Máme rok 2024 a pětadvacáté narozeniny tudíž slaví spousta nadčasových filmových klasik včetně Matrixu, Šestého smyslu nebo Klubu rváčů. Roku 1999 měl premiéru také třetí nejvýdělečnější film oné sezóny, animovaný sequel Toy Story 2 z produkce Pixaru. Příběh hraček se stoprocentním hodnocením od kritiků přitom málem neexistoval, kdyby nedopatřením smazané soubory neměla ve svém počítači ještě zaměstnankyně na mateřské, pomocná režisérka Galyn Susman. Hrdinka dne a s odstupem i většinového odkazu legendární série s kovbojem Woodym a Buzzem Rakeťákem nicméně loni nuceně opustila Pixar, jelikož byla podepsaná pod finančním krachem Rakeťáka (Lightyear) z roku 2021.
Články 43
V kinech po celém světě právě kraluje V hlavě 2 (Inside Out 2). Nejnovější snímek od Pixaru láme rekordy v návštěvnosti i tržbách a vrací studio zpět na vrchol. Toto slavné animační studio vzniklo v roce 1979 a od té doby má na kontě dvacet osm celovečerních snímků, ohromné množství krátkých filmů a nyní už i několik seriálů.
Průzkumy trhu si žádají rozličné statistiky a agentura Talker Research si v zámoří posvítila na věčný problém filmového fanouška – kolik minut by měl trvat perfektní snímek? Jednoznačná odpověď se vylučuje pod nánosy přidružených diskuzí kolem tématu, ambicí díla a také žánru, neboť například životopisné portréty zkrátka vyžadují víc tahů štětcem než oddechové komedie či strašidelné horory. Dvě tisícovky Američanů přesto poskytly nosný vzorek a výzkum dopadl jednoznačně. Ideální délka filmu je prý 92 minut, což dělá dokonale vyváženou podívanou třeba z komedie Vybíjená nebo animáku Toy Story 2.
Názory na nejpovedenější filmové franšízy se převážně liší v závislosti na diváckých fandomech a jejich specifických kulturách. Někdo by dal ruku do ohně za Star Wars, častou odpovědí bude Jacksonův Pán prstenů (ačkoli souvisejícího Hobita už tolik lidí nemusí) a cinefilové vyzdvihují Indiana Jonese nebo artovější romantickou sérii startující filmem Před úsvitem (1995). Podle zahraničních kritiků a kritiček, jejichž recenze sdružuje webová stránka Rotten Tomatoes, ovšem prvenství jednoznačně třímá čtyřdílná animovaná sága Toy Story: Příběh hraček. Kdo z mileniálů či z generace Z ji ostatně nemiluje?
Dvě dekády poté, co skupina rebelujících slípek vyprášila kožich zlé farmářce Tweedyové a prchla z jejího drůbežího vězení, se situace dost změnila. Komunita slepic ukrývající se na malém ostrově musí ve filmu Slepičí úlet: Zrození nuget proniknout do futuristické továrny na zpracování kuřecích nugetek. Přímočarý útěkářský koncept prvního dílu, jenž náleží k předním trofejím výtvarného studia Aardman (série Wallace a Gromit), Netflix přetváří do divoké imitace několika žánrů a společenské satiry o nehumánní povaze konzumerismu, především fastfoodové kultury.
Filmová Barbie vstoupila po sedmnácti dnech od premiéry do klubu miliardářů a nejen u distribuujících Warner Bros., nýbrž především u hračkářského giganta, firmy Mattel, pociťují šanci na zažehnutí úspěšné série. Po Barbie a Kenovi tudíž dostanou filmové adaptace další hračky jako růžový dinosaurus Barney, Wishbone, Polly Pocket nebo Masters of the Universe. A také dvojice červených a modrých zápasících robotů Rock 'Em Sock 'Em Robots, s nimiž si na stříbrném plátně pohraje Vin Diesel.
I v našich článcích četně odkazujeme na zahraniční databáze a weby nabízející různé způsoby hodnocení. Jenže jak se v často rozporuplných datech vyznat? Rozdíly mezi největšími a nejčastěji zmiňovanými službami jsou přitom docela zřejmé.
Dnes už je známe jako úspěšné franšízy, které lákaly a třeba stále ještě lákají do kin davy. Některé z nejúspěšnějších sérií filmové historie však začaly nenápadně a málokdo by při vstupu prvního filmu do kin tipoval, že se právě rodí „další velká věc“. V následujícím speciálu si představíme několik sérií, které začínaly s málem a skončily na vrcholu.
Posledním snímkům studia Disney se v kině dvakrát nedařilo, Disney Plus je značně zadlužený a mnohé projekty se z finančních důvodů ruší. Je nutné přijít se změnami, animátoři v čele s výkonným ředitelem Bobem Igerem se proto rozhodli vsadit na jistotu.
Už brzy nás čeká premiéra Všechno, všude, najednou – nezvykle odvázané akční sci-fi označované za jeden z nejlepších snímků tohoto roku. Jde mimo jiné i o výrazné zviditelnění asijské, respektive čínské komunity v USA, kde mnozí její příslušníci bývají různě přehlížení nebo diskriminovaní. V jedné z rolí se zde objevuje i 93letý James Hong, slavný padouch z desítek filmů. A tento článek bude věnovaný právě těmto „bezejmenným“ hercům, u nichž víte, že jste je už někde viděli, ale nemůžete si většinou vzpomenout na jejich jméno.