Když tehdy třicetiletá Sigourney Weaver před pětačtyřiceti lety zametla se zabijákem z kosmu v prvním Vetřelci, před očima vyděšeného i oslněného publika se rodil nový typ filmové akční hrdinky. Eroticky podbarvený souboj s xenomorfem učinil z prominentní newyorské rodačky esenciální protagonistku hororové science fiction i sexuální symbol – zdánlivě obyčejnou ženu, jejíž intelektuální i instinktivní dominance v maskulinním a korporátním nepřátelském prostředí označila milník ve vývoji feminity na stříbrných plátnech. A to platí dodnes, přestože v intenzivně dojeném žánru dosud nepřekonanou Ellen Ripley herečka dávno vybalancovala rozmanitými rolemi v dalších sci-fi franšízách či nenápadnějších, svěže komediálních i tematicky hodnotnějších dílech.
Články 8
Gérard Depardieu vstupuje v 75 letech do životní etapy, které během své obdivuhodné kariéry úspěšně unikal. Už v sedmdesátých letech rozvířil bulvár rozhovorem, v němž znásilňování dával za vinu ženským obětem a chlubil se, že i hromadných zneužití se účastnil od devíti let. Zasloužilý francouzský herec, jenž má na kontě bezmála 250 tuzemských i zahraničních rolí, momentálně čelí třinácti obviněním ze sexuálního napadení. Nemluvě o kontroverzním přijetí ruského občanství kvůli daňové úlevě a prvotní podpoře krymské anexe. Dlouholetý guru evropského herectví tudíž v očích mnoha klesl někam na úroveň Stevena Seagala.
Slavný francouzský herec reagoval v otevřeném dopisu pro deník Le Figaro na obvinění, podle nichž se dopustil sexuálního násilí nejméně na dvanácti ženách. První nařčení se datuje do roku 2020 a další tucet následoval letos v dubnu, kdy proti herci vystoupila investigativní webová stránka Mediapart. Depardieu, jenž se stal kontroverzní osobností také pro jeho sympatie k režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, z jehož rukou obdržel ruský pas, veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že je obětí mediálního lynčování.
Za čtyři měsíce se v kinech objeví Napoleon, jeden z nejočekávanějších snímků letošního roku. Málokdo dokáže historickou epiku zpracovat tak poctivě jako Ridley Scott, takže nezbývá než věřit, že to dobře dopadne. První plnohodnotná ukázka o opaku naštěstí nesvědčí.
Arnold Vosloo, charismatický filmový a divadelní herec jihoafrického původu, slaví jednašedesáté narozeniny. Proslavil se na sklonku devadesátých let úlohou mumifikovaného a oživeného egyptského kněze Imhotepa v sérii Mumie, kterou si diváci zamilovali a jejíž herci a herečky napomohli k takzvanému probuzení queer kultury.
Milujeme je proto, že je nenávidíme. Nehrají vždy záporáky, ale když už naskočí na kolej zloduchů, obvykle nám tím udělají ohromnou radost. A hrdinové jsou jim také vděční, protože ne náhodou se říká, že příběh je jen tak dobrý, jak dobrý je jeho padouch.
Vangelis, řecká hudební ikona a oscarový skladatel, zemřel v 79 letech. Novátorský a experimentální skladatel je legendou syntezátorové a elektronické hudby, jeho rozmanitá hudba však nepodléhala žádným žánrovým konvencím.
Ridley Scott je obdivovaným filmařem, kterého netřeba příliš představovat. Dnes je mu už 82 let a stále produkuje, režíruje filmy, seriály. Během své úspěšné kariéry byl třikrát nominován na Oscara v kategorii Nejlepší režisér a jednou za Nejlepší film roku. Mezi jeho filmy patří např. Thelma a Louise, Americký gangster, Labyrint lží, Dobrý ročník či kultovní Blade Runner nebo Vetřelec.