Zajímavosti 188
- Steve Cochran si v tomto filmu zahrál malou roli milence vdané ženy, kterou hrála Virginia Mayo. Ve filmu "Bílý žár" (1949) si opět zahrál milence vdané ženy, kterou hrála Mayo.
- Když Fred uhodí zákazníka u fontánky s limonádou, film se na zlomek sekundy zrychlí, aby byl úder vizuálně působivější.
- Název se neobjevuje v žádném z dialogů, ačkoli Marie se k němu přiblíží během závěrečné roztržky s Fredem, když říká: "Dala jsem ti všechny možnosti, abys ze sebe něco udělal. Vzdala jsem se své práce. Vzdala jsem se nejlepších let svého života!"
- Scéna, kdy Fred Derry udeří křiklouna a přijde kvůli tomu o práci, byla inspirována příhodou, která se stala režisérovi Williamu Wylerovi za války. Ten udeřil vrátného v hotelu Statler za to, že někoho oslovil antisemitskou nadávkou, a dostal za to oficiální důtku.
- Během svatební scény na konci Harold Russell zkomolil své repliky při skládání slibu. Místo aby William Wyler nařídil střih a opakování záběru, líbilo se mu, jak přirozeně to znělo, a tak byl použit tento záběr.
- Letoun ATC (Army Transportation Corps) (registrace NC10201) byl DC4, přičemž tento letoun byl vůbec prvním civilním DC4, který sjel z montážní linky a byl dodán společnosti Western Airlines 18. ledna 1946. Později sloužil v Salvadoru, než byl v roce 1971 vyřazen a sešrotován. Ve skutečnosti na konci války používala ATC předchozí model DC3.
- Fred Derry byl vyznamenán stříbrnou hvězdou.
- Závěrečný film Jan Wiley.
- Část podzápletky tohoto filmu o veteránovi, který se vrací k ženě, kterou sotva zná, se stala předlohou pro film "Procházka v oblacích (1995)". Ten byl také částečně založen na dvou zahraničních filmech, francouzském "Čtyři kroky do nebe (1956)" a italském "Quattro passi fra le nuvole (1942)". Ve všech čtyřech inscenacích najde opovrhovaná mužská postava znovu lásku.
- Dana Andrews a Dorothy Adamsová (i když bez titulků) si zahráli také v klasickém noirovém filmu "Laura" z roku 1944 - ona jako Lauřina (Gene Tierney) služebná Bessie Claryová a on jako detektiv Mark McPherson.
- Dana Andrews, který hraje Freda Derryho, a Dorothy Adamsová, která hraje Wilminu matku, spolu pracovali již ve filmu "Laura (1944)".
- Myrna Loy a Minna Gombell se společně objevily ve filmu "The Thin Man" (1934).
- Fred (Dana Andrews) je nedůvěřivý, když mu Al (Fredric March) řekne, že je se svou ženou ženatý už dvacet let. Ve skutečném životě byl March ženatý se svou druhou ženou Florence Eldridgeovou téměř 48 let až do své smrti.
- V původní verzi filmu, kdy Butch u klavíru čeká na Wilmu, až sejde ze schodů těsně před svatebním obřadem, začnou některé z dětí zpívat příliš brzy a Butch jim naznačí, aby chvíli počkali. V pozdější sestříhané verzi se zdá, že tato scéna byla z filmu vypuštěna.
- Předpokládá se, že slavný brazilský hudebník Nestor Amaral se v tomto filmu objevil jen krátce, a to jako kytarista, který se pohybuje s motýlkem nahoru a dolů, v sekvenci, kdy se Stevensonovi vydávají do nočního klubu na oslavu návratu seržanta Stevensona domů.
- V době natáčení bylo Fredricu Marchovi 48 let a Daně Andrewsové 36 let. Terese Wrightové bylo 27 let. Věk Marche a Wrightové dává pro jejich role otce a dcery dobrý smysl, ale Andrewsová byla trochu stará.
- Režisér William Wyler a Teresa Wright (Peggy) spolu pracovali již dříve ve filmech "The Little Foxes" (1941) a "Paní Miniverová" (1942).
- Zařazeno mezi 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete, vydaných Stevenem Schneiderem.
