V kinech právě běží další režisérský a scenáristický počin Jiřího Mádla, komediálně dramatický film "Na střeše". Hrdinou je vietnamský kluk Song (Duy Anh Tran), který se objeví na střeše domu zapšklého bývalého profesora češtiny Rypara (Alois Švehlík). Ten ho u sebe nechá nějakou dobu bydlet a oba se spřátelí, když hledají způsob, jak legalizovat Songův pobyt v České republice. Inspirací pro Mádla byl jeho roční studijní pobyt v New Yorku, kde na koleji bydlel s asijským kolegou.Mezi tím vším shonem okolo premiéry si Jiří Mádl udělal čas i na zodpovězení mých otázek nejen o svém druhém režisérském debutu, jak film "Na střeše" sám nazývá.
Články 19
Tohle vypadá na solidní zářez do skromné tuzemské sbírky thrillerů. Režisér Karel Janák (Snowboarďáci, Rafťáci, 10 pravidel jak sbalit holku) představuje novinku Důvěrný nepřítel (2018), v níž si zahraje populární Vojtěch Dyk a Gabriela Marcinková. On vyvíjí inteligentní domy a v rámci pracovního experimentu se do jednoho s manželkou nastěhují. A začnou se dít opravdu hodně zvláštní věci.
První prosincové kinopremiéry servírují hned sedm novinek. Jim Carrey se na "stará kolena" představí v komedii Návrat blbýho a blbějšího (2014). Benicio Del Toro připomene válečný syndrom v dramatu Jimmy P. (2013). Juraj Nvota natočil komediální drama z nelehkých 60. let Jak jsme hráli čáru (2014). Dále se představí jedna tajemná fotografka (Hledání Vivian Maier), Velkolepé muzeum (2014), silný lidský příběh Dva dny, jedna noc (2014) a další vlaštovka z produkční velkošlechtírny Tomáše Magnuska, komedie Modelky s.r.o. (2014).
Tento slovenský film je vzpomínkou na druhou polovinu 60. let, kdy desetiletý kluk vyrůstá v příhraničním městečku nedaleko Bratislavy, těsně u hranice s Rakouskem. (Kteroužto skutečnost jsem si odvodil až pomocí Google Maps na základě německé cedule "Marchegg", která se na konci filmu na pár sekund objeví. Ale o tom podrobněji až za chvíli.)
Po Donniem Brascovi, Kadeřníkovi, Krtkovi a Konfidentovi přichází na scénu agent Holec. Snímek, který byl inspirován povídkou a osobními zážitky režiséra Jana Němce, vzniká v česko-rakouské koprodukci. Děj špionážního dramatu se odehrává mezi Prahou a Vídní v bouřlivém roce 1968. Záběry z okupovaného Československa míří důmyslnou cestou do Rakouska, Státní bezpečnost slídí, kde se dá. Do hry vstoupí krásná žena a alkohol. To jsou indicie k filmu Krycí jméno Holec, jehož natáčení odstartovalo před několika dny.
Povedená dvojice Kocourek (Tomáš Vorel jr.) a Kolman (Jiří Mádl) se vrací. Po Gymplu (2007) přichází Vejška (2014). Dospěli ti dva? A kam se posunuli? V rozhovoru s Jiřím Mádlem najdete odpovědi i na další otázky. Třeba, jak je to s autorovým režijním debutem a jemi scenáristickými ambicemi.
Od puberťáckých Snowboarďáků (2004) se pro Jiřího Mádla hodně změnilo. Ostatní řešili jeho "škatulku" herce-floutka, on snil o scenáristice. Sen si splnil v roce 2012, když se vydal do New Yorku. V té době ještě prohlašoval, že na režii by si netroufl. To se ale letos v červenci změnilo.
Prestižní Čeští lvi vstupují do svého prvního kola. Přenos moderovaný dvojicí Jakub Žáček/Simona Babčáková je za námi, nominace jsou venku, byla předána první soška Českého lva, k tomu pár dalších cen a oslaven český film.
Říkat o loňském roce, že se českému filmu dařilo, by bylo naivní. Vzniklo 45 filmů (30 hraných, 15 dokumentárních) a málokterý si našel cestu k divákům.
Na žebříček nejlepších filmů za rok 2012 jsme se již podívali. Jak si ale vedla čistě domácí scéna? Koho kritici zvolili za toho nejlepšího z nejlepších? Jaké by byly výsledky ceny filmových kritiků podle jejich průběžných recenzí?