Tvůrci filmu Tron: Ares sdílejí první oficiální foto. Režisér filmu a jedna z hlavních hvězd se zároveň rozpovídali o novém soundtracku i spolupráci s Jaredem Letem.
Články 24
Proč vlastně na jediném receptu šetřit, když se alespoň jednou osvědčí? Kinematografií dnes hýbou letité filmové franšízy, jež v mnoha případech startovaly takzvaně od píky, po americku lze patrioticky říct s velkým snem a skromným zázemím podněcovanou kreativitou. Vezměte si Star Wars, jež George Lucas roku 1977 málem nedokončil a zadlužil se tak, že mu hrozil osud mrakodrapových skokanů po krachu newyorské burzy. Nová naděje ale obrovsky uspěla a následný úder Impéria stál třikrát tolik – nemluvě o moderních Disneyho článcích, jež i se započtením inflace své rozpočty trvale znásobují. Tento text vám představí několik zásadních filmových pokračování, jejichž rozpočty závratně vylétly buď nárazově oproti přímému předchůdci, nebo i postupně v průběhu let v rámci dlouhodobé série.
Sci-fi série Tron nikdy nepatřila mezi kasovní hity, první díl ovšem v 80. letech posouval trikové hranice a dvojka s podtitulem Legacy byla pro změnu chytlavým audiovizuálním zážitkem. I přes ne zrovna oslňující tržby se franšíza stále těší u sci-fi fandů značné popularitě, a tak se producenti rozhodli, že to s ní zkusí ještě jednou. Novinka Tron: Ares se již několik týdnů natáčí, hlavní role se tentokrát ujme Jared Leto a do ikonického Gridu se nakonec vrátí i zásadní tvář celé značky Jeff Bridges.
V Čechách jsme měli problém s Adélou, která ještě nevečeřela, v USA od roku 1960 navštěvují Malý obchod hrůz (Little Shop of Horrors), který si ve dvou kultovních verzích dělal zálusk třeba na Jacka Nicholsona, Ricka Moranise či Steva Martina. Moderní verzi slavné hororové komedie, kterou v popkultuře etabloval zejména muzikálový remake z poloviny osmdesátých let, zpracují dva věkem velmi nemoderní a protřelí tvůrci – sedmasedmdesátiletý režisér Joe Dante (Gremlins) a v dubnu osmadevadesátiletý producent Roger Corman (Masakr na svatého Valentýna).
Dlouho to vypadalo, že se ikonická sci-fi značka Tron po druhém díle s podtitulem Legacy už na plátna kin nikdy nevrátí. Po několikaletých spekulacích a dlouhých přípravách ale třetí díl Tron: Ares přeci jen dostal zelenou. Místo Jeffa Bridgese tentokrát dorazí Jared Leto, režie se ujme Joachim Rønning (Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta) a snímek dorazí do kin příští rok. Vysoká očekávání fanoušků nyní ještě více namlsává první oficiální fotka.
Po takřka půlročních odkladech způsobených hollywoodskými stávkami herců a scenáristů a po čtrnácti letech od premiéry filmu Tron: Legacy padla první klapka očekávané sci-fi Tron: Ares, která završí trilogii dvaačtyřicet let po uvedení původního snímku. Tron jako první zkombinoval ručně kreslenou animaci s počítačovou 2D technologií a živou akcí, z hlediska trikové evoluce se tudíž řadí k milníkům jako 2001: Vesmírná odysea (2001: A Space Odyssey), Pyramida hrůzy (Young Sherlock Holmes) nebo Jurský park (Jurassic Park).
Tisíce hollywoodských herců a hereček se přidaly k tamním scenáristům a s transparenty v rukách se v ulicích zasazují nejen za důstojnější ohodnocení své práce. Herecká organizace SAG-AFTRA stávkou tlačí na producentskou asociaci AMPTP a jedním z klíčových aspektů protestu je hrozba umělé inteligence, která by mohla nahradit umělce a umělkyně a nekonečně je oživovat digitálními kopiemi. Velmi podobný scénář představil autor Jurského parku Michael Crichton v zapadlé sci-fi Krásky (Looker) z roku 1981.
První Tron šel do kin v roce 1982, volné pokračování navázalo po dlouhých 28 letech v případě snímku TRON: Legacy 3D. Nyní známe kromě režiséra a titulního herce další posilu, hvězdného Evena Peterse, který ztvárnil nechvalně známého sériového vraha Jefferyho Dahmera v kriminální sérii na Netflixu.
Akční osmdesátky, to byl Schwarzenegger, Stallone, Willis, Seagal, Van Damme a Dudikoff. Každý se nějak s přechodem do nové doby musel vypořádat, jen Dudikoff se v devadesátkách nenašel a v novém tisíciletí z rovnice rovnou vypadl.
Správný herec či herečka má tolik různých tváří, že v každém filmu obnaží trochu jinou stránku lidské osobnosti. Občas ale někdo dokáže smíchat dva naprosto rozdílné charaktery a v jediném celovečerním snímku ztvárnit roli kladnou i zápornou. Dvě různé úlohy, které k sobě ve světě filmu chovají vztah srovnatelný s energií mezi detektivem a sériovým vrahem. Podívejte se na několik příkladů skvělých dvojrolí, kdy se stejným člověkem v jednu chvíli sympatizujeme, přičemž v té další bychom mu nejraději vrazili kudlu do zad.