Výročí sametové revoluce se letos kryje také s výrazným narozeninovým jubileem. Americký herec s italskými a albánskými kořeny Danny DeVito je od poloviny 70. let nepřehlédnutelnou figurou hollywoodské scény, přestože s výškou 1,47 metru v povrchním slova smyslu nikdy nevyčníval. Letitý kamarád Jacka Nicholsona, držitel Zlatého glóbu i karlovarského ocenění za celoživotní přínos a režisér několika výrazných filmů v čele s Válkou Roseových je hereckou veličinou, která v televizi či na stříbrném plátně nikdy nezklame. Jeho ryzí osobnost a expresivní rozsah vždy zdařile balancovaly na hraně vtipné karikatury, což plně souznělo se zvolenou filosofií a záměry tvůrců, kteří v absolventovi Akademie dramatických umění opakovaně nalézali všestranný poklad. K jeho 80. narozeninám si připomeňme osmičku nezapomenutelných rolí.
Články 24
Když dřív jevištní představení nemělo valný úspěch, na herce z publika létala shnilá rajčata. Právě tahle přežitá tradice inspirovala název zahraničního webu Rotten Tomatoes, kde se přes čtvrt století slučují recenze na filmová díla. Když má titul průměrně pod 60 %, je zkrátka prohnilý, s vyšším doporučením získává nálepku čerstvý. Ačkoli se server náležící společnosti Warner Bros. Discovery a vstupenkovému portálu Fandago ocitá ve střetu zájmů a jeho relevance se oprávněně zpochybňuje, nedávný výběr 300 nejlepších filmů všech dob neunikl pozornosti. První místo překvapivě obsadila retro kriminálka L. A. – Přísně tajné (L. A. Confidential) z roku 1997, která má v součtu nejlepší kritické i divácké skóre. Zajímavé přitom je, že všeobecně uznávaný film Curtise Hansona nesnáší autor knižní předlohy James Ellroy.
Na přelomu milénia se jednalo o jednu z nejzářivějších hollywoodských hvězd, dnes však čerstvý šedesátník Russell Crowe patří spíše mezi uznávané béčkové herce. Možná mu uškodila reputace bouřliváka, spíše však zámořská studia přestala dávat tolik prostoru snímkům, v nichž nepřehlédnutelný svéráz od protinožců obvykle dominoval. Nezdá se však, že by to aktuálnímu oslavenci až tak vadilo.
Magazín Los Angeles Times ji roku 2011 zařadil na třetí místo v žebříčku padesáti nejkrásnějších žen ve filmu. Kariéru Kim Basinger definitivně nakoplo focení pro Playboy začátkem 80. let a mediálně nejprobíranější období se váže na její manželství s Alecem Baldwinem, které slavně karikovali také Simpsonovi. Sedmdesátiletá rodačka z americké Georgie, jejíž život poznamenala agorafobie a panické záchvaty úzkosti, ve vzácně podstupovaných rozhovorech přesto působí jako plachá žena s nohama na zemi. V posledních letech se věnuje především své dceři, a přestože ji Zlaté maliny pravidelně nominovaly na nejhorší herečku roku, doma má Oscara i Zlatý glóbus.
Paramount+ v prosinci uvede drama z rybářské komunity s názvem Finestkind, za jehož vznikem stojí oscarový režisér a scenárista Brian Helgeland. V hlavních rolích se představí Ben Foster, Tommy Lee Jones a Jenna Ortega.
I když už oscarové ceremonie nemají punc tak zásadní události jako před lety, zisk této sošky je stále nejkřiklavější známkou úspěchu ve filmové branži. Většina milovníků a milovnic kinematografie také ví, že v předvečer rozdávání prestižních plešounů v Los Angeles probíhá i vyhlašování nejhorších snímků roku.
Kevin Spacey se po konečném verdiktu britské poroty, která jej po dvoudenním rozhodování zprostila viny ve všech devíti bodech obžaloby, utápěl v slzách. Čtyřiašedesátiletá hvězda seriálu Dům z karet a držitel dvou Oscarů se u londýnského Southwark Crown Court bránil čtyři a půl týdne a navzdory přetrvávajícím pochybnostem už podruhé odchází jako vítěz. Loni uspěl také proti mnohamilionové žalobě herce Anthonyho Rappa, jehož měl sexuálně obtěžovat roku 1986.
Letos mu bylo osmdesát, loni v Cannes uvedl film Zločiny budoucnosti, jímž se vrátil ke svým kořenům. Autor snímků Videodrom, Moucha nebo Nahý oběd David Cronenberg se nějaký čas věnoval kultivovaným dramatům typu Východní přísliby nebo Nebezpečná metoda.
Jak lépe zakončit akční či westernovou podívanou než strhující přestřelkou, v níž si to udatní hrdinové konečně rozdají se zákeřnými padouchy? Leckteré pamětihodné finále stojí za připomenutí, a tak se pojďme společně prostřílet desítkou ikonických závěrů filmů.
Seriál o vyšetřovacím týmu, jemuž pomáhal mentalista Patrick Jane, se vysílal v letech 2008 až 2015 a získal si početný zástup fanoušků a fanynek. Když hlavní hrdina v šesté sérii konečně dopadl sériového vraha Rudého Johna, který mu zabil rodinu, dočkal se po zkrácené finální sedmé řadě zaslouženého odpočinku. Od té doby se Janeův představitel Simon Baker objevil v pouhých třech filmech. Dva natočil v rodné Austrálii, přičemž u jednoho se chopil i scénáře a režie (drama Breath z roku 2017). Nyní se oblíbený herec rozpovídal o tom, proč se po skončení seriálu věnuje tak málo herectví.