- V roce 2005 byl zařazen na seznam 250 filmů nominovaných na cenu AFI 100 let filmové hudby.
- Filmový debut Michaela Halla.
- V závěrečných titulcích je křestní jméno Fredrica Marche napsáno "Frederic" se dvěma "e" místo jednoho. Podle průzkumu se jedná o častou chybu, protože když lidé vidí jméno "Fredric", mají dojem, že je jméno napsáno špatně, a přidají druhé "e".
- Ray Collins, který hraje ředitele banky pana Miltona, se proslavil v televizi jako poručík Tragg v seriálu "Perry Mason (1957)".
- Roli Jacksonovy střední školy na leteckém příjezdu do Boone City hraje střední škola Walnut Hills v Cincinnati v Ohiu se svou charakteristickou kopulovitou budovou. Ta je i nadále vždy vysoce hodnocenou přípravnou střední školou v Cincinnatském školském systému.
- "Screen Director's Playhouse" odvysílal 17. dubna 1949 třicetiminutovou rozhlasovou adaptaci filmu, v níž si Dana Andrews zopakoval svou filmovou roli.
- Jediný film nominovaný na Oscara za nejlepší film toho roku, který byl nominován za scénář.
- Harold Russell žil se svou rodinou ve Waylandu ve státě MA.
- První film, který získal Oscara za hudbu v kategorii Nejlepší hudba k dramatickému nebo komediálnímu filmu.
- "The Screen Guild Theater" odvysílalo 24. listopadu 1947 třicetiminutovou rozhlasovou adaptaci filmu s Fredricem Marchem, Myrnou Loyovou a Teresou Wrightovou, kteří si zopakovali své filmové role.
- V jednu chvíli Al říká: "Co to všechno je? Hodina pro děti?" "Dětská hodina" je název divadelní hry Lillian Hellmanové. První filmovou adaptaci této hry s novým názvem "Vražedná lež" (1936) už režíroval William Wyler. Později režíroval i druhou, tentokrát s původním názvem hry - "Dětská hodinka" (1961).
- Zařazen na seznam 100 nejlepších amerických filmů, který v roce 1998 sestavil Americký filmový institut.
- "The Screen Guild Theater" odvysílalo 19. května 1947 třicetiminutovou rozhlasovou adaptaci filmu s Danou Andrewsem, Virginií Mayo a Cathy O'Donnell, kteří si zopakovali své filmové role.
- Na samém začátku filmu, když bombardér vstupuje do vzdušného prostoru Boone a tři muži se dívají dolů skrz nos letadla, prolétá nad fotbalovým hřištěm. Jednalo se o skutečné fotbalové hřiště Xavier University v Cincinnati ve státě Ohio. Od té doby Xavier ukončil svůj fotbalový program a plně se soustředil na velmi úspěšný basketbalový program.
- Virginia Mayo je ta, která ve filmu pronese slavnou větu na adresu svého manžela v podání Dany Andrewse: "Dala jsem ti nejlepší léta svého života."
- Harold Russell vystoupil na předávání Oscarů v roce 1980 jako moderátor po boku Farrah Fawcettové.
- Agitátorem u sodovkové fontány je Ray Teal, později známý jako šerif Roy Coffee ze seriálu "Bonanza (1959)".
- Byl to první film, na který se prezident Truman vydal z Bílého domu.
- Šesté místo v britské soutěži Ultimate Film, v níž se filmy seřadily podle počtu prodaných míst v kinech.
- První poválečný film Williama Wylera.
- Po slavnostním ceremoniálu 13. března 1947 se v novinách objevila reklama, že film získal 9 Oscarů. Ve skutečnosti byl film nominován na 8 cen a 7 jich získal. Další dvě vítězství byla čestná cena pro Harolda Russella a pamětní cena Irvinga G. Thalberga pro producenta filmu Samuela Goldwyna.
- Tento film znamenal zlom v kariéře Myrny Loy. Předtím byly její postavy převážně svobodné nebo vdané bez dětí, významnou výjimkou byla série "Thin Man". Zde je čtyřicetiletou matkou dvou dětí, z nichž jedno studuje vysokou školu a druhé střední. Poté hrála především matky (např. ve filmech "Vysněný dům pana Blandingse" (1948), "The Red Pony" (1949) a "Cheaper by the Dozen" (1950)) nebo postavy matek (např. ve filmu "The Bachelor and the Bobby-Soxer" (1947), kde byla výrazně starší opatrovnicí své dospívající sestry).
