Je rok 1929 a Mussolini je nespokojen se situací v Libyi, kterou Itálie okupuje bezmála 20 let. Neustálé vzpoury žádají konečné zlomení domácího odporu. Z toho důvodu duce vysílá do země nekompromisního generála Rudolfa Grazianiho, aby se úkolu ujal a porazil vůdce odporu – učitele Omara Mukhtara (Anthony Quinn) přezdívaného Lev pouště. Ten je mazaným bojovníkem s dokonalou znalostí terénu, co svými rychlými výpady ze zálohy ochromuje italské jednotky a mizí stejně rychle jako přichází. Proto má také mezi italskými vojáky pověst přízraku. Graziani nastolí v okupovaných provinciích novou vlnu represí, a to donutí Mukhtara opět bojovat. První zdrcující Grazianiho porážka otevře italskému generálovi oči a uvědomí si, že svůj úkol za současné situace nemůže splnit. Dojde tak k razantním krokům – stavěním koncentračních táborů, vypalováním vesnic, trávení studní, popravám a k mohutné ofenzívě do pouště, kterou se do té doby nikdo neodvážil učinit...
Nádherný snímek z meziválečného období, které krásně ukazuje rozpínavost tehdejší fašistické Itálie. Anthony Quinn předvedl dechberoucí výkon, výprava je perfektní, měl jsem pocit, že by film skutečně natáčen ve dvacátých letech 20. století .. technika, prostřední.. všechno. bojové scény na svou dobu velmi dobré. Dlouhá podívaná, která stojí za to.
Výrazný film o italské okupaci Libye ve 20. a 30.letech minulého století a boji za svobodu místních kmenů, kteří dokázali vést hnutí odporu s nebývalou silou, vedeni Omarem Mukhtarem, původně učitelem, znalcem místních poměrů. Imám Mukhtar, přezdívaný Lev pouště, dokáže organizovat záškodnické útoky a působit italským fašistům veliké problémy. Kladem filmu je skvělý výkon Anthony Quinna v titulní roli a autentické reálie (jak scénografie, tak bitevní scény). Zajímavostí filmu je kontroverzní zákaz promítání v Itálii s odůvodněním, že film poškozuje pověst italské armády, a na tamních televizních obrazovkách, resp. placeném kanálu Sky, se objevil až v roce 2009.