Polytechnique

73%
Polytechnique
V prosinci roku 1989 vstoupil mladý muž do dveří montrealské Polytechniky, v ruce měl pušku a toužil zabít co největší počet žen. Na své pouti po budově střílel ve jménu podivného antifeministického myšlenkového konceptu. Na těchto událostech založený film Denise Villeneuva není pouhou „rekonstrukcí" tragických událostí tehdejší doby, ale intimně laděným pohledem na hrůzu lidské krutosti skrze nazírání dvou protagonistů, kterým daný zážitek navždy změní život. Černobílá kamera pomalu pluje chodbami rozsáhlého komplexu budov, aby nejen sledovala nekompromisní řádění mladého vraha, ale také aby zachytila prchavé okamžiky posledních záchvěvů lidského života.



lamps
lamps
15 327 bodů
6.5
Umně vyvolaná deprese a pocit bezradnosti se Polytechnice rozhodně upřít nedá, stejně jako velmi osobité formální hrátky s prostředím, úhly kamery a měnící se subjektivní perspektivou tří hlavních protagonistů - vraha, ženské oběti a mužského svědka. Villeneuve se tím snaží dosáhnout osobnějšího přístupu a větší emocionální odezvy, ale v nastoleném formálním měřítku, kdy akt násilí nastupuje na scénu až nečekaně brzy a styl se spíše zaměřuje na dynamizaci děje v podobě překrývání nejdramatičtějších událostí nežli na užší propojení s oběťmi, mu to moc nejde (nejvíce napínavé sekvence jsou ty, které aplikují hlediskové záběry, ale bohužel jich je příliš málo). A zatímco napojení na psychiku vraha v úvodu docela funguje, hlavní ženská hrdinka je nezajímavá a závěr mě příliš nezasáhl (a mužský klaďas je podivně odbytý). Každopádně je na tom vidět Dennisovo režijní nadání a pro jeho zanícené fanoušky určitě vhodná expozice do jeho tvorby.
ZkuKol
12 290 bodů
10
Rekonstrukce tragických událostí via Let č. 93 má rozhodně sílu a tah na diváky. Villeneive mi stylem hodně připomíná Tykwera. Má smysl pro vizuál - ale jednoduchý, žádné exhibice. Pracuje výborně s herci, vybírá si zajímavá témata, nikterak se nepodbízí, ale přitom mu divák není lhostejný a ví, že film má být nejenom zajímavý, ale i zábavný. "Polytechnika" má přísně dokumentární styl, kamera neuhne před ničím, patos je mimo program a Villerneuve se stává spíše reportérem než režisérem. Přesto se mu daří popsat víc než jen atentátníka a oběti. Dostává se nám i portrét doby, společnosti a vyjádření traumatu jenž tato událost vyvolala... 90%
buwol
buwol
4 913 bodů
10
Film zobrazuje udalosti masakru na Vysokej škole technickej v Montreale z roku 1989, kedy bolo zavraždených mnoho študentov, prevažne študentiek.Pozoruje konanie viacerých aktérov, ako im tento deň zmenil život , čo viedlo vraha..atď . Režisér vytvoril v podstate jednoduché, čiernobiele, no priamočiare a veľmi realisticky zobrazené dielo. U mňa rozhodne za 5*****(9/10).

Dodatečné informace

Původní název:
Polytechnique (více)
  • Kanada Polytechnique
  • Kanada Politechnika
  • Kanada Politécnico
  • Kanada Polytechnika
  • Kanada Polytehneio
  • Kanada Политех
Země původu:
Kanada
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné