Zajímavosti 95
- Při natáčení scény v bistru herci a štáb s překvapením zjistili, že Ellen Nyqvist, dcera Michaela Nyqvista, prvního herce, který ztvárnil Mikaela Blomkvista, zde pracuje jako servírka a zároveň chodí do školy. Když to zjistili, napsali pro ni několik replik navíc, aby mohla komunikovat s nástupcem svého otce, Danielem Craigem.
- Stellan Skarsgård poznamenal, že to bylo poprvé po dvaceti letech, kdy mohl při natáčení filmu spát ve vlastní posteli, protože se natáčelo v jeho rodném Stockholmu.
- Piercingy (včetně několikanásobného piercingu v uších, obočí a bradavkách), které má Rooney Mara v roli Lisbeth Salanderové, jsou skutečné, nikoliv kosmetické simulace. Mara si piercingy nechala udělat, včetně piercingu v bradavkách. „Ve skutečnosti to nebylo tak bolestivé,“ řekla Allure. „Říkala jsem si, že to má v knize, tak by to měla mít i [ve filmu]. Kvůli všem těm tetováním, make-upu a piercingům a fyzickým proměnám, kterými musí moje tělo projít, bych si vždycky připadala tak trochu jako v kostýmu, i kdybych byla nahá. Přišlo mi, že je dobré si ho pořídit, že je to nezbytné.“ Piercing v uchu, nose, obočí a rtu si po skončení natáčení odstranila, ale piercing v pravé bradavce si ponechala pro případná pokračování. „Není to něco, co bych si chtěla někdy nechat znovu propíchnout,“ řekla. „Takže si ho nechám.“
- Film byl uveden do kin 20. prosince, přesně tam, kde začíná první kapitola románu.
- Daniel Craig improvizovaně chytá láhev s vodou. Režisér David Fincher ocenil Craigovu grácii a záběr ve filmu ponechal.
- Daniel Craig kvůli roli Mikaela Blomqvista přibral, aby sobě i divákům připomněl, že ztvárňuje novináře, nikoli Jamese Bonda, a chtěl vypadat co nejnormálněji.
- Mnoho švédských kritiků zpochybňovalo volbu, aby mnoho členů obsazení mluvilo „švédským přízvukem“. Nejvíce kritiky směřovalo k přízvuku Rooney Mara, který mnozí kritici slyšeli jako ruský nebo holandský, a vůbec ne švédský. Daniel Craig v jednom z rozhovorů přiznal, že mu to připadalo hloupé, a proto použil svůj skutečný hlas.
- Dvě z hlášek filmu: „Zlo bude se zlem vyhnáno“ a ‚Co je ukryto ve sněhu, vyjde najevo při tání‘ jsou švédská přísloví. Stellan Skarsgård, sám Švéd, je během natáčení řekl Davidu Fincherovi. Fincherovi se líbila a myslel si, že se dobře hodí k příběhu a prostředí, a tak z nich udělal hlášky pro film.
- Výkon Noomi Rapaceové v roli Lisbeth Salanderové ve švédské adaptaci filmu Muži, kteří nenávidí ženy (2009) byl tak dobře přijat, že kampaň za to, aby si roli zopakovala v anglické verzi, získala širokou pozornost v médiích a zasadil se o ni mimo jiné filmový kritik Roger Ebert. Rapaceová nakonec opakování role odmítla s tím, že poté, co postavu hrála tři roky (během natáčení původní trilogie), by ji nemohla hrát znovu ve stejných příbězích.
- Aby David Fincher přesvědčil studio, že Rooney Mara má na to, aby ztvárnila rozervanou Lisbeth Salanderovou, požádal ji, aby se šla pořádně opít. Pak ji nechal přijít druhý den ráno po probdělé noci a vyfotil ji v kocovině. To také přesvědčilo studio, aby ji obsadilo.
- Film se natáčel ve Švédsku během jedné z nejchladnějších zim za posledních dvacet let.
- V režisérském audiokomentáři David Fincher hovořil o tom, jak byla pro Rooney Maru využita merkina poté, co mu navrhla, že postava, kterou ve filmu ztvárnila, je v knize přírodní zrzka a ve skutečnosti si obarvila vlasy na černo. V důsledku toho byl merkin, který nosila, vyroben v červené barvě.
