Nazývat se žijící legendou může málokdo a vedle Chucka Norrise na to má nezpochybnitelný nárok herec, režisér, scenárista a hudební skladatel Clint Eastwood. Možná nejslavnější kovboj stříbrného plátna z filmů Sergia Leoneho přesedlal před víc jak půlstoletím také k režii a tehdy započal svou ještě úspěšnější tvůrčí epochu. Držitel čtyř Oscarů za dramata Nesmiřitelní (Unforgiven) a Million Dollar Baby má na kontě přes čtyřicet režijních zářezů, v nichž se často zařezával pohledem do svých soků také před kamerami. Ve třiadevadesáti letech Eastwood dotočil soudní drama Juror #2 s Nicholasem Houltem (Menu) a Toni Collette (Děsivé dědictví) a na zákulisní fotografii má z velitelské sesle stále přehled, i když podle všeho už píše svou labutí píseň.
Články 12
Rok 2020 je tady a tím pádem nastává čas na všemožná vyhodnocení toho, co nám uplynulé desetiletí ve filmové branži přineslo. A od čeho jiného se odpíchnout než od mnoha skvělých filmů, které nám naservírovali nadaní režiséři. Ať už jde o nováčky nebo o protřelé tvůrce, uplynulá dekáda je plná autorů, kteří v ní zanechali nesmazatelnou stopu. Představme si bez dalšího protahování ty nejvýraznější.
J. Edgar Hoover býval nejmocnějším mužem světa. První a nejdéle sloužící ředitel americké FBI dostal filmový životopis, v němž ho roku 2012 ztvárnil Leonardo DiCaprio. Dnes večer si snímek můžete pustit v televizi. Stojí za pozornost? Více v dobové recenzi. PŮVODNÍ TEXT Z ROKU 2012: O J. Edgaru se mluvilo, a to že hodně. Na začátku roku se dokonce spekulovalo, že v závodu zvaném „Oscaři“, je největším favoritem a v cestě mu stojí možná tak akorát Spielbergův Válečný kůň. Jak teď už víme, ani jedno z těchto historických dramat se na prestižním předávání akademických cen neuchytilo a J. Edgar dokonce neobdržel jedinou nominaci. Český distributor nakonec zrušil premiéru v kinech a do našich končin se film dostává pouze na DVD. Jedná se o další velký omyl, nebo tentokrát není co distributorovi vyčítat?
Scorsese je režisér, pod jehož křídly by chtěl pracovat snad každý herec. Leonardo DiCaprio ale narozdíl od nich tu šanci dostává opakovaně a vždy ji pečlivě využívá. A i když jeho herectví zatím nebylo (!!!) oceněno zlatou soškou, všichni víme, co dokáže. Že by letos prokletí konečně zlomil?
Začalo to roku 1995, kdy si v té době 21 letý talent zahrál vizionářského básníka Arthura Rimbauda ve snímku Agnieszky Holland Úplné zatmění (1995). Bohémského básníka Jima Carrolla ztvárnil v témže roce ve filmu Rváčův deník (1995). O rok později přišel na řadu samotný Romeo pod taktovkou Baze Luhrmanna.
Zanedlouho přijde na svět potomek prince Williama. 19. září do kin zamíří snímek vyprávějící o jeho matce, princezně Dianě. Tu si zahrála Naomi Watts. Podívejte se na plakát, obrázky z filmu a teaser.
Pro ty, kdo tolik neznají historii USA, se děj pokusím trochu přiblížit, ale vzhledem k tomu, že se zabývá tématikou skoro 200 let starou, se bohužel nejspíše nevyhnu spoilerům a proto buď čtěte až po projekci, nebo na vlastní nebezpečí.
Vážené dámy, vážení pánové, je to tu! Začíná sezóna velkých ceremoniálů, překvapení, výstřihů, zklamání a proslovů. Prosincové nominace na Zlaté glóby jsou branou do světa velkých cen. První větší zkouškou na úspěšném tažení za vysněnými Oscary zatím nejlépe prošel George Clooney, z filmů nejvýrazněji zabodoval u nás zatím neznámý The Artist s celkem šesti nominacemi.
Nic menšího se vlastně ani nečekalo. První část Rozbřesku má za sebou premiérový víkend a dle očekávání snímek vedl žebříčkům po celém světě.
Tržby o víkendu byly hned z několika důvodů poučné. Za prvé je vidno, že lidé baží po stylu Třístovky, i když je podáván ve výrazně slabším balení. Za druhé není Adam Sandler všemocný (a ještě k tomu je hnusná holka). A za třetí spojení jmen Clint Eastwood a Leonardo DiCaprio automaticky neznačí povedený film.