Máme rok 2024 a pětadvacáté narozeniny tudíž slaví spousta nadčasových filmových klasik včetně Matrixu, Šestého smyslu nebo Klubu rváčů. Roku 1999 měl premiéru také třetí nejvýdělečnější film oné sezóny, animovaný sequel Toy Story 2 z produkce Pixaru. Příběh hraček se stoprocentním hodnocením od kritiků přitom málem neexistoval, kdyby nedopatřením smazané soubory neměla ve svém počítači ještě zaměstnankyně na mateřské, pomocná režisérka Galyn Susman. Hrdinka dne a s odstupem i většinového odkazu legendární série s kovbojem Woodym a Buzzem Rakeťákem nicméně loni nuceně opustila Pixar, jelikož byla podepsaná pod finančním krachem Rakeťáka (Lightyear) z roku 2021.
Články 92
Quentin Tarantino si krom úctyhodné režijní a scenáristické pozice vypěstoval i pověst neúprosného glosátora kinematografie. Někdy je při tom na pár facek, jindy pronáší zajímavé postřehy. Vždycky je ale svůj. Není pochyb, že provokativně bezohledná prohlášení vystavená největším režijním mistrům jsou z jeho strany záměrem, který nás mimo jiné učí nepropadat filmovému kánonu jako něčemu nedotknutelnému. Plus může popustit uzdu svému dětinskému já, což je vždycky plus. Přesto jedna z posledních věcí, o kterou bychom hádali, že se bude chtít opřít, je Toy Story diskurz. Nicméně tak učinil.
V kinech po celém světě právě kraluje V hlavě 2 (Inside Out 2). Nejnovější snímek od Pixaru láme rekordy v návštěvnosti i tržbách a vrací studio zpět na vrchol. Toto slavné animační studio vzniklo v roce 1979 a od té doby má na kontě dvacet osm celovečerních snímků, ohromné množství krátkých filmů a nyní už i několik seriálů.
Řada kritiků i diváků by souhlasila, že lepší animovaná série než Toy Story v Hollywoodu nevznikla. Přelomový Příběh hraček (Toy Story) roku 1995 jako první vyplnil stříbrná plátna kompletní počítačovou animací v celovečerním formátu a od té doby nepřestal být populární. Trilogie se perfektně završila roku 2010 útěkářským dobrodružstvím nominovaným na Oscara (a to v animované i v hlavní kategorii), čtvrtý díl roku 2019 měl přece jen střízlivější přijetí, ačkoli ostudu neudělal a Woodyho linii podtrhl emotivně. Disney však v únoru oznámil výrobu pátého filmu, který nově dostal datum premiéry – Andyho loajální mluvící parťáky včetně Buzze, Bulíka či pana Brambory znovu uvidíme 19. června 2026.
Skoro každý úspěšný titul, jehož autorská práva jsou vydaná napospas obchodní mašinerii hollywoodských studií, se dříve či později dočká svého pokračování. Někdy se ale neústupný proces zadrhne a veřejně či zákulisně probírané koncepty rozvíjející světy a zápletky originálních filmů se na stříbrná plátna ne a ne dostat. Najít správný recept, z něhož by v porovnání s předchůdci nevznikla jen nevzhledná šlichta, bývá občas složité. Jindy nemají zájem tvůrci nebo herecké hvězdy a někdy je princip seqeuelu tak bláznivý, že si to ani Hollywood prostě nemůže dovolit. Nadcházející filmová pokračování nějaký čas měla vzniknout, ale pravděpodobně se jich nedočkáme. I když někdy může být čekačka natažená i na čtyři dekády a nové generace už vlastně ani neví, na co se navazuje.
Na Oscara nominovaný animák Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (Moana) z roku 2016 se ještě letos dočká pokračování. Překvapivou zprávu oznámil myší dům s tím, že se nejedná o jediný velký návrat. Pátého dílu by se totiž měla dočkat i populární série společnosti Pixar – Toy Story: Příběh hraček (Toy Story)!
Smích léčí, odbourává stres, pomáhá proti úzkostem, posiluje břišní svaly a vůbec je v mnohých ohledech pro člověka velmi prospěšný. Není tedy náhodou, že právě komedie patří mezi jedny z nejoblíbenějších filmových žánrů. Vybrat mezi nimi ty nejlepší je však poměrně oříšek. A právě proto přicházíme s naším tematickým speciálem věnovaným komediím.
Názory na nejpovedenější filmové franšízy se převážně liší v závislosti na diváckých fandomech a jejich specifických kulturách. Někdo by dal ruku do ohně za Star Wars, častou odpovědí bude Jacksonův Pán prstenů (ačkoli souvisejícího Hobita už tolik lidí nemusí) a cinefilové vyzdvihují Indiana Jonese nebo artovější romantickou sérii startující filmem Před úsvitem (1995). Podle zahraničních kritiků a kritiček, jejichž recenze sdružuje webová stránka Rotten Tomatoes, ovšem prvenství jednoznačně třímá čtyřdílná animovaná sága Toy Story: Příběh hraček. Kdo z mileniálů či z generace Z ji ostatně nemiluje?
Dalších 25 filmů letos přibylo do cenného archivu kulturně či esteticky hodnotných děl Národního filmového registru USA. Tato kolekce podléhající radě National Film Preservation Board (NFPB) vznikla roku 1988 na popud věhlasných režisérů jako Martin Scorsese nebo Frank Capra, kteří chtěli zabránit komerčnímu přetváření klasických filmů. Přestože seznam zahrnuje řadu kanonických hollywoodských snímků, až letos přibyly oceňované klasiky jako Sám doma, Terminátor 2: Den zúčtování nebo Ukradené Vánoce Tima Burtona.
Zatímco na prvním stupni základky by vám měly vystačit emoce jako radost, smutek, strach, znechucení a vztek, po nástupu puberty se spektrum lidských pocitů nekontrolovatelně rozrůstá. Pixarovský animák V hlavě (2015) si s touto myšlenkou pohrál ve velkém stylu a vnitřní svět mladé protagonistky Riley představil formou zábavných postaviček, jež zastupují jednotlivé emoce a celé tělo řídí z mozkové centrály. Druhý díl s titulem V hlavě 2 (Inside Out 2) se po osmi letech od oscarového triumfu jedničky prezentuje v úvodní upoutávce, která naznačuje příchod nových pocitů po Rileyných třináctých narozeninách.