Veřejní nepřátelé

72%
Veřejní nepřátelé
Přestože se tenhle příběh odehrál před bezmála osmdesáti lety, je až nebezpečně aktuální. Vypráví o muži, který měl obrovské sympatie veřejnosti, navzdory tomu, že páchal ty největší zločiny. Podle státních institucí vykrádal banky. Podle lidí trestal ty, kdo zavinili hospodářskou krizi. John Dillinger má v Americe podobnou pověst jako Václav Babinský u nás. Jeho život a dílo byly tak neuvěřitelné, že se staly živnou půdou pro spousty mýtů, které se na ně nabalily tak pevně, že pravdu od fikce už těžko někdo rozezná. Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj, Miami Vice) se naštěstí místo hledání pravdy v kupce polopravd a legend soustředil na natočení drsného a živočišného kriminálního thrilleru svým specifickým rukopisem, který charakterizuje pečlivé budování postav a postupná gradace příběhu, který obvykle končívá v působivě natočeném dešti kulek. Michael Mann má ve zvyku pracovat s těmi nejlepšími, a proto si do role Johna Dillingera vybral asi nejpopulárnějšího herce současnosti Johnnyho Deppa, jeho životní lásku obsadil držitelkou Oscara Marion Cotillard (Edith Piaf) a postavu Dillingerovy nemesis, agenta FBI Melvina Purvise hraje tvář z největších kasovních trháků poslední doby Christian Bale (Temný rytíř, Terminátor 4). Veřejní nepřátelé jsou atraktivní i množstvím rovin, mezi kterými se jejich příběh pohybuje. Úspěšné tažení Dillingerovy bandy americkými bankami a postupně se utahující policejní smyčka na hrdlech jejích členů sice dominuje, ale vedle toho sledujete i Dillingerův intimní příběh, který je skoro stejně zajímavý jako jeho zločinecké eskapády, nebo válku o veřejné mínění, již lupič úspěšně svádí s etablující se FBI, která chce na jeho dopadení postavit smysl své existence. V přepadených bankách se choval jako jeho oblíbení filmoví hrdinové. K cizím penězům se navíc obvykle nedostával hrubým násilím, ale díky originálním nápadům realizovaným s neobvyklou drzostí. Z policejních pastí unikal zázrakem, a když už sklaply, nepředstavovaly pro něj problém ani mříže vězeňské cely.