- Po diskusích o tom, jak nejlépe vymyslet originální hudbu pro film, se David Fincher poradil se skladateli Trentem Reznorem a Atticusem Rossem a nakonec rozhodl, že motivem a atmosférou pro strohý chlad švédské krajiny by měly být disonance a cinkání zvonků (bez orchestru).
- V Americe bylo DVD s filmem vyrobeno tak, aby vypadalo jako „pirátský“ disk.
- Podle Davida Finchera je úvodní titulková sekvence filmu „jakýmsi prazvláštním druhem dehtu a výpotku podvědomí... jakousi její noční můrou“.
- Daniel Craig původně odmítl roli Mikaela Blomkvista kvůli možnému konfliktu s filmem Skyfall (2012). Poté, co byla produkce filmu pozastavena, se Craigův rozvrh uvolnil a on roli přijal.
- Tim Miller, designér úvodních titulků, byl požádán, aby přišel s nějakou myšlenkou, z čeho se budou skládat Lisbethiny (Rooney Mara) noční můry. Přišel asi s padesáti nápady, které byly zúženy na pětadvacet. Miller pak dostal osm týdnů na jejich realizaci.
- Kvůli neuspokojivým kasovním výsledkům tohoto filmu byly druhý a třetí díl zrušeny. Nakonec byla série v roce 2018 restartována a volně navázána na čtvrtou knihu Dívka v pavoučí síti s Claire Foyovou v roli Lisbeth Salanderové, ale i ta si vedla v pokladnách kin špatně.
- Scéna, ve které Mikael a Anita Vangerová (Joely Richardson) hovoří v restauraci, byla natočena ve známé londýnské jídelně. Trvalo to několik hodin, protože Fincher nespěchal s výběrem přesného uspořádání míst k sezení pro oba herce a v polovině jejich dne si všiml, že se Craig směje. Craig zřejmě v této restauraci natáčel scénu pro předchozí film a on i jeho herecký kolega seděli na stejných židlích.
- Davidu Fincherovi se v původním švédském filmu líbila scéna, kdy si Noomi Rapace jako Lisbeth po setkání s Bjurmanem vyplachuje ústa mýdlem. Avšak místo toho, aby ji ukradl, nechal Maru raději spatřit mýdlo, rozhodnout se, že to nestačí, a rozhodl se raději zvracet.
- Ačkoli si to David Fincher nevyžádal, Rooney Mara se rozhodla výrazně zhubnout, aby své postavě dodala kostnatý vzhled. Během natáčení si tak zvykla držet dietu, že ji Fincher musel během večeře pobízet k jídlu.
- Fincher poukazuje na nenápadnou pointu příběhu v tom, jak si Mikael přinese mnoho svých oblíbených knih, aby si je znovu přečetl, protože ví, že bude na ostrově nějakou dobu, ale už první noc se uchýlí k jejich pálení kvůli teplu.
- Ve vzpomínce Henrika Vangera (Christopher Plummer) je den, kdy zmizela Harriet (Moa Garpendal), slunečný. Později, když ho vidíme znovu z jejího vlastního pohledu, je deštivý. Nebyl to záměr, v den, kdy se měly natáčet dodatečné scény, pršelo. Fincher měl pocit, že je to tak lepší.
- Román se původně jmenoval „Men who Hate Women“. Tento název je stále používán pro švédskou verzi, stejně jako pro další překlady, včetně dánštiny.
- Obě hlavní postavy filmu, Mikael Blomkvist (Daniel Craig) a Lisbeth Salanderová (Rooney Mara), se společně objeví na plátně až po sedmdesáti šesti minutách filmu.
- Natočeno během sto šedesáti dnů. Naproti tomu Klub rváčů (1999), který rovněž režíroval David Fincher a natáčel Jeff Cronenweth, trval jen sto třicet dva dní. Cronenweth v několika rozhovorech uvedl, že velká časová náročnost byla způsobena především nedostatkem denního světla ve Švédsku, natáčení na lokacích vyžadovalo osvětlení několik dní dopředu před natáčením.
