Akční filmy existují od raných let kinematografie, velkými pionýry kaskadérských šíleností byli mistři němé grotesky. Od úsvitu širokoformátových blockbusterů v padesátých letech se filmové atrakce stříbrného plátna předháněly v tom, jaké vykutálenější popření bezrizikové inscenace nabídnou. Všichni Bondové, Jackie Chanové či Cruiseové dodávají anonymnímu řemeslu prestižní tvář, kterou ale léta bez ovací tvarují stateční kaskadéři, smělí komparzisté a samozřejmě tvůrci, chrlící ikonické momenty, s nimiž brnkají na nervy pojišťovnám. Deník The Sun zveřejnil průzkum firmy Samsung, v němž dva tisíce respondentů pátralo po dvacítce největších kaskadérských kousků kinematografie. Vítěz nepřekvapí stejně jako spousta dalších zmíněných veličin. Přece se však najde minimálně jedno neprávem zaprášené jméno, jež hlasující opomněli navzdory jeho nadčasovému a racionalitu dodnes zpochybňujícímu přínosu.
Články 10
Není to jen Chuck Norris, jenž ve čtyřiaosmdesáti letech na benchi stlačuje gravitaci, kdo fyzicky popírá tok času. Také čínská legenda bojových umění a akčních komedií s nezaměnitelnou groteskní choreografií Jackie Chan se v sedmdesáti profiluje jako čipera, jehož kaskadérské kousky dál utváří kdysi milovaný subžánr tvořený Police Story nebo Křižovatkou smrti (Rush Hour). Hercova komediální novinka Panda Plan, v níž hraje fiktivní verzi sebe sama a zachraňuje rozkošné pandí mládě, v první upoutávce svým šíleným způsobem vyráží dech i přesto, že kvalitativně ani zdánlivě nemíří mezi Chanovy rané zářezy.
Jackie Chan se nikdy nesoustředil na nevyhrávání prestižních sportovních utkání jako někteří jiní velikáni akčního filmu, kteří se k herectví uchýlili s rostoucím věkem či po utrpěném zranění. Jeho srdce bylo vždy u filmu. A jeho vliv na to, jak se dají bojové sporty zobrazovat na plátně, je nezměrný. Dnes slaví 70 let a má za sebou skoro stejně dlouhou a bohatou kariéru plnou úžasných a šílených kousků.
Před pár dny oslavila 60. narozeniny největší čínská kung-fu hvězda Jet Li. Nyní máme skvělou záminku připomenout si světově nejúspěšnějšího hongkongského akčního herce Jackieho Chana, neboť od premiéry jeho prvního velkého filmu Škola hada právě uplynulo 45 let.
Jackie Chan za dva roky oslaví sedmdesátku a na jeho posledních filmech je to znát. Málokdy už se pouští do velké akce, prostor nechává mladším zástupcům a sem tam si dokonce nechá vypomáhat doublem nebo speciálními efekty. Pořád je to ale Jackie Chan, člověk, který dal filmovému světu jedny z nejúžasnějších akčních scén všech dob.
Už dávno platí, že herectví si jako procházku růžovým sadem představují jen ti, kteří nemají ponětí o tom, co všechno s sebou toto zaměstnání nese. Pokud je herec dobrý, dává do své role všechno - emoce i fyzický projev. Jsou i tací, kteří své role prožívají natolik, že je to samotné pohlcuje. Pokud se jedná o kladnou roli, asi s tím jde žít v pohodě, pokud se ale jedná o něco náročného, může vás to porazit.
Michael Bay se rozhodl poprvé točit pro Netflix. Jak to dopadlo?
Další týden, další várka zásadních akčních kousků, které musíte znát. A pokud neznáte, koukejte to po dočtení tohohle článku okamžitě napravit!
Když se objevily první zprávy o připravovaném novém díle Police Story, Jackie obratem dodal, že máme čekat určité změny. Úbytek humoru, více přestřelek a temnější atmosféru vycházející ze zápletky o unesené dceři. Inu, oblíbený akční hrdina nemládne a přeci jen už si musí před kamerou i trochu odpočinout.
Jde o jednu z nejslavnějších akčních sérii všech dob. Přesto v ní vládne trochu zmatek, který se snad nadobro podaří s právě dotočeným pátým dílem vyřešit.