Dny se změnily v týdny a týdny se na nejznepokojivější zvukové stopě od dob hvězdné pěchoty ze Superstar transformují v dlouhé roky společenské izolace, kdy za ozbrojenými osadami stále číhají armády infikovaných lidských jedinců. Kultovní zombie horor Dannyho Boylea 28 dní poté z roku 2002 navlékl modernější kabát a hodně se mluvilo o tom, že završení trilogie 28 let poté (28 Years Later), které Boyle znovu režíroval dle scénáře Alexe Garlanda (Občanská válka) se celé natočilo na iPhone 15 Pro Max. Už materiál v prvním zveřejněném traileru, z něhož nefalšovaně mrazí, ale napovídá, že to není tak úplně pravda. A to je dobře.
Články 35
Aneb jak by to vypadalo, kdyby se hrdina Milionáře z chatrče naštval a začal zabíjet lidi. Herec z oscarového filmu Dev Patel nám letos představil svůj režijní debut Opičí muž (Monkey Man), v němž propojil intenzivní akční hody ve stylu Johna Wicka se špinavou a bezútěšnou sondou do indického podsvětí. Nyní nekompromisní akční jízda konečně dorazila na platformu SkyShowtime.
Navzdory všem předpokladům šlo o nejúspěšnější film roku 2008. V hrubých tržbách sice Milionář z chatrče (Slumdog Millionaire) zaostal za blockbustery typu prvního Iron Mana, ale osm zlatých sošek z deseti nominací filmu Dannyho Boylea (Transpotting) ještě pozlatilo úctyhodný výdělek 377 milionů dolarů z patnáctimilionového rozpočtu. Celosvětově populární příběh chudého indického mladíka, jehož trpké zkušenosti ze slumů mu zprostředkovaly vědomosti potřebné k milionové výhře v tamní obdobě pořadu Chcete být milionářem?, nyní zřejmě bude pokračovat. Nově zformovaná produkční společnost Bridge7 si pořídila práva a podle všeho hodlá přemlouvat Deva Patela, aby si svou průlomovou roli zopakoval.
Opičí muž (Monkey Man) je jedním z těch filmů, které žijí ze svých příběhů. Ne těch vyprávěných uvnitř snímku, ale vně. Britský herec Dev Patel byl vždycky v první řadě sympaťák. Vsázel na to ve své debutové roli v kultovním seriálu Skins (v původní britské verzi, nikoliv v americkém remaku) a jeho průlomovém zářezu v oscarovém Milionáři z chatrče (Slumdog Millionaire). Následné roky si pomalu budoval pozici, i když mu vždy překážel ten smutný fakt, že pro herce s indickými kořeny jsou v anglo-americkém prostoru k dispozici v drtivé většině jen vedlejší role. Přesto se mu občas podařilo vynořit, naposledy v Zeleném rytíři (The Green Knight), kde hrál mírně provokativně proti typu protagonistu ve variaci na artušovskou legendu. Nyní přichází jeho troufalý pokus stát se akční hvězdou.
Je libo drsná akční pomsta dle indické mytologie? Britský rodák s indickými kořeny Dev Patel má celkem etablovanou hereckou pozici díky Milionáři z chatrče (Slumdog Millionaire), Hotelu Mumbai či Zelenému rytíři (The Green Knight), přičemž v nadcházejícím nářezu Opičí muž (Monkey Man) poprvé usedl do režisérského křesla. Snímek od producenta Jordana Peela (Uteč) distribuovaný studiem Universal Pictures zamíří do tuzemských kin od 4. dubna a světovou premiéru si čerstvě odbyl na texaském festivalu South by Southwest. Internet tudíž zaplavily první reakce od věhlasných i fanouškovských webů, které zatím provolávají slávu a vinšují budoucnost minimálně na úrovni Johna Wicka. Nebo i Jamese Bonda, který by podle mnohých Patelovi slušel.
Před pár dny o něm skoro nikdo neslyšel, po zveřejnění první upoutávky je nekompromisní Opičí muž (Monkey Man) rázem nejočekávanějším akčňákem první poloviny roku. Režijní debut vyhledávaného herce Deva Patela (Železný rytíř, Hotel Mumbai) měl putovat na Netflix, ale po zásahu nadšeného producenta Jordana Peela (Uteč) jej studio Universal Pictures pošle 5. dubna do amerických kin. Spojení tvůrčích a inscenačních poetik Johna Wicka, Zátahu (The Raid), Podfu(c)ku (Snatch) a indického megahitu RRR nezačne nudit ani během víc než tří minut. Zatím máme všechny důvody pro to napjatě vyhlížet možná kultovní žánrovku.
Zahraniční média poslední dobou přetřásala zvěsti o tom, že by příští film s Jamesem Bondem měl točit Christopher Nolan, který letos zabodoval se svým Oppenheimerem. Režisér to teď nicméně rázně popřel, byť to nepůsobilo tak, že by případnou nabídku rovnou odmítl.
Pokud jste to náhodou nevěděli, na 19. listopad připadá od roku 2013 Světový den toalet. Nepostradatelná součást našich životů byla v kinematografii dlouhou dobu tabu a ukazovat prostředníka natolik intimních činností se neslušelo až do roku 1960. Snímek, na který v textu dojde řada, odstartoval podstatně méně diskrétní tvůrčí svobodu, která filmařům dovoluje nad i do záchodových mís situovat nejrůznější situace, které šimrají naše bránice, znechucují i napínají. Seznámíte-li se s následujícími patnácti příklady záchodových filmových scén, které doprovází mírné i pokročilejší riziko spoilerů, návštěva koupelny už pro vás možná nebude tak standardní jako doposud.
Každoroční festivalová sezóna je v plném proudu a jejím pomyslným završením bude samozřejmě předávání Oscarů. Sázkové kanceláře mají o favoritovi jasno a i někteří akademici či analytici nás navádějí k pravděpodobným výsledkům.
Podzim pomalu přichází a Netflix odtajnil své filmové plány na zbytek roku 2021. Diváci a divačky se mohou těšit na Leonarda DiCapria, Jennifer Lawrence, Dwaynea Johnsona, Ryana Reynoldse, prequel Armády mrtvých nebo sváteční Ovečku Shaun.