Zajímavosti 16
- Film chtěl na počátku devadesátých let natáčet Karel Kachyňa, ten se později nepohodl s J. Menzelem, který byl posléze ochotný natáčet podle vlastního scénáře. Látku odmítl Miloš Forman, později na ní dokonce dvakrát pracoval Jan Svěrák a také autorská dvojice Petr Jarchovský a Jan Hřebejk. Nakonec snímek natočil podle vlastního scénáře J. Menzel.
- Budova Hotelu Tichota (Hotel Dítě) byla použita i ve filmu Dennise Gansela, Napola - Elite für den Führer, jako dům rodiny Steinových, kde se proběhly narozeniny Gauleitera Heinricha Steina (Justus von Dohnanyi), otce Alberta (Tom Schilling).
- Natáčelo se mj. v Harrachově, ve Vejprtech, v Liberci na radnici a železniční stanici a v Praze - okolí Karlova mostu a hotely Le Palais na Vinohradech.
- Kromě 38 hlavních a vedlejších rolí si ve filmu zahrálo na 1100 komparzistů.
- Ve filmu padlo během natáčení přesně 3333 klapek.
- Film navštívilo v kinech 861 495 diváků a vydělal 81 869 175 Kč.
- Při scéně s obnaženými blondýnkami u bazénu se štábu naskytly nečekané komplikace. Modelky, které na scénu přišly, totiž měly vyholená pohlaví, což ovšem za druhé světové války, kdy se film odehrává, rozhodně nebylo obvyklé. Ochlupení jim tak muselo být zpětně přidáno v pražském studiu Universal Production Partners, které mimo jiné vytvářelo i zvláštní efekty pro film Parfém - Příběh vraha.
- V pražské síti multikin Palace Cinemas snímek zahajoval přehlídku filmů, nominovaných na Českého lva.
- Bylo ušito 2000 kostýmů a vybudováno 30 kulis.
- Štáb natáčel na 25 různých místech ČR.
- Natočilo se celkem 42km filmového materiálu.
- Film se zúčastnil mezinárodních festivalů v Cannes, Berlíně, Sofii, Sydney, Istanbulu, Pule a řady dalších.
- Prostor hotelu Tichota (hotel Dítě) byl za protektorátu Čechy a Morava opravdu používán pro potřeby Říše, ne však k vyšlechtění ,,Čisté rasy,, , ale pro výchovu české mládeže v duchu myšlenek Třetí Říše (Školy Adolfa Hitlera), tzv. Kuratorium - obdoba Hitlerjugend.
- Scéna u bazénu s vojáky, kterým chybí různé končetiny, se natáčela se skutečnými invalidy.
- Snímek získal zatím tato ocenění: Pula - Zlatá aréna za nejlepší režii a cena mladých fanoušků za nejlepší snímek mezinárodní soutěže, Artfilm Trenčianské Teplice - Zlatá kamera, Berlinare - cena kritiků FIPRESCI a 4 České lvy (režie, film, kamera a mužský herecký vůkon). Film se též stal nejlepším snímkem 1. ročníku MFF v albánském přístavu a letovisku Drač. Získal ocenění Zlatý gladiátor.
- Kameraman filmu Jaromír Šofr získal výroční cenu Asociace kameramanů za rok 2006.