Máme tu nový týden a s ním i další várku našich televizních tipů. Mezi nimi tentokrát narazíte na několik nesmrtelných klasik, na své si ale přijdou i fanoušci Leonarda DiCapria. Jako vždy pak platí, že většinu z těchto titulů nenajdete na hlavních streamovacích službách, takže se je nevyplatí v bedně minout.
Články 12
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
Už jenom jeden rok chybí do jubilejního, padesátého ročníku Letní filmové školy. I letošní festival však nabídne filmuchtivým návštěvníkům a návštěvnicím dostatek kulturního vyžití. Program čítá okolo dvou stovek snímků od současných tuzemských novinek přes podnětné výlety do kinematografické historie až po pestré a překvapivé filmové alternativy.
Moravský rodák Josef Somr patří bezesporu mezi nejznámější tváře českého a československého filmu i divadla. Držitel Českého lva za celoživotní výkon i prezidentského ocenění ztvárňoval hlavně výrazné vedlejší role, na svém kontě má ale i řadu komplexních, náročných výkonů. Od šedesátých let oživil několik stovek postav. Zemřel 16. října ve věku 88 let.
Dnes večer (ve 21:50) si můžete na ČT2 pustit jeden z nejznámějších tuzemských trezorových filmů, který se stal na dlouhých dvacet let obětí normalizační politiky ze sklonku šedesátých let. V jedné z ústředních rolí se představila Jiřina Bohdalová, která dnes slaví úctyhodné devadesáté narozeniny. Provokativní mistrovské dílo v podstatě ukončilo kariéru věhlasného scenáristy a je symbolem filmařského odboje proti represivnímu komunistickému režimu.
Když se Petr Vachler účastnil konkursu do filmu Proč? režiséra Karla Smyczka, potkal tam pomocného režiséra Miloše Kohouta. Ve filmu si pak zahrál fotbalového fanouška a s Milošem Kohoutem si v mnoha věcech rozuměli. Požádal ho, jestli by mu neasistoval při výrobě nového televizního pořadu Kinobox. Souhlasil. Hraný magazín se stal v dané době do určité míry kultovním a hlavně nejsledovanějším pořadem na ČT2.
Do tuzemských kin vstoupil skvělý rodinný snímek Paddington 2 (2017). Ve čtvrtek měla navíc premiéru komedie režiséra Víta Karase Přání k mání (2017), která by chtěla divákům nabídnout nebývalou podívanou pro rodiny s dětmi, na jakou se nezapomíná. Jaké jsou ty vůbec nejoblíbenější rodinné filmy? Vládne Hollywood, nebo si uživatelé Kinoboxu nenechají sáhnout na tuzemské žánrovky?
Krátké, středometrážní a studentské snímky stále častěji překvapují nápadem, zpracováním či myšlenkou. Dostávají se na festivalové přehlídky a dokáží oslovit podobně jako klasické tuzemské celovečeráky, ne-li více. Mnohdy sdělení umocňuje právě zvolený formát, kterému rychlý, informační věk přeje. To je i případ magisterského filmu Roberta Hloze Lháři (2015), na jehož premiéru můžete vyrazit tuto středu do pražského kina Atlas.
Ve věku 70 let dnes zemřel skladatel, zpěvák a autor řady hitů Petr Hapka. Loni v březnu podstoupil zdánlivě banální operaci kyčelního kloubu. Poté se u něj ale projevila Alzheimerova choroba. Od té doby se o něj doma starala rodina.
Praha, Levín: Milé ohlédnutí 35 let zpátky zažije v sobotu náves obce Levín. Bude se tu vzpomínat na natáčení skvělé dobrodružné dětské komedie Páni kluci, film režisérky Věry Plívové–Šimkové z roku 1976. Návštěvníci se setkají s některými herci i tvůrci filmu, uvidí i projekci a čeká je překvapení. Tím ovšem není fakt, že do Levína po roce zavítá herec Michael Dymek (ročník 1962), který jako dětská filmová hvězdička hrál ve svých dvanácti letech svou první a hned hlavní roli ve filmu Páni kluci.