Zelig

76%
Zelig

Poněkud výjimečné místo ve filmové tvorbě amerického spisovatele, herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena zaujímá snímek Zelig. Hlavním hrdinou je jistý Leonard Zelig, jehož životní příběh údajně ve 30. a 40. letech dvacátého století vzrušoval celou severní Ameriku. Je to v podstatě nešťastná osobnost, jejíž hlavní touhou bylo zařadit se, patřit do lidské společnosti. Tato touha se projevuje postupně zcela jedinečným způsobem, nazvaným chameleonství. Leonard Zelig je totiž ve snaze sounáležet, schopen potlačit svoji identitu a přijmout na sebe podobu jiných lidí. Již v řadě předchozích titulů Woody Allen prokázal širokou mnohotvárnost a plasticitu své představivosti a tvůrčí fantazie, tentokrát příběh smyšlené postavy vytváří s jakýmsi důrazem na věcnost a historickou objektivitu. Tomuto záměru přitom působivě napomáhají fiktivní archivní záběry a výpovědi těch, kteří se se Zeligem někdy setkali: psychiatrů, filozofů, celebrit té doby (takže jej vidíme se skutečnými americkými prezidenty Coolidgem a Hooverem či slavným dramatikem Eugenem O´Neilem). Film ale nabízí více, než pouhé zachycení ojedinělého a senzaci slibujícího jevu, dotýká se ošidnosti popularity a někdy také nepříliš pozitivní role sdělovacích prostředků v osudu jedince.



Scénář:

Pete69
Pete69
33 033 bodů
6
Kdybych nevěděl, že Jára Cimrman vznikl daleko dříve, tak bych si myslel, že se pánové Smoljak a Svěrák inspirovali od Woodyho Allena, ale vypadá to přesně naopak. První polovina tohoto krátkého snímku je čistě Cimrmanovská, byť Americká. Film mě ale tolik nebavil, Cimrman je holt náš a dva výše zmínění borci vybudovali kult kolem něj neskutečně a do detailů. Zelig je ale hezky zpracovaný a podařilo se krásně našroubovat starou dobu, nebo jí věrně napodobit ve vzpomínkových záběrech.. hodně zvláštní film.
Fingon
16 896 bodů
8
Velký kacíř prohlašuje: dobré, ale Jára Cimrman, ležící, spící lepší!
Klajnik
Klajnik
9 194 bodů
4
Prvních cca 30 minut je za 4/5. Dokáže to být zajímavé, originální i humorné (“Pro Ku Klux Klan je Žid schopný se přeměnit na černocha či Indiána trojitým nebezpečím”) Zbytek už ani zdaleka tak nešlape, spíše nudí, protože se vaří z vody a následující vtípky nebyly tak dobře vychytané, nefungovaly a samotný příběh lidského chameleona Zeliga začal nudit.

Dodatečné informace

Původní název:
Zelig (více)
  • USA Zelig
  • USA Identity Crisis and Its Relationship to Personality Disorder
  • USA The Cat's Pyjamas
  • USA The Chameleon Man
  • USA The Changing Man
  • USA Зелиг
Země původu:
USA
Tržby:
11,8 mil. USD (celosvětově)

Podobné


  • V roce 2007 objevila italská psycholožka nezvyklou formu poškození mozku, který má stejný dopad na své oběti, podobně jako ve filmu (kromě psychologické proměny). Objevitelka Giovannina Conchiglia a její kolegové se rozhodli tento syndrom pojmenovat "Zelig-like Syndrom" podle filmu.
  • Kvůli posedlosti v autetičnosti snímku trvalo Allenovi natáčení stejně dlouho jako natáčení dvou jiných filmů dohromady.
  • Aby byl maximálně zachovaný duch doby, používal Allen při natáčení techniku (objektivy, kamery a zvukové propriety) z 20. let. Stejně tak laboratoř, která pak vyvolávala negativy, povolala na tuto práci své bývalé zaměstnance z důchodu.