach (2013), nový krátký film Martina Krejčího, jednoho z nejvyhledávanějších reklamních režisérů současnosti, získal cenu za nejlepší cizojazyčný krátký film na 17. ročníku Los Angeles International Short Film Festival. Vítězství na této respektované přehlídce znamená, že se snímek automaticky řadí do širšího seznamu kandidátů na nominace na Oscara v kategorii krátký hraný film. Strach, příběh inspirovaný skutečnou událostí, kdy chlapec svedl svůj úraz na útok romského etnika, budete moci vidět i v tuzemských kinech.
Byli jsme zvědaví, co českým filmovým tvůrcům a kritikům zůstalo z uplynulého roku v živé paměti. Můžete si přečíst i jejich názory na klesající návštěvnost tuzemských kin. Přejeme inspirativní čtení.
Jakub Šmíd, student 5. ročníku režie na FAMU, je držitelem Ceny Magnesia za nejlepší studentský film roku 2011. Zvítězil s Neplavci, komorním teenagerským snímkem, ve kterém vystupují většinou neherci. Jakub Šmíd se s Neplavci podíval do Hongkongu i na slavný londýnský festival. Snímek bude navíc uváděn na letošním festivalu Mezipatra.
Žijeme v demokratické společnosti. Jsme ovšem tak vyspělí a tolerantní, jak hrdě hlásáme? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět již třináctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra. Letošní podtitul zní Moc, manipulace, šílenství, což jsou témata, která se týkají nás všech. Na Mezipatra můžete vyrazit již 8. listopadu do pražské Lucerny. Na Moravu se festival přesune 16. listopadu.
Zatímco chlapi v montérkách u vchodů dělají všechno pro to, aby se do kina Lucerna dostalo co nejméně arktického mrazu z pražských ulic, na pódiu vrcholí poslední přípravy na nominační večer Českého lva 2011. Ester Kočičková vytahaný svetr vzor "jablonecká babička", Jakub Žáček s červenou visačkou HOST, grafika s růžemi a padajícími srdíčky a hvězdní hosté - Kryštof Hádek, Tereza Voříšková, Peter Nagy, Daniela Kolářová, Marek Taclík, Klára Issová, Markéta Hrubešová, Bolek Polívka, Ondřej Pavelka, Anna Polívková, Vojtěch Lavička...
Jediný film, nad kterým zatím panuje shoda napříč spektrem akademiků, kritiků i diváků, je - Alois Nebel! Dnes odtajněné první nominace se ale zatím týkají spíš vedlejších a doplňkových kategorií Českého lva. První velká bitva o výroční filmové ceny vypukne 4. února 2012 od 20 hodin na programu ČT2, takže už v sobotu večer může být leccos jinak! Ve hře o skleněné trofeje je celkem 24 hraných a 17 dokumentárních snímků, o pět víc než loni!