Nolan chystá nejepičtější film své kariéry. Režisérská megastar oživí bájného Odyssea
Britský blockbusterový autor už vzkřísil úspěšnou trilogii o Batmanovi, zamotal hlavu publiku i hercům snovou špionáží v Počátku, slídil v mezihvězdných dálavách Interstellaru a vedl akci proti přirozenému toku času v Tenetu. Návštěvou mytologicky formované historie kolem Odysseovy letité cesty z trojské války na rodný ostrov Ithaka prozkoumá nové teritorium, které se vymyká jeho zvyklostem i většině moderního mainstreamu.
Nolan, jenž konečně přebral hlavní Oscary za Oppenheimera, dřív pod studiem Warner Bros. zůstával pomyslně nohama na zemi. Zhmotňoval sice abnormální, občas vyloženě kosmické představy, ale do jisté míry byl spjatý s reálnou vědou a nepouštěl se do žádných trikových manýrů navozujících fantasmagorii. V případě Homérovy adaptace, kterou letos komorněji provádí také historické drama The Return s Ralphem Fiennesem, bude mít prostor jak pro lidské psychické obnažení v podstatě nekonečném a zacyklovaném časovém horizontu, tak i pro velké popcornové výjevy řízené bájnými božstvy.
Podruhé spolupracuje s Universalem poté, co zneuznal covidovou distribuční strategii Warnerů. Nejúspěšnější studio minulého roku na síti X promovalo režisérovu novinku jako mytickou akční epiku natáčenou po celém světě s pomocí zcela nové imaxové technologie. Snímek podle krátkého vyjádření přenese Homérovu ságu poprvé na imaxová plátna a v kinech se objeví od 17. července 2026.
Detaily zatím zřejmě neznají ani samotní herci, ale lze předpokládat, že prvně ohlášený člen obsazení Matt Damon ztvární titulní úlohu. Po dvou dekádách tak nepřímo naváže na Seana Beana, jenž propůjčil tvář Odysseovu důvtipu v Troji. Píše se nicméně o tom, že ve filmu by neměly chybět postavy jako Penelope a Telemachus (Odysseova žena a syn), bohyně Kirké a Athena, nymfa Kalypsó nebo bůh moře Poseidon. Vedle nich nezlomný hrdina v bájných zákoutích Jónského moře naráží na Kyklopa nebo kouzelné pěvkyně sirény.
O podobné sandálové velkofilmy se Hollywood pokoušel zejména v 50. a 60. letech minulého století, v italské koprodukci vznikl roku 1954 Ulisse s Kirkem Douglasem. Za zmínku stojí také koprodukční televizní adaptace Odysseus z roku 1997, v níž protagonistu ztvárnil Armand Assante. Antické motivy dosud nevymizely a letos je v písku Kolosea rozdupal druhý Gladiátor, jehož si Nolan považuje jako svůj nejoblíbenější film roku. Sám se ale vydává ještě hlouběji do historie, Trojská válka se dle legend odehrála skoro 1200 let před Kristem. Autorský tvůrce má ale s Homérovým základem a díky vlastní reputaci volnost i předplacené bohaté prostředky k tomu, aby nás zase jednou ohromil dle vlastního gusta. A to ještě s pomocí hvězdného obsazení, v němž nechybí také Robert Pattinson, Charlize Theron a Lupita Nyong'o.
Jak moc se na nový Nolanův spektákl těšíte? Podívejte, jak vysoko se tvůrce nachází v našem žebříčku nejlepších režisérů.