Zajímavosti 28
- SPOILER: Myšlenka filmu (dítě reprezentující novou naději pro lidstvo) také odkazuje na biblický příběh Ježíše, Marie a Josefa. Theo (jehož jméno je v řečtině kořen slova znamenající „Bůh“) poprvé spatří těhotnou Kee ve stodole mezi zvířaty, což je odkaz na narození Ježíše; V té chvíli také řekne „Ježíši Kriste“. Kee vtipkuje o tom, že je pannou (odkaz na křesťanskou víru v to, že Marie byla před, během a po narození Ježíše pannou). Theo si během filmu umývá nohy i ruce, což je odkaz na Ježíše nebo svaté, kteří tak podle Bible také činili.
- SPOILER: Délka kontinuálních (nepřerušovaných) záběrů (v minutách): Potyčka v autě, kdy je zastřelena Julianne – 3:58; Narození dítěte – 3:11; Vojáci útočící na budovu – 6:18.
- SPOILER: „Shantih, shantih, shantih“, slova, která Miriam vyslovuje nad mrtvým tělem Julian, Jasper vysloví když zjistí, že je Kee těhotná, a která zazní na konci titulků, jsou poslední slova z básně „The Wasteland“ T.S. Eliota. Tato báseň se potýká s otázkou neplodnosti v období po První světové válce.
- Mezi knihou a filmem je jeden zásadní rozdíl. V knize jsou neplodní muži.
- Theo nikdy nevykouří celou cigaretu a nikdy nepoužije střelnou zbraň.
- Počítač, na kterém Jasper sleduje vetřelce, je výroční vydání počítače Apple Macintosh, vyrobené roku 1997. Ve filmu by byl již 30 let starý.
- V novinách rozmístěných po celém filmu se lze například dočíst: Afrika zdevastována nukleárním spadem; Rusko v krizi - masivní migrace; Výbuchy bomb v Mnichově; 25% neplodnost (k 21.12.2008); Od narození posledního dítěte uběhly dva roky, vědci přiznávají, že ztrácí naději; Válka a hlad vedou k migracím.
- Autorka knižní předlohy si zahraje starší ženu v kavárně na začátku filmu.
- Ian, jeden z členů Ryb, sedí za Theem ve vlaku, těsně předtím, než začnou lidé z Omegy na vlak házet kameny a láhve.
- V ranné verzi scénáře jsou Jasper a Theo svědky toho, jak se Janice účastní hromadné popravy organizované Quietem. Později se Jasper vrhne do spárů strážních psů, aby zachránil Thea a Kee a Miriam se dostane do Bexhillu.
- Britští vojáci používají výhradně zbraně typu XM8.
- Píseň, kterou Kee zpívá svému dítěti, je ukolébavka z Ghany zvaná „Kaa fo“, což znamená „děťátko, neplač“.
- Studio Universal se rozhodlo premiéru filmu v USA přesunout ze září 2006 na prosinec 2006. Producenti totiž věřili, že film má oscarové naděje. O Vánocích totiž do amerických kin vždy přicházejí snímky nejvíce obtížené oscarovými nadějemi.
- Spisovatelka Phyllis Dorothy James je ze šlechtického rodu, věnuje se psaní kriminálních románů, za které získala několik ocenění. Stejnojmennou předlohu k filmu vydala v roce 1992, tehdy jí bylo 72 let.
- Ve snímku se objeví několik maleb umělce ukrytého pod přezdívkou Banksy. Patří k undergroundovým výtvarníkům nazývaným geriloví umělci a své obrazy maluje pomocí šablon.
- Postavu těhotné Kee tvůrci nejdříve nabídli Emmě Watson, ale ta jí odmítla kvůli kolizi s harmonogramem jiného natáčení.
- Za technický přínos získal na filmovém festivalu v Benátkách kameraman snímku Emmanuel Lubezki Zlatou Osellu a režisér Cuarón ocenění Laterna Magica.
- Cuarónova dystopie stála přibližně 80 mil. dolarů. Po prvních třech dnech (22. – 24. 9. 2006) od anglické premiéry vydělala 2,43 milionů na prvním místě tamějšího žebříčku návštěvnosti. Celkový obrat v britských kinech se vyšplhal na 9,1 mil. dolarů.
- Porod v polních podmínkách vznikal v počítači složením hned několika záběrů. Reálně působící novorozenec je pak produktem špičkové animace.
- V jednu chvíli se hrdina ocitne v místnosti vytapetované novinami. Kvůli titulkům bylo třeba vymyslet řadu „historických“ událostí, o nichž jinak ve filmu nepadne ani slovo.
- Kvůli dvanácti minutové scéně, kdy bez jediného střihu sledujeme dramatickou jízdu z interiéru auta, filmaři vyvinuli zvláštní kamerový systém ovládaný z venkovní rampy.
- Michael Caine hraje oceněného politického karikaturistu. V jeho domě jsou na zdi jeho práce, ve skutečnosti je jejich autorem Steve Bell, který patří mezi nejlepší karikaturisty ve Velké Británii a byl oceněn novinami The Guardian.
- Charlie Hunnam dostal svou roli Patrica díky tomu, že zaujal režiséra ve filmu Cold Mountain.
- Ve filmu se objeví také nafukovací poletující prase, což je pocta skupině Pink Floyd, která stejný motiv použila na obalu desky "Animals".
- Ve scéně, kdy je Miriam odvlečena z autobusu do uprchlického tábora, hraje v pozadí skladba od skupiny The Libertines s výmluvným názvem "Arbeit Macht Frei".
- Během prvního týdne po premiéře byl na Leicester Square v Londýně inzerován film "Children of Me". Nešlo o záměr.
- Auto, které řídí Jasper, je Citroen CX s přidaným plastem v zadní a přední části. Také interiér byl upraven, aby odpovídal času, ve kterém se film odehrává. Další auta, která ve filmu vidíme, jsou Renault Modus, Renault Avantime a Fiat Multipla.
- Theo má na sobě během scény ve věži Bexhill mikinu s logem Olympiády v Londýně z roku 2012.