- Ve filmu hrají čtyři držitelé Oscara: Fredric March, Teresa Wright, Hoagy Carmichael a Harold Russell a jeden kandidát na Oscara: Blake Edwards.
- Umístil se na 11. místě žebříčku 100 nejinspirativnějších filmů všech dob, který sestavil Americký filmový institut (2006).
- "The Hedda Hopper Show - This Is Hollywood" odvysílala 15. března 1947 třicetiminutovou rozhlasovou adaptaci filmu, v níž si své filmové role zopakovali Dana Andrews a Harold Russell.
- Když Butch řekne Homerovi, že mu nabídne jakýkoli druh piva, naznačuje to, že Homerovi ještě nebylo 21 let. Před celostátní změnou na 21 let a více pro všechny alkoholické nápoje měly některé obce oddělenou věkovou hranici pro pití piva a tvrdého alkoholu.
- Fotka na zdi Homera Parrishe, na níž je zachycen v póze házejícího fotbalový míč, je k vidění také v obývacím pokoji Mony Stevensové, kterou hrála Lizabeth Scottová, ve filmu "Pitfall" (1948).
- Nášivka na ruce na levém boku kapitána Freda Derryho ukazuje, že sloužil u 8. armádního letectva (8 AAF).
- Jedná se o poslední film Williama Wylera pro producenta Samuela Goldwyna.
- Michael Hall (Rob Stephenson) byl posledním žijícím členem hereckého obsazení filmu. Zemřel v roce 2020.
- V roce 1975 byl natočen televizní film s názvem "Returning Home" (1975) s Dabney Colemanem, Tomem Selleckem a Jamesem R. Millerem v rolích vracejících se vojáků a Whitney Blakeovou, Joan Goodfellowovou, Sherry Jacksonovou a Laurie Waltersovou v rolích manželek a milenek. Miller byl stejně jako Harold Russell vybrán do role Homera, protože přišel o ruce v boji ve Vietnamu.
- Bombardér, do kterého Fred na hřbitově nasedá, byl skutečný B17, ačkoli během druhé světové války zřejmě nebyl v akci. Letadlo bylo používáno jako cvičné v Rapid City v SD a po válce bylo v roce 1945 převezeno do China v Kalifornii, kde bylo rozebráno. Umělecké dílo bylo zřejmě přidáno pro film.
- Charles Halton, který hrál ředitele banky, kde Al pracuje, hrál bankovního úředníka ve filmu "Život je krásný" (1946). Oba filmy byly v roce 1946 nominovány na nejlepší film.
- Al Stephenson má na rameni nášivku 25. pěší divize, která bojovala na Filipínách.
- Jedná se o první filmovou roli, za kterou Cathy O'Donnellová jako Wilma Cameronová získala uznání. Její filmový debut se odehrál ve filmu "Zázračný muž" (1945), kde hrála jako komparzistka ve scéně v nočním klubu.
- Román MacKinlaye Kantora "Glory for Me", podle kterého Robert E. Sherwood napsal scénář, je psán ve verších.
- Na konci filmu, kdy Fred Derry vystupuje z B-17 na letištním hřbitově a mluví s vedoucím šrotovací firmy, Fred říká: "Vy jste ten šrot. Dřív nebo později dostanete všechno" a vedoucí odpoví: "Tohle není šrot. Z tohoto materiálu stavíme montované domy." Tato scéna je zřejmou metaforou, která představuje Freda a další vracející se veterány, kteří by byli zachráněni pro novou a užitečnou budoucnost.
- Harold Russell, který hrál Homera Parrishe, měl skutečně amputované ruce. V roce 1944 Russell instruoval demoliční práce na kurzu letecké divize v Severní Karolíně, kde učil, jak zneškodnit bombu. S jednou z nich neuspěl a ta mu explodovala v rukou.
- Cathy O'Donnellová se později provdala za bratra Williama Wylera, Roberta Wylera.
- Tento film byl v roce 1989 (první rok zařazení) vybrán do Národního filmového registru jako "kulturně, historicky nebo esteticky významný".
