Od The Batmana (neplést si s Batmanem!) uplynuly dva roky a ještě další dva máme před sebou, než se Robert Pattinson coby nejvíc emo verze Bruce Waynea vrátí na plátna. To je v dnešní době docela nevídaná tvůrčí zdrženlivost, je tedy jedině na místě, že nás DC v mezičase odměňuje menším dárečkem. Tím je osmidílná minisérie Tučňák (The Penguin), která v noci z dneška na zítřek startuje na HBO a Max. My jsme viděli pět dílů, tedy něco přes půlku, a můžeme říct, že jde o velmi příjemnou podívanou.
Články 150
Roku 2013 byla Anne Hathaway všude. Oscarovou kampaň muzikálové filmové adaptace Bídníků (Les Misérables), v níž odhodlaně zhmotnila tragický osud Fantiny, razila na tiskovkách, v talk show i na obálkách módních a kulturních časopisů. A lidé se jejího krásného širokého úsměvu a černých očí přejedli. Po shrábnutí zlaté sošky a údajně afektované děkovné řeči šlo snadno vygooglit článek „Proč každý nesnáší Anne Hathaway“ a herečka proslavená Deníkem princezny (The Princess Diaries) nebo komedií Ďábel nosí Pradu (The Devil Wears Prada) tušila, že kariéru dohnanou na vrchol už před zánikem nezachrání. Naštěstí ji podržel čerstvě oscarový režisér Christopher Nolan (Oppenheimer), před nímž smekla v novém rozhovoru pro Vanity Fair.
Halle Berry, Anne Hathaway či Zoë Kravitz. Během posledních dvou dekád se tyto známé herečky chopily komiksové postavy Kočičí ženy ve filmech Catwoman, Temný rytíř povstal (The Dark Knight Rises) a The Batman. Pro spoustu fanoušků – a především těch odkojených devadesátkami – však tou jedinou pravou Catwoman zůstává Michelle Pfeiffer, jež roli ztvárnila ve snímku Batman se vrací (Batman Returns). Nechybělo však mnoho a obsazení vypadalo úplně jinak.
Přestože prognózy favorizovaly Oppenheimera na zisk Oscara za nejlepší zvuk, sošku si nakonec odnesla Zóna zájmu. V ní hraje zvukový podkres ještě zásadnější roli než v případě vtahující biografie slavného fyzika, lze si však trochu zaspekulovat, že leckterým Akademikům možná vadila i nesrozumitelnost některých dialogů – což je problém dobře známý nejen u posledních filmů Christophera Nolana, ale i u spousty jiných současných děl.
Po letech se opět schyluje k tomu, že hollywoodské herecké hvězdy přijdou o svou výsadní pozici komerčních vábniček na úkor talentovaných lidí za kamerou. Režisér a scenárista oscarového hitu Oppenheimer Christopher Nolan má za sebou výjimečnou kariéru, již aktuálně zpečetil právě oscarovým triumfem a téměř miliardovými tržbami pro papírově méně přitažlivý životopis konstruktéra jaderné zbraně. Snímek plný slavných herců přetavil konverzační i politickou látku v mainstreamový kulturní zážitek a zlaté sošky zajistil také Cillianu Murphymu a Robertu Downeymu jr. Největší hvězdou ovšem zůstal Nolan, jenž si dle zákulisních informací přišel až na sto milionů dolarů a jehož další tvůrčí kroky bedlivě monitoruje celý Hollywood.
Vedle smrtelné nehody Paula Walkera se v Hollywoodu v tomto století možná neurodil tragičtější a častěji vzpomínaný osobní příběh než ten, jakým si prošel i s konečným fatálním zvratem Heath Ledger. Teprve osmadvacetiletý herec zazářil jako Joker v Temném rytíři (The Dark Knight) tak jasně, že mu filmový průmysl rázem ležel u nohou. Oscara za vedlejší roli samozřejmě získal, jenže až posmrtně – premiéra oceňované DC komiksovky proběhla půl roku poté, co Ledgera našli v hotelovém pokoji předávkovaného prášky na předpis. U sebe měl přitom dle nově poskytnutých informací režiséra Stephena Gaghana (Syriana) nový scénář a také knihu Blink: The Power of Thinking Without Thinking, která ho inspirovala.
Oba patří k nejoblíbenějším hercům své generace a v březnu zřejmě oba poprvé potěžkají Oscara za role dvou ideologických soupeřů v životopisném hitu Oppenheimer. Cillian Murphy v něm ztvárnil vývojáře atomové bomby J. Roberta Oppenheimera, jehož senátní kandidát Lewis Strauss v podání Roberta Downeyho Jr. předvedl před výbor zabývající se prokomunistickými aktivitami. Downey, jemuž po letech drogové závislosti nakopla kariéru úloha Tonyho Starka v Iron Manovi, nově prozradil, že roku 2005 mohl hrát záporáka Scarecrowa v komiksové adaptaci Christophera Nolana Batman začíná (Batman Begins). Ta ovšem připadla právě Murphymu, jenž se díky ní mezinárodně proslavil.
Christian Bale, jeden z nejoceňovanějších hollywoodských herců své generace, slaví 50. narozeniny. Už ve třinácti letech působivě utáhl válečné drama Stevena Spielberga Říše slunce (Empire of the Sun) a absolutní superstar z něj učinila role Bruce Waynea alias Batmana v trilogii Christophera Nolana (Batman začíná, Temný rytíř, Temný rytíř povstal). Možná nejpozoruhodnějším aspektem hercovy kariéry jsou však jeho fyzické transformace, při nichž se nikdy zcela nespoléhá na maskérská kouzla. Minimálně v těchto pěti případech Bale vždy vycházel z absolutní odevzdanosti postavě, které se vyrovná jen málo elitních herců. Vždy zajišťuje intenzivní psychologický portrét v nejrůznějších filmových žánrech.
Přední místa žebříčku diváky nejnavštěvovanějších a komerčně nejúspěšnějších titulů se po týdnu nemění. Druhý Aquaman (Aquaman and the Lost Kingdom), muzikál Wonka a komedie Jedeme na teambuilding vládnou přehledu tržeb a návštěvnosti českých kin, jehož statistiky pravidelně přináší Unie filmových distributorů.
Komiksový temný rytíř má na svém kontě nejen nemalý zástup hraných a animovaných filmů či seriálů, ale i herců, kteří mu propůjčili svou tvář. S ohledem na filmy o Batmanovi je tak z čeho vybírat. Náš speciál věnovaný Netopýřímu muži vám přináší kompletní přehled všech filmů, ale i jejich hodnocení, rozčlenění podle tvůrců, ale i podle dalších kritérií.