- Záběr na motorku v tunelu byl natočen v Los Angeles, protože záběry ze Švédska vykazovaly příliš velké vibrace. „Jediným naším požadavkem, aby to vypadalo jako ve Švédsku, bylo, že jsme do tunelu prostě dali několik aut značky Volvo.“
- Pro úvodní scénu dostal David Fincher nápad udělat coververzi písně „Immigrant Song“ od Led Zeppelin. Opravdu chtěl, aby vokály obstarala zpěvačka, a tak střihač zvuku Ren Klyce dal Davidovi a skladateli Trentu Reznorovi e-mailovou adresu své přítelkyně Karen O.
- Když Lisbeth (Rooney Mara) poprvé navštíví Plague (Tony Way), má na sobě Plague černou košili s bílým logem, logo představuje skupinu Nine Inch Nails. Trent Reznor je zakladatelem skupiny Nine Inch Nails a spolu s Atticusem Rossem napsal hudbu k tomuto filmu, stejně jako hudbu k předchozímu filmu Davida Finchera Sociální síť (2010), za kterou Reznor a Ross získali v roce 2011 Oscara za nejlepší původní hudbu.
- Rooney Mara byla při natáčení scény, kdy se poprvé setkává se svým novým obhájcem Bjurmanem (Yorick van Wageningen), nachlazená. Fincher se obával, že její hlas nebude ladit s ostatními scénami, ale nakonec se mu líbilo, že je pod vlivem počasí, protože díky tomu působí „opravdově a křehce“.
- Původní album soundtracku od Trenta Reznora a Atticuse Rosse je jedno z největších pro film, skládá se ze tří CD, každé o třinácti skladbách (jen pro srovnání, spousta soundtracků k televizním seriálům k celým sezónám je kratší). Trent a Atticus vytvořili spoustu hudby a některé skladby, které se na albech objevují, ve filmu ani nejsou (příklad: skladba 32: „Oraculum“). Trent Reznor ji označil za „jednu z nejkrásnějších a nejznepokojivějších hudebních skladeb naší kariéry. Výsledkem je rozsáhlý tříhodinový opus.“ Vydali ji na Reznorově nezávislém labelu „The Null Corporation“.
- Když se David Fincher sešel s Danielem Craigem ohledně obsazení hlavní mužské role v tomto filmu, bylo to na natáčení Tintinova dobrodružství (2011) Stevena Spielberga. Craig měl v té době na sobě celotělovou pohyblivou punčochu a to byl jeden z faktorů, který ho přesvědčil, že nemá šanci roli získat.
- Rooney Mara přiznala, že při natáčení filmu šlo všechno rychle a že se přistihla, jak s Danielem Craigem nacvičuje sexuální scény už během jejich prvního setkání. „Poprvé jsem se s ním setkala na kamerových zkouškách. Museli jsme se spolu dostat do postele v podstatě hned,“ řekla.
- David Fincher si užíval práci s Rooney Marou po dobu pěti dnů na filmu Sociální síť, ale zpočátku si ji nedokázal představit v roli Lisbeth Salanderové. Jejich postavy jsou diametrálně odlišné, ale pokaždé, když spolu zkoušeli scénář, nastavil jí nějakou překážku a ona ji dokonale přeskočila. Neustále zvyšoval sázky, „a jedna z věcí, která mi byla jasná, byla, že ji nebudeme schopni odradit. Nebyli jsme schopni ji přimět, aby o sobě pochybovala.“ A to bylo nakonec to, co jsem od Lisbeth chtěl nejvíc.
