Matt Damon jako bájný Odysseus na cestě z padlé Tróje, jehož opětovné setkání s manželkou Penelope oddalují šlamastiky s Kyklopem nebo svůdnými sirénami? Režisér Christopher Nolan má konečně Oscary a v merku navíc kolosální adaptaci Homérovy epické básně Odysseia, kterou mu studio Universal po famózních výsledcích životopisného Oppenheimera velmi štědře pojistí. Výpravný historický snímek plný známé mytologie v desetiletém dějovém rámci má být vůbec nejdražším v režisérově bombastické kariéře, rozpočet 250 milionů dolarů značně překonává poslední projekt a konkuruje podobně nákladné komiksovce Temný rytíř povstal.
Články 29
Internet několik měsíců dumal na tím, co dalšího si Christopher Nolan přichystá po oscarových sklizních životopisného Oppenheimera. Divoké zvěsti přisuzovaly režisérovi Dokonalého triku a Interstellaru debutový hororový příběh nebo futuristický akční film o pilotovi helikoptéry. Pravda je ale úplně někde jinde. Projekt s premiérou v roce 2026 dle Universal Pictures nese název The Odyssey a bude velkolepou adaptací Homérova starověkého eposu, točenou různě po světě s novou imaxovou technologií. V hlavních rolích se objeví Matt Damon, Anne Hathaway, Zendaya či Tom Holland.
Hollywood před dvaceti lety nechal na základě Homérovy pověsti padnout městskou pevnost Troja, na jejíž obranu z útočících Řeků vyzrál jediný, Odysseus, v té době s tváří „Boromira“ Seana Beana. I když se o tom vedly rozpravy, pokračování o strastiplném letitém návratu lišáckého hrdiny na ostrov Ithaka s Beanem nikdy nevzniklo. Až nyní dostáváme samostatné převyprávění Odysseovy čistky v rodné zemi, nad níž si nárokují vládu mladší sokové, a opětovného snášení růží, lépe řečeno mrtvých těl k nohám manželky Penelope (Juliette Binoche), po jejíž ruce prahnou všichni muži s královskými ambicemi. V traileru na realističtěji pojatou mytologickou báseň s názvem The Return září atleticky vypracovaný Ralph Fiennes.
Už příští týden rozvibruje tuzemská kina slogan „Jdoucí na smrt tě zdraví“ ve druhém Gladiátorovi, zřejmě největší sandálové epice Hollywoodu od… Troji (Troy) z roku 2004? Blockbusterové převyprávění Homérovy starověké Illiady, v níž básník líčil mytologické, dekádu trvající obléhání městské pevnosti Trója řeckými vojsky v čele s králem Agamemnónem (Brian Cox), bylo po prvním Gladiátorovi dalším spanilým ohlédnutím za antickými velkofilmy 50. let. Za natáčením jedné z úvodních sekvencí se po letech ohlédl hřmotný herec Nathan Jones a jeho historka podává svědectví o vyčerpávající a chaotické produkci blockbusterů i o ironickém zranění hlavní hvězdy Brada Pitta.
Ani tento týden se v televizi samozřejmě neobejdeme bez záplavy bohaté filmové nabídky, mezi níž najdeme spoustu klasik, moderních hitů či neprávem přehlížených kousků. A jelikož se má během týdne malinko ochladit a úplně letní počasí nás zřejmě nečeká, neuškodí si zpříjemnit večer právě u televize. Obzvláště když většinu z následující pětice skvělých filmů budete nyní na streamovacích službách hledat marně.
Ve světě ochabující dětské představivosti se rozpíná smrtící Nicota pohlcující veškeré fantastické tvory, jež může zachránit pouze hrdina Atrej směřující k hranicím Fantazie. Nebo je tím pravým spasitelem normální desetiletý chlapec Bastian, jenž čte vzrušující knihu a svou imaginací a zaujetím ohýbá prostor mezi reálným a fantazijním světem? Slavný román Michaela Endeho Nekonečný příběh (Neverending Story) z roku 1979 adaptoval německý režisér a pozdější hollywoodský hitmaker Wolfgang Petersen (Troja) do stejnojmenného filmu z roku 1984, na němž vyrůstalo snad každé dítě v posledních čtyřech dekádách. Nadcházející generace nebudou ochuzené, neboť v přípravách je moderní filmová série s produkcí na globální bázi.
Brada Pitta netřeba představovat. Dnes šedesátiletý hollywoodský herec a producent se dlouhodobě řadí k nejpopulárnějším celebritám a dávno prokázal, že za pohlednou tváří vězí pořádná dávka talentu. Jakožto milovník filmů si umí vybírat zajímavé role v projektech, jejichž kvalitativní rovnováha patří k těm nejstabilnějším v Hollywoodu. Držitel dvou Zlatých glóbů, jednoho hereckého a jednoho producentského Oscara a mnoha dalších ocenění se nebojí výzev a čas od času se na stříbrném plátně předvede v poloze, která zcela popírá jeho obecný status a image. Tak jako v šesti níže popsaných filmech, jež nejlépe reflektují hercův výjimečný rozsah.
Oscarové akční drama Šílený Max: Zběsilá cesta, které mnozí řadí k nejzásadnějším hollywoodským filmům století, mělo premiéru v mimosoutěžní sekci festivalu v Cannes v květnu 2015. Snímek, jímž režisér George Miller navázal na australskou trilogii s Melem Gibsonem, zanechal ve francouzském a následně celosvětovém publiku značný dojem. Miller momentálně chystá prequel Furiosa, který se zaměří na mladší verzi hrdinky, již ve Zběsilé cestě ztvárnila Charlize Theron. Ač není nic potvrzené, weby jako World of Reel a Variety sdílejí informace od hollywoodských insiderů, podle nichž Furiosa rovněž odstartuje příští rok v Cannes.
V předminulé dekádě patřil k nastupující herecké smetánce a zahrál si v několika důležitých a finančně úspěšných filmech od předních hollywoodských režisérů. Australský rodák Eric Bana začínal jako stand-up komik a přes tamní verzi pořadu Saturday Night Live se rychle propracoval až do kolébky showbyznysu. Víc než slávy si nicméně váží své rodiny a spoustu energie vrhá do automobilových závodů, tudíž dobu Hectora a Hulka nechal bez výčitek daleko za sebou.
„Vy se snad nebavíte?“ křičel Russell Crowe před třiadvaceti lety na publikum v gladiátorské aréně. V sandálovém velkofilmu Ridleyho Scotta ztvárnil zrazeného římského vojevůdce Maxima, jenž bojuje za svobodu i za lepší zítřky zkorumpovaného impéria. Lidé se v kinech bavili náramně a Hollywood dvě dekády vymýšlel, jak na Gladiátora navázat. Zodpovědnost si ponechal sám Scott a natáčení dvojky začne už koncem měsíce, přičemž herecká sestava se rozrůstá o jednoho oscarového uchazeče za druhým.