Wes Anderson dnes slaví své 55. narozeniny, což je rozhodně důvod k oslavě. Rodilý Texasan jistě patří k nejznámějším osobnostem filmové režie, předně díky jeho na první pohled rozpoznatelnému vizuálnímu stylu. Vloni uvedl svůj jedenáctý celovečerní počin Asteroid City, jenž publikum rozdělil na dva tábory. Jedni myslí, že už se Anderson zcela utopil ve své mysli. Druzí, že se konečně našel a plně realizuje svou nekompromisní vizi. Někdy je ale člověk kvůli tomu dokonce schopný pohádat se sám se sebou. Vloni také uvedl na Netflixu sérii kraťasů podle britského spisovatele Roalda Dahla, z nichž mu Podivuhodný příběh Henryho Sugara (The Wonderful Story of Henry Sugar) konečně vynesl Oscara. Pokusme se nyní o nemožné a seřaďme jeho dvanáct projektů od nejhoršího po nejlepší.
Články 12
Wes Anderson si vybudoval útulný koutek v rohu filmového průmyslu. Jeho snímky v kinech většinou končí na nule, jak dokazuje i jeho poslední Asteroid City. Při rozpočtu zhruba 25 milionů a jen skromné reklamě vydělalo dvojnásobek, což tradičně považujeme za výsledek vyrovnávající všechny náklady. To umožňuje rodilému Texasanovi víceméně točit do nekonečna a těšit se ze svého postavení miláčka podstatné části cinefilů. Stvrdil ho i sérií krátkometrážních filmů pro Netflix, jimiž vyplnil druhou půlku roku. Možná jsme tedy čekali, že si dá po obzvlášť hektickém období pauzu. Pletli jsme se.
Jednoho z nejsympatičtějších herců posledních let snadno poznáme díky nadvakrát přelámanému nosu, blonďaté kštici nebo zálibě ve frázi „wow“, již opakuje průměrně v každém druhém filmu, občas i několikrát. Na texaské koleji se seznámil s režisérem a celoživotním kamarádem Wesem Andersonem, dvanáctkrát spolupracoval s Benem Stillerem a jako většina populárních komiků si prošel temným životním obdobím, když se roku 2007 pokusil o sebevraždu. Owen Wilson dnes slaví 55. narozeniny.
Irský herec Michael Gambon zemřel dnes ve věku 82 let ve Withamu ve Velké Británii. Podle jeho rodiny podlehl zápalu plic a odešel v klidu a v pokoji. Skončila tak jeho víc než půl století dlouhá filmová, televizní a především divadelní kariéra, během níž vyhrál čtyři Bafty a připsal si nejednu ikonickou roli.
Cameronova existenciální sci-fi Propast (1989), Bessonova óda na oceány Magická hlubina (1988), dobrodružně béčková Hlubina (1977) či lehkonohý ponor do hloubek lidství Život pod vodou (2004) v symetrických kompozicích Wese Andersona. Tematika potápění filmaře dlouhodobě fascinuje a inspiruje k ohledávání podstaty naší existence. No, tak nic takového u nového seriálu televize Prima raději nečekejte.
Wes Anderson je nepochybně jen jeden. Milovaný režisér se stal synonymem autorské kinematografie a symbolem vzdoru prefabrikovaným blockbusterům. Rodilý Texasan se však setkává také s kritikou, že se uvelebil ve svém statu quo a dlouhé roky se odmítá výrazněji posunout. Asteroid City poskytne munici jeho příznivcům i odpůrcům.
Pod krkolomným názvem Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun vstoupila ve čtvrtek do českých kin novinka filmového hračičky Wese Andersona. 52letý Američan má na kontě pozoruhodné počiny jako Život pod vodou (2004), Fantastický pan Lišák (2009), Grandhotel Budapešť (2014), Psí ostrov (2018) a sedm neproměněných oscarových nominací. „Depeší“ vzdává hold povídkovému žánru, novinařině a Francii.
Již za měsíc (10. května) dorazí do českých kin v pořadí devátý celovečerní film amerického režiséra, scenáristy a producenta Wese Andersona. V novince Psí ostrov (2018) se vrací k loutkové tvorbě pro děti a dospělé (Fantastický pan Lišák) a vyznává se z lásky k Japonsku, respektive tamní kinematografii. Finální upoutávka a jednotlivé snímky z chystané novinky jsou jedním slovem odzbrojující. Posuďte sami.
Málokterému fanouškovi se poštěstí, aby se v jednom filmu sešli 2 z jeho 3 nejoblíbenějších herců vůbec. A film ještě k tomu napsal a režíroval jeho oblíbený režisér. Kdyby v The Meyerowitz Stories (new and selected) vedle Dustina Hoffmana a Adama Sandlera byl místo Bena Stillera Tom Cruise, už bych nepotřebovala Vánoce. Ale z té spolupráce měli radost i sami herci, protože ti hlavní pracovali pro Baumbacha dobrovolně, rádi a zadarmo.
Milujeme Billa Murrayho. Kdo by ho nemiloval? U filmu začal před 42 lety a za tu dobu se představil téměř ve stovce rolí. Vychutnejte si ty jedinečné - a možná i polozapomenuté - na šestidenní přehlídce v pražském Bio Oku. Těšit se můžete na devět filmů. Vybrat je bylo pro organizátory přehlídky víc než obtížné.