- David Fincher jel ve Švédsku v dodávce, když mu v uších zazněla píseň „Immigrant Song“ od Led Zeppelin, a okamžitě ho zasáhla inspirace. „Kromě neuvěřitelně nejapně zřejmého 'Pocházím ze země ledu a sněhu' se mi prostě líbila myšlenka hymnické, neuvěřitelně slavné skladby, kterou by mohla kvílet žena.“ Zavolal spoluzakladateli Trentu Reznorovi a navrhl mu to: „Myslím, že si zpočátku myslel, že si dělám legraci.“
- Rooney Mara dostala seznam úkolů, které musí splnit, aby se na tuto roli připravila. „David [Fincher] řekl vedoucímu castingu, aby mi předtím, než se vydám na dlouhou cestu konkurzu, dal vědět, že pokud roli dostanu, budu se muset stát kuřačkou a budu muset na rok odejít a být mezi svými. Musela bych být nahá, dělat ty hrozné scény znásilnění a jezdit na motorce,“ řekla Mara a dodala, že nejtěžší bylo to poslední. „Motorka byla rozhodně věc, ze které jsem byla nejméně nadšená. Připadalo mi to velmi nebezpečné.“
- V roce 2008 požádala Kathleen Kennedyová, jedna z producentek filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008), po sdělení některých podrobností o ději Davida Finchera, aby si přečetl knihu Stiega Larssona. Fincher odpověděl slovy: „Kat, tenhle film nikdo nenatočí. Jen nás připravuješ na to, že budeme zase nešťastní“. Takže ji nečetl.
- Nejnebezpečnější kousek ve filmu byl ten, který ho ukončil. „Není nic lepšího než namočit dlažební kostky a pak se obrátit na koordinátora kaskadérů a říct: 'Dobře, tahle motorka musí co nejrychleji vyrazit a jet rovně z kopce.“
- Rooney Mara chtěla po negativních zkušenostech z natáčení filmu Noční můra v Elm Street (2010) s herectvím skončit, ale později připsala Davidu Fincherovi zásluhu na tom, že jí vrátil víru v sebe a svou kariéru, a vysvětlila: „David mě opravdu vzal pod svá křídla. V mnoha ohledech se stal mým mentorem. Velmi se staral o to, abych věděla, že mám svůj hlas a že můj názor něco znamená. Neustále mi dodával sílu, což si myslím, že mělo vliv na moje další rozhodnutí.“
- Kancelář ochranky je skutečná kancelářská budova společnosti Digital Illusions Creative Entertainment (D.I.C.E.), která vytvořila počítačové hry Battlefield.
- Rooney Mara neměla s nahotou žádný problém, protože o roli velmi stála. Řekla to v rozhovoru pro Cinema Blend: „Když jsem si přečetla knihy, věděla jsem, že to musím udělat. Nedokázala jsem si představit svůj život bez toho, abych to dělala. Nahota je v knize tak velkou součástí postavy, takže jsem o tom nikdy dvakrát nepřemýšlela.“
- Film otevřel v amerických pokladnách na třetím místě za Mission: Impossible – Ghost Protocol (2011) a Sherlock Holmes: Hra stínů (2011). V Ghost Protocol si zahrál Michael Nyqvist a ve Hře stínů Noomi Rapace, která hrála Mikaela Blomkvista, respektive Lisbeth Salanderovou ve filmu Muži, kteří nenávidí ženy (2009).
- Fyzické požadavky Davida Finchera na herečky určené pro roli Lisbeth: výška přibližně 180 cm, průměrný věk pětadvacet let.
- Joel Kinnaman se objevil v nemluvené roli, která je jen o málo víc než „komparz“, jako postava Christera Malma, protože tato postava je velmi důležitá ve 2. a 3. filmu, o kterých se předpokládalo, že budou natočeny, pokud bude tento první film úspěšný. (Fincher to uvádí v komentáři.)
- Film získal dvě nominace na Zlatý glóbus 15. prosince 2011, šest dní před datem premiéry. Rooney Mara byla nominována za nejlepší ženský herecký výkon v dramatu a Trent Reznor a Atticus Ross byli nominováni za nejlepší původní hudbu.
- Jeff Cronenweth je bývalým žákem švédského kameramana Svena Nykvista. Nykvist byl proslulý používáním měkkého osvětlení. Cronenweth uvedl, že většinu filmu natočil s měkkým osvětlením jako poctu jemu.
- Po filmu Sociální síť (2010) se jedná o druhý film v pořadí, za který Kirk Baxter a Angus Wall získali Oscara za nejlepší střih.
- Sexuální scéna mezi Mikaelem a Lisbeth měla vždycky působit trapně, protože se teprve sblížili jako známí, ale Fincher předpokládá, že ona ji iniciuje jen proto, aby mu pomohla uklidnit se. Vzpomene si na studii letectva, která ukázala, že orgasmus je nejlepší způsob, jak překonat jet lag.
