Je známo, že slavný český spisovatel a autor divadelních her Karel Čapek stojí za slovem „robot“, jež si publikum poprvé vyslechlo roku 1920 během pražské premiéry hry R.U.R. (v kontextu díla se jedná o Rossumovy univerzální roboty). Nadčasový příběh o humanoidních inteligentních strojích, které se vzepřou svému pracovnímu údělu, hodlá do celovečerní filmové podoby převést kultovní režisér Alex Proyas, tvůrce Smrtihlava, Proroctví nebo tematicky spřízněné sci-fi Já, robot dle povídek Isaaca Asimova.
Články 5
Kvůli Matrixu, který roku 1999 inspiroval novou generaci akčních tvůrců, se přehlíží o rok mladší a tematicky podobný Smrtihlav režiséra Alexe Proyase. Existenciální sci-fi noir v kulisách temného, přeskupujícího se města přistupuje k myšlenkám o spolehlivosti každodenního života z odlišné perspektivy a využívá žánrové trendy minulosti. I po 25 letech od premiéry zůstává pozoruhodným a nepochopeným filmem.
Mohli byste si myslet, že film, nazvaný "Bohové Egypta" se bude odehrávat v Egyptě a bude o bozích. Ale to byste se mýlili.
Nicolas Cage a Ron Perlman (stárnoucí a kulatící se) jsou dva rytíři z křižáckých výprav, kteří dezertují (protože se jim najednou přestane líbit kuchání pohanů), jsou polapeni (už zpět v Evropě) a za trest musejí eskortovat vůz s domnělou čarodějnicí napříč nebezpečnou krajinou, do dalekého kláštera, kde existuje jediná kopie svaté knihy, jejíž recitace může čarodějku detekovat / zničit.