Máme za sebou první debatu mezi letošními kandidáty na post amerického prezidenta – či prezidentky. Ať už fandíte Kamale Harris, nebo Donaldu Trumpovi, příští dva měsíce budou média jejich přestřelek plná, a tak stojí za to si připomenout i několik zdařilých filmů, které se tématu amerického prezidentství intenzivně věnovaly. Jelikož jich je ale poměrně hodně, udělejme to trochu jinak – stručně si zmapujeme tvorbu pokrývající život, dílo a odkaz dvou pro filmaře nejvýraznějších prezidentů americké historie a k nim přidáme i řadu dalších tipů.
Články 10
Oblíbený režisér Ron Howard slaví 70. narozeniny, a tak stojí za to si připomenout jeho bohatou kariéru trvající téměř celý jeho život. Howard se po úspěšné herecké dráze totiž chopil režie a postupně se vyprofiloval v jednoho z nejspolehlivějších a nejflexibilnějších hollywoodských filmařů. Zvládá totiž zpracovat skoro jakýkoli žánr hrané i dokumentární tvorby, klade důraz na hluboce lidské příběhy a jejich přehledné, divácky vstřícné odvyprávění. Kdo by s někým takovým nechtěl spolupracovat?
Před pěti lety absolvoval princ Andrew, mladší bratr nynějšího krále Karla III. a vévoda z Yorku, skandální rozhovor pro stanici BBC. Rodina jeho interview považovala za skvělou příležitost k veřejnému očištění, neboť od roku 2008 jej vyšetřovala FBI kvůli možnému napojení na kontroverzního miliardáře Jeffreyho Epsteina. Následně byl dokonce obviněný z pohlavního styku s nezletilou dívkou. Svými zmatenými odpověďmi se však „černá ovce“ královské rodiny kompletně zdiskreditovala. Po stopách už legendární zpravodajské relace se vydává snímek Rozhovor dekády (Scoop), který Netflix uvede 5. dubna a v němž se proti sobě posadí Gillian Anderson (Akta X) a Rufus Sewell (Smrtihlav).
Ron Howard, oscarový tvůrce závodních Rivalů či dojemného dramatu Třináct životů, se chystá na svůj další režijní projekt. Podle webu Deadline natočí ambiciózní survival thriller Origin of Species (Původ druhů) s Judem Law a Anou de Armas, v němž skupinka postav opustí civilizaci a vydá se na Galapágy pátrat po původu života.
Čtyřiaosmdesátiletá herecká legenda Frank Langella si už možná nezahraje. Netflix s ním promptně rozvázal spolupráci poté, co měl při natáčení série Zánik domu Usherů sexuálně obtěžovat mladší kolegyni. Langella ale jakékoli obvinění odmítá a vyhazov svádí právě na takzvanou kulturu rušení, která je podle něj antitezí demokratické svobody projevu.
Frank Langella a Bill Murray, dva slavní a oceňovaní američtí herci, byli před několika dny nařčeni z nevhodného chování během natáčení. Langellu rovnou vyhodili, v případě Murrayho bylo zatím pouze pozastaveno natáčení.
Když se řekne Spielberg, Hanks a Streep, člověk ihned pochopí, že půjde o skvěle řemeslně připravený snímek s výbornými hereckými výkony a divákovi pravděpodobně předkládající nějakou zajímavou látku. Ať už jsou na plátně ztvárněná fantaskní stvoření nebo reálné historické události.
Ve věku 89 let zemřel v sobotu 25. listopadu herec Rance Howard. Za téměř sedmdesátiletou kariéru ztvárnil role v téměř dvou stovkách filmů a seriálů. Navíc byl otcem rodinného klanu, který ovlivnil a stále ovlivňuje světové kinematografické hnutí. (titulní fotka z filmu Univerzální voják)
První vlaštovka k třiadvacátému ročníku oblíbeného filmového festivalu je venku. Na Febiofest, který se letos uskuteční od 17. do 25. března, přijede britský scenárista a dramatik Peter Morgan. Autora proslavily oscarové snímky Královna (2006) a Poslední skotský král (2006) nebo drama z prostředí závodů Formule 1 Rivalové (2013).
Jeden z nejslavnějších a nejoceňovanějších herců své generace prožívá slabší období. Šifra mistra Leonarda a Andělé a démoni sice vydělaly ranec, jako pořádné "hanksovky" je ale nikdo nebere. Hanks to moc dobře ví a tak si nyní vyhlídl projekt, který již na papíře pomrkává po zlatém plešounovi.