- Několik členů hereckého obsazení a štábu byli skuteční veteráni druhé světové války: Režisér William Wyler byl důstojníkem armádního letectva Spojených států amerických a dosáhl hodnosti majora; Wyler také sloužil v newyorské armádní národní gardě na počátku 20. let. Harold Russell v hlavní roli sloužil v řadové armádě a při výcviku parašutistů v táboře MacKall v Severní Karolíně přišel o obě ruce. Kameraman Gregg Toland sloužil u námořnictva, zatímco herec Blake Edwards byl u pobřežní stráže. Spoluproducent Lester Koenig a herci Don Beddoe, Lawrence Dobkin, Tennessee Ernie Ford a Leo Penn sloužili v armádním letectvu. Autor MacKinlay Kantor pracoval jako válečný zpravodaj a podával zprávy z Londýna pro noviny v Los Angeles. Herec šéfkuchař Milani nebyl v armádě, ale během druhé světové války měl na starosti stravování v Hollywood Canteen, klubu pro vojáky, který provozovaly celebrity. V první světové válce sloužili i další členové štábu: scénárista Robert E. Sherwood sloužil v Kanadských expedičních silách, herci Fredric March, Walter Baldwin, Ralph Sanford, Earle Hodgins a Pat Flaherty byli v armádě; Flaherty sloužil také v expedici Pancho Villa.
- Režisér William Wyler byl téměř hluchý, protože za války létal v letounu B-25. Při natáčení seděl pod kamerou s velkými sluchátky připojenými k zesilovači, aby slyšel herce.
- V roce 2007 jej Americký filmový institut zařadil na 37. místo žebříčku nejlepších amerických filmů všech dob.
- Jedná se o jeden z nejoblíbenějších filmů Francise Forda Coppoly.
- Spisovatel Robert E. Sherwood byl za druhé světové války vedoucím Úřadu pro válečné informace, což byl jeden z důvodů, proč ho Samuel Goldwyn oslovil, aby napsal scénář.
- Oscarový výkon Harolda Russella v tomto filmu je jeho jedinou hereckou nominací na Oscara, ale spolu s ní mu byl udělen i čestný Oscar za jeho inspirativní výkon. Je stále jediným hercem, který kdy získal dva Oscary za stejnou roli.
- Fredric March měl tento film ze všech svých filmů nejraději.
- Postava Fredrica Marche Al Stephenson je ve filmu bankéř. Než se stal hercem, pracoval March v bankovnictví.
- Základní plat kapitána s tříletou praxí v roce 1945 činil 210 dolarů. Tato částka však byla před započtením bojového platu, letového platu a dalších přídělů. Letečtí důstojníci dostávali letecký plat ve výši poloviny jejich měsíční sazby.
- Myrna Loyová byla jen o 13 let starší než Teresa Wrightová, která hraje její dceru.
- Stejně jako ve filmu byl Harold Russell během natáčení zasnouben se svou láskou ze střední školy. Virginia Mayo a Steve Cochran mu na svatbě stáli po boku.
- Scéna mezi Alem a Fredem v Butchově baru je filmově velmi známá. Její specifika se dodnes vyučují na filmových školách (2021).
- První film, který získal Oscara, cenu BAFTA a Zlatý glóbus za nejlepší film.
- první film nahraný ve stereu pomocí nahrávacího systému Westrex. Stereofonní verze existuje v podobě studiových zvukových masterů, které však nikdy nebyly spojeny s obrazem. V době původního uvedení do kin byla pouze hrstka kin vybavena vícekanálovým zvukem.
- Režisér William Wyler opovrhoval hudbou Huga Friedhofera, která za tento film získala Oscara.
- Příběh vznikl na základě článku v časopise Time z července 1944 o skupině mariňáků, kteří se vraceli vlakem ze San Diega domů do New Yorku a čím více se blížili, tím byli tišší a nervóznější.
- Bubeník hrající v prvním baru je legendární hvězda big bandu Gene Krupa.
- Úvodní scéna, kdy muž na služební cestě s golfovými holemi vytlačí Freda z fronty u letištní pokladny, je tak trochu komentářem k měnícímu se postoji k vojákům v USA po válce. Během války veřejnost ochotně věnovala příslušníkům armády zvláštní pozornost, aby podpořila válečné úsilí, ale po válce toto zvláštní zacházení postupně skončilo. To se projevuje i v několika dalších scénách, zejména když Fred hovoří s novým vedoucím ve své staré lékárně.
