Rakouská císařovna Alžběta Bavorská přezdívaná Sisi se nedávno stala hrdinkou feministického dramatu Korzet i německého historického seriálu od Netflixu Císařovna. Zároveň velmi dobře zakořenila i v současné Číně. O filmových obrazech Sisi si povídáme s filmovou kritičkou Šárkou Gmiterkovou.
Články 5
Hned dvě minisérie v němčině o Alžbětě Bavorské, rakouské císařovně Sisi, vznikly v rozpětí několika měsíců pro televizní a streamovací služby. Zatímco na konci loňského roku část veřejnosti šokovala série Sisi na RTL, v níž se populární šlechtična objevila nahá a masturbovala, na konci září Netflix nabídl premiéru německo-rakouského seriálu Císařovna s Devrim Lingnau v hlavní roli. Není tak odvážný jako jeho předchůdce, ale ani jedna z minisérií neumí příběh „nejkrásnější ženy Evropy“ uchopit. Jako by si s ní tvůrci prostě nevěděli rady.
Včera jsme si v televizi mohli připomenout historické drama Sissi - osudová léta císařovny (1957), třetí díl filmové série pojednávající o císařovně Alžbětě Bavorské (známé též jako Sissi) s Romy Schneider v titulní roli mladičké panovnice. Životní příběh slavné herečky v mnohém kopíruje nelehký osud rakouskouherské vladařky, která zemřela rukou mladého italského atentátníka Luigiho Lucheniho. Pojďme si milníky herečky Romy Schneider připomenout.
Poslední tuzemské premiéry roku 2018 jsou tu a spolu s nimi čtveřice novinek, z nichž si vyberou rodiny s dětmi (Čertí brko), vyznavači kvalitních thrillerů (Vdovy), zašlé slávy světových hvězd (3 dny v Quiberonu) a intelektuálního artu (Kniha obrazů).
Nevšední a citlivé psychologické drama 3 dny v Quiberonu (2018) režisérky Emily Alef o posledním rozhovoru filmové hvězdy Romy Schneider vstupuje 29. listopadu do českých kin. Dojemný portrét zachycuje filmovou hvězdu balancující nad propastí vzpomínek i pocitu životní marnosti a prázdnoty.