Od naivní skoro-pohádkové laskavosti k silnému životopisnému kung-fu dramatu. Když Donnie Yen pronesl "Chci jich deset!" ani jsem nedýchal. Choreografie mistrovská a brutalita v danou chvíli pochopitelná.
Po docela dlouhé době se k nám dostalo něco dobrého z HongkKongu. Po všech těch filmech s Jackie Chanem, kde jsme se mlátili smíchy do stehen je tu zase něco z vážnějšího soudku. Ip Man vás dostane svými skvělými choreografickými sestavami.
Nejsem zrovna velký fanda filmů o bojovém umění ale pár jsem jich už viděl a Ip Man rozhodně patří mezi ty nejpovedenějši. Donnie Yen byl dobrá volba na stvárnění hlavního hrdiny. Vrcholem filmu je Ip Man vs deset japonců.
Tomu říkám rychlé ruce...Můžete tomu vytýkat skrytou propagandu a protijaponské tažení, ale jak tam Donnie, s ice cold výrazem, mydlí ty nebožáky si samo o sobě zaslouží ty 4 hvězdy :))
Takovou pecku jsem od hongkongského filmového průmyslu nečekala. Ip Man demonstruje, že natočit dobrý akční film lze i bez zběsilého tempa a s promyšlenou zápletkou. Bezchybnost soubojů a inspirace skutečným příběhem mě téměř dojaly, bavila jsem se od začátku do konce.
Kung-fu jsem výdal jenom z filmů. Snad se na mne nebude mistr Chan zlobit, ale Ip Man mě strhl. Hned po prvním souboji jsem věděl, že se bude na co koukat. Ip Man měl v sobě úžasné bojové umění a jeho zajímavý smysl a zároveň dokonalý příběh. Ip Man vás pro svůj příběh i neuvěřitelné a magické bojové umění stáhne k sobě a nepustí do konce filmu.
Martial arts filmy mám opravdu rád a tohle je absolutně špičkové veledílo o kung fu legendě IP man a jeho bojovém stylu Wing chun, bojové scény jsou naprosto geniální, atmosferické a energické, a Donnie Yen… to je prostě paráda.
Ani po třetím sledování Ip Mana jsem nedokázala setřást pochybnosti, které ve mně vyvolal. Ano, na první pohled je to určitě výborný bojový film s rozmanitými a dynamickými souboji (pravda, lehce předrátováno na tak drsný a kontaktní styl), ale další věci ve mně vzbuzují rozporuplné reakce. Laděním do tmavších a tlumených barev se odklání od jasných barevných kompozic nedávných wu-xia nebo Fearless, připomíná temnou SPL přenesenou do tradičních kulis kung-fu filmů. Bohužel ale nepřebírá nejednoznačné postavy a je to vidět hlavně na Ip Manovi. Např. Fearless měl lidského a chybujícího hrdinu, který se překonáváním svých nedostatků vyvíjí v opravdovou osobnost. Ip Man je osobnost, ale je to idealizovaná osobnost, značně lichotící obraz. Ip Man se buď straní zásahů do kritických událostí nebo se vmísí pod tlakem vnejších okolností. Kde je nějaký vnitřní konflikt, vývoj, nějaký hnací prvek pro jeho jednání x nejednání? Něco takového tu není, protože Ip Man zkrátka žádné špatné vlastnosti nemá. Bohužel tu není ani žádné odlehčení, které by ho polidštilo. Humor (v jediném okamžiku – jsem přece ve válce) přináší situace, nikoli samotný hlavní hrdina, v tom se liší od sympatičtějšího Iron Monkey. Na mém hodnocení se tedy z velké části podílí nadšení z tvrdých a nápaditých soubojů ale zůstavá tu mírná výčitka k přehnané glorifikaci hlavní postavy.
Excelentní hrdinský epos dálného východu opírající se o skutečnou legendu. Jsem konečně rád za film opředený bojovým uměním kde bojovníci nelétají v korunách stromů i nevznášejí se jak ptáci v oblacích, na to máme comicsové hrdiny. Ip Man ukázal cestu, po které se dá jít a funguje to.