Chrustyn
Chrustyn
44 045 bodů
8
Michael Mann nám opět přináší žánr, který umí nejlépe ale tentokrát se s ním přesunul do minulosti a to rovnou do 30. let minulého století. Představuje nám skutečný příběh gangstera Johna Dillingera, který naštval Ameriku natolik, že proti němu povolala i federální agenty v čele s Melvinem Purvisem. Mann tedy opět přináší střet dvou mužů na což měl vždy talent a rozhodl se použít metody, které si oblíbil od dob "Collateralu". Znalce tedy určitě nepřekvapí, že větší část filmu je točena ruční, digitální kamerou, čímž však režisér absolutně pohřbil jakoukoliv autentičnost nebo dokonce retro atmosféru, kterou divák od takového filmu očekává. Režisérův vizuální styl, kdy rád zabírá detailní obličeje mám rád ale zde se to prostě moc nehodilo. Samotnou atmosféru pak dotváří pouze dobovými zbraněmi, automobily a obleky, takže mi málokdy přišlo, že se film odehrává před necelými 80 lety. Díky příběhu a již zmíněnému vizuálnímu stylu pak film nejvíce připomíná Mannovi filmy "Nelítostný souboj" a "Miami Vice" ale tentokrát se Mannovi moc nepodařilo ani to co umí nejlépe a to je střet dvou mužů na opačných stranách zákona a morálky. Johnny Depp opět předvádí, že zahraje cokoliv a i když neexceluje role mu celkem sedla. Christian Bale se ale nezbavil prokletí, které ho poslední dobou v jeho hitech provází a opět byl odsunut na vedlejší kolej. Už v "Dokonalém triku" se o hlavní roli přetahoval s Hughem Jackmanem v "Temném rytíři" si pro sebe nejlepší scény urval Heath Ledger a v nejnovějším "Terminátorovi" byl odstrčen nováčkem Samem Worthingtonem. Tentokrát úplně uvolnil místo Deppovi, tudíž divák nemůže čekat důmyslný souboj ve stylu "Nelítostného souboje" a Bale zde nepředvede nic, čím by diváka zaujal. Naštěstí režisér ještě pořád zvládá natočit brilantní akční scény, kterých je zde na daný žánr poměrně dost, takže tím celkové zklamání alespoň trochu vyvažuje. Od filmu jsem čekal hodně, tudíž se jedná o jasné zklamání, přesto ale nemůžu jít s hodnocením níže, protože má film pořád řadu scén, které strhnou.
Pete69
Pete69
33 033 bodů
6
Retro gangsterka na základě skutečných událostí, Johnny Depp.. vlastně by to mělo vše být skvělé.. ale není. Neříkám, že je to špatný film, to ani náhodou, je to slušná gangsterka, ale schází tomu více šťávy a propracovanější scénář. Naléhavá hudba duní do filmu, ve kterém se toho zase až tolik neděj. Atmosféra je ale pěkná. Co filmu také moc nepomohlo, byl český dabing. Johnny Depp a Martin Dejdar.. nešlo mi to dohromady a celou dobu mě to tahalo za uši.
kunafix
kunafix
20 062 bodů
4
Těžce zklamanej odcházím od... teda já nikam neodcházím, ale su těžce zklamanej. Připadalo mi to totiž skoro jako čirá amatéřina. Některé scény (přestřelka v lesní chatě, ale i další) mi připadaly jak z televizního filmu, no některý dokonce jak z televizní inscenace. Někde v předchozích větách jsem použil slovo "skoro". Myslíte si, že si to teď uvědomím a řeknu, co se mi na tom líbílo? Omyl, nic neřeknu. Spíš ještě přidám, že ani ten Depp už nebyl tak deppatej, jak to umí a ani ten Bale nebyl tak baletej, jak to umí. Spíš to jenom tak odříkali a udělali pár ksichtů do kamery a pak si šli dát šlofíka nebo někoho seřvat nebo něco. Ale zvláštní fluidum celuloidum na mě asi nějak zapůsobilo, že to nemůžu dát zas do úplnejch sraček, protože už jenom ty zbraně lahodily očním bulvám...

Dodatečné informace

Původní název:
Public Enemies (více)
  • USA Veřejní nepřátelé
  • USA Public Enemies
  • USA Dimosios kindynos
  • USA Enemigos públicos
  • USA Ennemis publics
  • USA Gangsteri
  • USA Halk düsmanlari
  • USA Inimigos Públicos
  • USA Közellenségek
  • USA Nemico pubblico
  • USA Nemico pubblico - Public Enemies
  • USA Verejní nepriatelia
  • USA Wrogowie publiczni
Premiéra v ČR:
9. 7. 2009
Distributor:
Bontonfilm
Země původu:
USA, Japonsko
Rozpočet:
100 mil. USD
Tržby:
214,1 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Veřejní nepřátelé je dostupný s českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné


Powered byJustWatch

  • Scéna v ktorej Johnny Depp opisuje jedného muža slovami "Vyzerá ako holič..." je odkazom na film Sweeney Todd.
  • Channing Tatum (Pretty Boy Floyd), Billy Crudup (J. Edgar Hoover), David Wenham (Harry Pierpont) a Christian Stolte (Charles Makley) jsou jediní herci, kteří hrají postavy ve svém skutečném věku. Všichni ostatní herci hráli postavy mnohem mladší, než jsou ve skutečnosti oni sami. Christian Bale (35) hrál 28-letého Melvina Purvise, Johnny Depp (45) 31-letého Johna Dillingera, Stephen Graham (35) 25-letého Baby Face Nelsona, Stephen Dorff (35) 27-letého Homera Van Metera a Giovanni Ribisi (34) 27-letého Alvina Karpise.
  • John Dillinger byl levák. Johnny Depp drží zbraň obráceně.