Proč vlastně na jediném receptu šetřit, když se alespoň jednou osvědčí? Kinematografií dnes hýbou letité filmové franšízy, jež v mnoha případech startovaly takzvaně od píky, po americku lze patrioticky říct s velkým snem a skromným zázemím podněcovanou kreativitou. Vezměte si Star Wars, jež George Lucas roku 1977 málem nedokončil a zadlužil se tak, že mu hrozil osud mrakodrapových skokanů po krachu newyorské burzy. Nová naděje ale obrovsky uspěla a následný úder Impéria stál třikrát tolik – nemluvě o moderních Disneyho článcích, jež i se započtením inflace své rozpočty trvale znásobují. Tento text vám představí několik zásadních filmových pokračování, jejichž rozpočty závratně vylétly buď nárazově oproti přímému předchůdci, nebo i postupně v průběhu let v rámci dlouhodobé série.
Články 94
Ani pokračující horka a naplněné kinosály nebrání televizím v tom, aby nabízely spoustu výrazných a významných snímků. Opět se tedy podívejme na pětici titulů, jež na běžných streamovacích službách nenajdete, a o to více možná oceníte staré dobré lineární vysílání.
Od 3. července je na Netflixu k dispozici čtvrtý díl akčně-komediální série Policajt v Beverly Hills. Snímek s podtitulem Axel F (Beverly Hills Cop: Axel F) opět láká na Eddieho Murphyho v hlavní roli, ale i na návrat jeho dávných parťáků v původním hereckém obsazení – Billyho Rosewooda (Judge Reinhold) a Johna Taggarta (John Ashton). Snímek je příjemným překvapením, už jen proto, že nevsází pouze na vlnu nostalgie, kterou úžasně podtrhává povedený soundtrack, ale i vtipně naráží na dnešní občas přespříliš korektní dobu a snaží se starou klasiku podat modernějším směrem. A docela se mu to daří.
Někteří hollywoodští herci se drží mimo veřejné dění. Jiní plní titulky bulvárních plátků a slyšíme o nich, i když profesně zrovna nemají co nabídnout. A pak je tu čerstvě osmdesátiletý Gary Busey. Texaský rodák s nejširším úsměvem showbyznysu ztvárnil vedlejší úlohy v několika kultovních filmech a na kontě má nominaci na cenu Akademie. Roku 1988 měl takřka fatální nehodu na motorce a po operaci mozku mu centrum nervové soustavy zůstalo navždy poznamenané. Tvrdí, že na chvíli zemřel, nahlédl na „druhou stranu“ a mluvil s anděly, kteří mu vyjevili pravý pozemský účel. Naplňuje jej především kontroverzemi a mimo záběr větších produkcí, ale jeho obecný přínos není radno podceňovat.
„Na tyhle sra*ky jsem už starej,“ povzdechl si detektiv Murtaugh (Danny Glover), když v kultovní Smrtonosné zbrani (Lethal Weapon) roku 1987 vyfasoval za parťáka duševně nevyrovnaného frajírka Martina Riggse (Mel Gibson). Jistě netušil, že podobný problém jej schvátí ještě o čtyři dekády později, kdy osmašedesátiletý Gibson sám připravuje pátý díl. Otěže převzal po zesnulém patronovi série, režiséru Richardu Donnerovi, a závěrečný díl má vedle komedie obsáhnout i některá seriózní témata.
Už na konci března se světová kina skloní před jedním z největších blockbusterů roku. Ve filmu Godzilla x Kong: Nové impérium (Godzilla X Kong: The New Empire) se znovu sejdou legendární monstra, jenže zatímco v Godzilla vs. Kong si šly po krku, zde budou muset kvůli záchraně světa spolupracovat. Už uplynulé upoutávky lákaly na až absurdně přepálené velkolepé momenty, u nichž bude potřeba nechat mozek doma ve skříni. Nejnovější upoutávka s dalšími záběry však naplno potvrzuje, že větší blbinu letos asi v kinech neuvidíme.
Steven Spielberg není sám. Před pár dny velmi srdečně pochválil novou akční komedii Kaskadér (The Fall Guy), což její hlavní hvězda Ryan Gosling následně okomentoval, že teď už mu na ničem dalším nezáleží. Vždyť jak často vás jedna z největších ikon Hollywoodu poplácá po zádech, že? A i když chvála od kohokoli dalšího už pro Goslinga tak významná nebude, první reakce na jeho dobrodružství s Emily Blunt mu náladu rozhodně nezkazí.
Roku 2004 debutovalo v kinech nechvalně proslulé Umučení Krista (The Passion of the Christ), v němž jsme na posledních dvanáct hodin v životě Ježíše Nazaretského (Jim Caviezel) nahlíželi optikou dřívější akční ikony Mela Gibsona. Hvězda Smrtonosné zbraně (Lethal Weapon) si vzala k srdci závěr své oscarové režijní prvotiny Statečné srdce (Braveheart), v níž William Wallace snášel mučení ve jménu svobody a spravedlnosti. Největší příběh všech dob, k němuž se obrací kompletní křesťanská víra, tudíž pojal jako extrémní brutální záznam toho, jak lze zneuctít a spektakulárně poškodit lidské tělo. Kontroverze přitom vedle násilí dodnes vykvétají také z údajných antisemitistických motivů a obecně z poučení, jež si publikum může z takto umělecké a k evangeliím vztahované exploatace vzít.
Měsíc po premiéře druhé Duny (Dune: Part Two) si na kina došlápnou majitelé největších chodidel v dějinách kinematografie, monster ikony Godzilla a King Kong. Jejich očekávaná týmovka, která navazuje na desetiletou sérii společnosti Legendary a konkrétně na pandemický hit Godzilla vs. Kong, ponese název Godzilla x Kong: Nové impérium (Godzilla X Kong: The New Empire). To však neznačí vzájemnou nevraživost mezi japonským a americkým titánem, monstrózní hrdinové budou muset spojit síly proti nové hrozbě, Kongovu potenciálnímu příbuznému Skar Kingovi. Podle režiséra Adama Wingarda, jenž je virtuálně režíroval už před třemi lety, vznikne mezi nepravděpodobným duem dynamika připomínající buddy-cop filmy v čele se Smrtonosnou zbraní (Lethal Weapon).
Obliba kaiju monster v kinematografii ani sedmdesát let od prvního filmu s Godzillou neklesá, o čemž svědčí i divácký úspěch a oscarová nominace pro loňský japonský hit Godzilla Minus One. Prapor jinak drží hlavně franšíza amerického studia Legendary, která se od 28. března rozroste o epický příspěvek Godzilla x Kong: Nové impérium (Godzilla x Kong: New Empire). Egyptská sfinga či socha Krista v Riu de Janeiru se v nové upoutávce krčí ve stínu dvou nejslavnějších titánů, jež čekají zásadní výzvy. Kong v podzemní říši nalézá svou mini verzi a rovněž nový kmen obřích primátů vedených King Scarem. S Godzillou, s nímž nemá úplně nejlepší vztah, bude muset opičák spolupracovat, neboť na obzoru je ještě další a dosud nejmonstróznější hrozba.