- Protože švédská krajina hraje v románu tak důležitou roli, strávil scénograf Donald Graham Burt měsíc cestováním po zemi.
- Robin Wright byla první volbou Davida Finchera do role Eriky Bergerové.
- Daniel Craig (Blomkvist) nosí v průběhu filmu džíny holandské módní značky Scotch & Soda. Konkrétně nosí model Ralston slim fit v modré barvě „Dark Worn“ a také v šedé barvě. Craig nosil tyto džíny tak rád, že mu kostýmní výtvarnice Trish Summervilleová dala několik párů, aby si je po skončení natáčení ponechal. Jeden pár také podepsal a jako poděkování ho poslal zpět společnosti Scotch & Soda.
- David Fincher se zeptal přátel a známých, kteří prošli sexuálním zneužíváním, zda bude Bjurman během Lisbethiny pomsty nahý. „Všichni říkali ne, nechci ho vidět, nechtěl bych ho vidět, i kdybych ho měl sodomizovat robertkem, nechtěl bych vidět jeho nahé tělo.“ Natočili scénu s oblečeným Bjurmanem, ale „všichni měli pocit, že jsme to zvládli a že když jsme ukázali Rooney nahou a Yoricka neukázali nahého, že jsme se nějak podělali.“ Natočili ji tedy znovu s hercem v malých plavkách Speedo a pak je digitálně odstranili.
- V září 2011 byl zveřejněn trailer k filmu Mupeti (2011), který byl parodií na teaser trailer tohoto filmu.
- Christopher Plummer a Daniel Craig se později objevili ve filmu Na nože (2019) - Craig opět ztvárnil roli vyšetřovatele v propracované záhadné zápletce.
- Více než záhada vražd v zamčené místnosti je zde pro Finchera velkým lákadlem „příběh o tom, jak si dvacetiletá dívka a čtyřicetiletý muž pomáhají z úkrytu“.
- To je Joel Kinnaman v čase 5:16 jako Christer Malm. Přišel si na pár dní přivydělat, protože věděl, že tato postava bude v dalších dvou knihách převažovat, ale od Finchera se jich bohužel nedočkáme.
- Kompletní hudební doprovod byl vydán 9. prosince 2011. Sedm dní před oficiálním vydáním zveřejnili skladatelé Trent Reznor a Atticus Ross šestistopý sampler partitury zdarma na internetu. Ke stažení byl také zdarma k dispozici osmiminutový trailer k filmu dostupný prostřednictvím iTunes.
- Na švédském venkově je v noci takové ticho, že „můžete rozbít vejce na tři míle daleko a uslyšíte ho“. Venkovní rozhovor mezi Lisbeth a Mikaelem byl během Mařiných detailních záběrů sužován zvukem vzdálených generátorů, takže Fincher řekl, že ho později zacyklí pro případ, že by se jim nepodařilo vyčistit produkční zvuk. Mara z toho nebyla nadšená, protože se obávala, že později už nebude schopna tento moment a přízvuk dorovnat. Původní zvuk byl nepoužitelný a ADR nahráli ještě v Los Angeles. Fincher byl nadšený, když slyšel, že to zní perfektně.
- Zařazeno mezi „1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete“, vydaných Stevenem Schneiderem.
- Do hlavní role byly zvažovány herečky Carey Mulligan, Elliot Page, Kristen Stewart, Natalie Portman, Mia Wasikowska, Keira Knightley, Anne Hathaway, Olivia Thirlby, Emily Browning, Eva Green, Scarlett Johansson, Sophie Lowe, Sarah Snook, Léa Seydoux, Emma Watson, Evan Rachel Wood a Katie Jarvis. (Některé herečky roli odmítly, jiné byly filmaři a studiem odmítnuty). Roli Lisbeth Salanderové nakonec získala Rooney Mara, a to především díky předchozí spolupráci s Davidem Fincherem ve filmu Sociální síť (2010).
- David Dencik hrál také ve filmu Muži, kteří nenávidí ženy (2009), ale hrál jinou roli.
- Úvodní scéna s telefonátem byla původně mnohem delší a zahrnovala oba muže, kteří diskutovali o více detailech než o vylisované květině v záběru, ale zkrátil ji s vědomím, že vede k úderné úvodní titulkové sekvenci.
