Neskutečné akční béčko, kterému bych před 20 lety dal plný kotel. Překvapivě i dnes dokáže zabavit a i když se tentokrát nejedná o horor, po Věci to je možná jedna z mých nejoblíbenějších Carpenterovek.
Velké nesnáze v malé Číně je hodně zvláštní film. Kung-fu říznuté sci-fi a divný scénář. Nutno podotknout, že filmu hodně pomohl Kurt Russell, který byl ve vrcholné fyzické formě a jeho drsňáctví jsem mu věřil. Film nemohu hodnotit jako šedý průměr, na to je to moc velký bizár. 60%.
Divákům maximálně naproti šel Carpenter filmem mého dětství Velké nesnáze v Malé Číně. Absolutní nesmysl, záměrné béčko, plné zběsilých triků, východních kultur a naprosto neuvěřitelného Russella, který zde má charisma na rozdávání, se však navzdory veškeré snaze stalo opět drahým propadákem, které zachránilo až uvedení v TV a na videotrh. Sympatickému řidiči náklaďáku Jacku Burtonovi (Kurt Russell) ukradnou kamión a jeho příteli Wangovi přímo před očima unesou snoubenku.
Jak se brzy ukáže za vším je Lo Pan, 2258 let starý čínský démon, snažící se získat hmotné tělo a ovládnout svět. Aby toho dosáhl musí obětovat dívku se zelenýma očima, kterou hraje Samantha ze Sexu ve městě Kim Catrall. Smůlou je, že si k akci vybere právě Wangovu snoubenku Miao Jin. Hrdinové se spojí s mágem Egg Šenem a společně s klanem Čing Singů se vydají do podzemí čínské čtvrti, aby svedli rozhodující bitvu s démonickým zlem. Film záměrně navozuje atmosféru béčkových titulů 50. let a i na ně dojde v řadě citací. Tvůrci si dokonce posledním záběrem nechali otevřená dvířka pro druhý díl, který ovšem nikdy nevznikl.
Kdybych si býval předem přečetl obsah, asi bych si tuhle béčkovou flákotu odpustil. Od svých temných a hororových začátku se zde Carpenter nemohl více odchýlit, když servíruje bláznivou přímočarou fantasy, jejíž koncept nejvíce připomíná komiksy říznuté Želvami ninja a s hlavním hrdinou, který ležérně hláškuje a hrdinské kousky doplňuje sebeparodickými karamboly. Kurt Russell si však tuhle roli velmi vychutnává a nelze tomu upřít nevinný guilty pleasure náboj, díky němuž příběh umí překvapit a neuspí. Útěk z New Yorku mi ale seděl daleko více.
Ze svých teenagerovských let jsem si pamatoval, jak jsem to žral a tak jsem si říkal, co na to zase kouknout....měl jsem to nechat být a hezky vzpomínat....tohle bylo vážně hrozný a nebýt pár docela vtipných hlášek, tak nevím nevím...
Film není ani dost vtipný, aby fungoval jako komedie, ani dost akční, aby zanechal nějaký výrazný dojem jako akční film. Carpenter se možná snažil, aby absurdní příšery a zmatený děj byly součástí vtipu, ale když musíte vtip vysvětlovat, je to špatně. Film je přeplněn mystickým blábolem, který děj ještě více komplikuje, a celkový “vtip” se rychle omrzí. Akce je sice dobře zinscenovaná, ale postavy nikdy nejsou v opravdovém nebezpečí. I když film má svou kultovní základnu fanoušků, působí spíš jako neúspěšný pokus o akční komedii, než jako záměrně špatný film.