S deseti filmy v rozmezí šestapadesáti let se jedná o nejdéle běžící filmovou sci-fi sérii historie. A zdaleka nejsme ve finále. Planeta opic má totiž až příliš atraktivní koncept a také neuspořádanou návaznost, v níž se jeden snadno ztratí. A taky prostor, kam se dají vkládat nové příběhy, dokud o ně publikum projeví zájem. V kinech právě běží čtvrtá část moderní série s názvem Království Planeta opic, která dějově stále ještě předchází přistání astronauta Charltona Hestona v originálním filmu z roku 1968. I ten přitom rozběhl pokračující příběh, jenž do roku 1973 pojal pět celovečerních titulů. Existují přitom tři základní způsoby, jak si případně uspořádat filmový maratón.
Články 12
Dnes je tomu 55 let, co byla v kinech poprvé uvedená Planeta opic. Vlivná sci-fi, jež vedla k sérii kvalitativně pochybných pokračování a dvěma remakům, z nichž jeden málem zničil kariéru Tima Burtona a druhý vedl k ceněné a úspěšné sérii velkofilmů. I sama o sobě ale Planeta opic patří mezi nejdůležitější příspěvky daného žánru s jedním z nejslavnějších závěrečných zvratů. Snímek můžete zhlédnout na Disney+.
Hvězdná pěchota je klasikou mezi akčními sci-fi filmy a i její režisér Paul Verhoeven se netají tím, že má tento svůj snímek nejraději. Fanoušci na něj nedají dopustit a je třeba říci, že ačkoli je film již dvacet pět let starý, stále je to pecka.
V letošním roce hned tři slavní režiséři natočili remake jiného filmu. Guy Ritchie přišel s drsným krimi thrillerem Rozhněvaný muž, jenž je předělávkou zapadlého francouzského snímku Krvavý prachy. Denis Villeneuve konečně uvedl svou verzi kultovního sci-fi románu Duna a v prosinci měla premiéru druhá filmová verze legendárního muzikálu West Side Story, jejímž autorem je Steven Spielberg. Filmové předělávky jsou obvykle vnímány spíše negativně, když se ale nové verze již dříve zpracovaného příběhu chopí osobitý tvůrce, výsledek může být velice zajímavý. Tak jako v následujících případech.
Dnes večer (ve 20:15 na Prima Cool) si můžete naladit remake legendárního sci-fi filmu ze 60. let, jehož přijetí bohužel neodpovídalo velkým ambicím a 'opičí' sérii na celou další dekádu pohřbilo.
Dávno předtím, než Christopher Nolan nechal filmový komiks dospět Temným rytířem a Marvel rozjel svůj ambiciózní filmový vesmír, tu byl Batman od Tima Burtona.
25. března představí od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu režisér Tim Burton a skladatel Danny Elfman průřez filmovou hudbou, která ve snímcím kultovního režiséra zazněla. Počínaje dneškem si můžete lístky na koncert v předprodeji objednat.
Nedávno jsme vás informovali, že do malého českého rybníčku připluje koncem letošního března velká ryba. Režisér Tim Burton tu zahájí výstavu autorské tvorby, která bude probíhat od 28. března do 3. srpna v pražském Domě U Kamenného zvonu. A aby toho nebylo málo, 25. března uvede Burton ve Smetanově síni Obecního domu koncert filmové hudby svého dvorního skladatele Dannyho Elfmana. Ten se koncertu též zúčastní.
Historie ovládnutí Země druhem inteligentních opů je velkým příběhem v pozadí původní Planety opic Franklina J. Schaffnera, který má podněcovat diváckou fantazii a završit moralistické vyznění díla. Elegance závěru prvního dílu opičí série spočívá v tom, že vše potřebné k tomuto příběhu odhalí v jediné scéně s troskami Sochy svobody. Věta „Tak jsme to nakonec dokázali“ říká všechno podstatné, další informace už jsou odsouzené jen k tomu, aby moralitu prvního filmu umocnily nebo učinili doslovnější.
Není to žádné překvapení. Když se povede hit, okamžitě začnou lidé prahnout po pokračování. A filmaři jim přirozeně rádi vyhoví.