- Robin Wrightová se po zhlédnutí raného sestřihu filmu ptala Finchera, proč se její postava musí chovat k Mikaelovi „tak podlézavě“ během scény, kdy ho přistihne, jak si balí věci v kanceláři. „Přišlo mi, že je to velmi realistické ztvárnění vztahu mezi lidmi, kteří jsou partneři. Není to podle mě záležitost mezi mužem a ženou.“
- Jediný film, který v tom roce nebyl nominován na Oscara za nejlepší film a byl nominován za nejlepší střih (který vyhrál) a nejlepší kameru.
- Davidu Fincherovi se líbí, že Lisbeth Salanderová (Rooney Mara) je někdo, kdo se spojuje se světem fotografickým/digitálním způsobem. Nedůvěřuje názorům a pocitům a věří pouze datům, což hraje protiklad k Mikaelovi.
- Když Lisbeth (Rooney Mara) v polovině filmu hovoří s pracovníkem ochranky o vraždě ženy, řekne jí, že nejprve byl vyšetřován manžel, protože vždy je prvním podezřelým manžel. Dalším filmem Davida Finchera byla Zmizelá (2014), snímek o muži, který je podezřelý ze zmizení a možná i vraždy své ženy.
- Jedná se o šestou spolupráci Davida Finchera s Angusem Wallem, který předtím získal Oscara za nejlepší počin ve filmovém střihu za práci na filmu Sociální síť (2010).
- Steven Zaillian psal scénář několik měsíců.
- Rooney Mara řekla Davidu Fincherovi, že si nechá vyrobit zrzavý merkin - pubickou paruku. „Řekla jsem, ať je to jakkoli, jakkoli se cítíš nejpohodlněji.“
- Úvodní scéna Mikaela Blomkvista (Daniel Craig) se natáčela uvnitř a vně skutečné hlavní soudní budovy ve Stockholmu a déšť byl vytvořen pomocí „jedné z největších dešťových věží, která kdy byla ve Stockholmu postavena, a to asi jeden a půl bloku deště“. Ke stavbě a zdokonalení dešťových věží použitých ve 23 vteřinách filmu bylo zapotřebí jednoho až dvou dnů příprav.
- (Ve 44. minutě) Neměli v úmyslu dát Lisbeth nad hlavu svatozář, ale „je to prostě jedna z těch věcí, které se stávají“.
- Roli Isabelly Vangerové v obou verzích hraje herečka, která spolupracovala s Ingmarem Bergmanem v jeho klasických filmech. Gunnel Lindblom hrála Isabellu ve filmu Muži, kteří nenávidí ženy (2009), zatímco Inga Landgré ztvárnila stejnou roli v této verzi. Obě herečky se objevily ve filmu Sedmá pečeť (1957), který režíroval Bergman.
- Ačkoli Christopher Plummer (Henrik Vanger) hraje mladšího bratra Pera Myrberga (Harald), ve skutečnosti je o čtyři roky starší. Také Myrberg je jen o sedmnáct let starší než jeho dcera na plátně, Geraldine James (Cecilia).
- Šedá bunda, kterou nosí Daniel Craig, je model „Cezanne“ od společnosti Moncler. Uhlově šedý kabát ve tvaru rybí kosti je od Yves Saint-Laurent.
- Postava Plague (Tony Way) nosí tričko Nine Inch Nails a Fincher musel zavolat Reznorovi, aby mu řekl: „Nechtěl jsem udělat nic znevažujícího fanoušky Nine Inch Nails, jen se mi líbila myšlenka, že Plague bude mít mikinu NIN.“ A tak se stalo.
- Jak Daniel Craig (Mikael Blonkvist), tak Steven Berkoff (Dirch Frode) se podíleli na sérii 007. Vždyť se jedná o seriál, který se odehrává v době, kdy se v něm objevuje. Craig jako James Bond v letech 2006 až 2022 a Berkoff v roce 1983 jako jeden ze dvou padouchů ve filmu Chobotnička, generál Orlov.
- Brýle, které Daniel Craig nosí, jsou model „Helmut“ od společnosti Mykita v barvě „Peridot“.
- Jeden ze dvou filmů z roku 2011 s Christopherem Plummerem a Goranem Visnjicem v obsazení, druhým filmem je Začátky (2010). Film Začátky byl natočen v roce 2010, ale do kin byl uveden v roce 2011.
- Předchůdcem Stellana Skarsgarda v roli Martina Vangera byl Peter Haber. Není to poprvé, co hráli úplně stejnou postavu. Stellan hrál švédského agenta Carla Hamiltona ve filmech Täcknamn Coq Rouge (1989) a Demokrati a teroristé (1992). Při natáčení filmu Fiendens fiende (1990) připadla role Hamiltona Haberovi.
- V obsazení se objevuje 1 držitel Oscara: Christopher Plummer a jeden(a) nominovaný na Oscara: Rooney Mara.
- Většina modřin na těle Rooney Mara, když se sprchuje, je skutečná. Fyzická náročnost natáčení scény znásilnění den předtím měla za následek nespočet modřin na jejím zápěstí, krku a trupu. Jeden z maskérů se dokonce nechal zmást a myslel si, že Rooney už má nalíčenou tvář.
- Yorick van Wageningen byl při natáčení scény znásilnění s Rooney Marou tak rozrušený, že mezi záběry strávil dobrých 15 minut pláčem v přívěsu. „Myslím, že scéna jako ta znásilnění s Lisbeth funguje jen tehdy, když se stane skutečnou pro obě strany. Takže emoce v té scéně musely být skutečné, přírazy musely být skutečné. Bylo to pro mě dost strašné a pak ta velká závěrečná scéna mezi nimi... . Myslím, že jsem se z toho ještě nevzpamatoval. Zavedlo mě to na místo, kam se normálně nechodí a kam se nikomu nechce,“ řekl.
- David Fincher přispěl nápadem, aby měl Martin ve své kobce starou videokameru a přehrávač kotoučových magnetofonových pásek, aby naznačil, jak dlouho v té místnosti unáší a vraždí lidi, a také aby naznačil, že Martin byl zvyklý, že se v jeho tajném životě nikdy nic nezmění.
- Ve scéně, kdy je Blomkvist postřelen a Lisbeth (Rooney Mara) mu zašívá ránu zubní nití, je krev stékající po tváři Daniela Craiga CGI, aby bylo možné natočit více záběrů.
- Ve scénáři měl Martin Vanger (Stellan Skarsgård) odtrhnout list celofánu, který by obtočil kolem Blomkvistova (Daniel Craig) obličeje, ale tato akce se ukázala být pro herce příliš nešikovná. David Fincher nařídil rekvizitářům, aby místo toho běželi do nejbližšího obchodu pro igelitové sáčky na potraviny.
- Rooney Mara uvedla, že po přechodu do postavy Lisbeth Salanderové nesnášela hraní scén, v nichž vystupovalo její alter ego Irene Nesserová.
- Byl to nápad Daniela Craiga, aby Martin během scény mučení použil píseň Enyi „Orinoco Flow“.
- Cameo : Peter Haber: mluvčí společnosti Wennerström v krátkém zpravodajském klipu. Haber hrál Martina Vangera ve filmu Muži, kteří nenávidí ženy (2009).
- Mezi jednou z adeptek na hlavní roli byla i Natalie Portman. Dále se uvažovalo o Scarlett Johansson - ta však přišla Davidu Fincherovi pro roli příliš sexy - a Jennifer Lawrence, který byla pro změnu neobsazena proto, že byla na roli až příliš vysoká.
- Jeff Cronenweth nahradil po osmi týdnech původního kameramana Fredrika Bäckara.
- Max von Sydow se měl původně ujmout role Henrika Vangera, ale nakonec byl nahrazen Christopherem Plummerem.
- Švéd Stellan Skarsgård, který v remaku hraje, paradoxně nehrál ve švédském origiálu.
- Daniel Craig musel původně roli odmítnout kvůli možné kolizi s natáčením 23. Bonda 23 (2012). Poté, co byl Bond odložen, se Craig projektu upsal.
- Johnny Depp, Viggo Mortensen, Brad Pitt a George Clooney byli zvažováni do hlavní mužské role.