- Podle jeho životopisce A. Scotta Berga producent Samuel Goldwyn film znovu uvedl v upraveném formátu, aby se promítal na širokoúhlých plátnech. Film byl uveden se vší parádou, včetně slavnostní premiéry ve Washingtonu 3. února 1954, které se zúčastnil Sherman Adams, pět soudců Nejvyššího soudu, dva členové vlády a 24 senátorů. Proběhla kampaň za 250 000 dolarů, která film propagovala jako „nejpoctivější film všech dob“. Film vydělal další milion dolarů.
- Hřbitov letadel, kde postava Dany Andrewse vystupuje na palubu vyřazeného bombardéru, byl skutečným hřbitovem tisíců bombardérů B-17 a B-25 a mnoha stíhaček. Štáb Andrewsův bombardér omyl a pak ho zasypal prachem, aby se na přední věžičku nalepil a vypadal ještě zrnitěji. Ačkoli scéna se záchranáři byla součástí filmu, ve skutečném životě takové pracovní čety skutečně rozebíraly stará letadla, aby z nich vytvořily obydlí pro vracející se veterány.
- Ve scéně v Butchově baru se Homer zeptá Butche, jestli by mu nezahrál písničku. "Co takhle 'Lazy River'?" Homer se zeptá. "Vzpomínáš si na to?" Hoagy Carmichael, který hraje Butche, složil "Lazy River".
- Myrna Loyová pracovala s Williamem Wylerem poprvé a měla se na pozoru před jeho pověstí "90-Take Willyho". Ukázalo se, že si oba velmi dobře rozuměli.
- Aby film působil dokumentárním dojmem, vybral režisér všechny členy štábu - rekvizity, obsluhu, mixážní techniky atd. - z řad veteránů druhé světové války.
- William Wyler vytvořil fiktivní město Boone podle Cincinnati v Ohiu. Jak je patrné například ze stánku s tacos, natáčelo se zjevně v Kalifornii. Ve skutečnosti se Alův bytový dům nacházel na Beverly Boulevard v Los Angeles.
- V roce 1946 se stal kasovně nejúspěšnějším filmem od "Jih proti Severu" (1939), který byl uveden o sedm let dříve.
- Myrna Loyová se dostala na první místo, protože byla v té době nejúspěšnější ženskou hvězdou.
- William Wyler si přál naprosto neokázalý vzhled, takže všechny kostýmy musely být zakoupeny z regálu a herci si je oblékli ještě před natáčením a všechny kulisy byly postaveny v menší než životní velikosti.
- Virginia Mayo četla román "Glory for Me" a představovala si sebe jako Marii Derryovou. Poté, co jí producent Samuel Goldwyn roli odmítl dát, nechala se vyfotit v místním baru. To Goldwyna, který současně pracoval na filmu "Tajný život Waltera Mittyho" (1947), přesvědčilo, aby jí roli přes námitky režiséra Williama Wylera dal. Mayo natáčel oba filmy současně - někdy se scény z obou filmů natáčely ve stejný den.
- William Wyler, který za druhé světové války sloužil jako major u armádního letectva, do filmu zakomponoval své vlastní válečné zkušenosti. Stejně jako Fred Derry i Wyler létal v letadle B-17 v bojích nad Německem, i když ne jako bombometčík. Wyler natáčel záběry pro dokumentární filmy. (Jeho sluch byl trvale poškozen, když při bombardování vybuchl v blízkosti jeho letadla protiletadlový granát.) Kromě toho modeloval setkání Ala a Milly - v němž se poprvé uvidí na opačných koncích dlouhé chodby - podle svého vlastního návratu k manželce Margaret Tallichetové.
- Postava Harolda Russella byla původně napsána jako válečný veterán trpící traumatem z boje. Poté, co se Russell připojil k hercům, byla tato postava změněna na tělesně postiženou.
- Když se Homer chystá do postele, poznamenává, že po vyjmutí umělých rukou je bezmocný jako dítě. To bylo přidáno, aby jeho postava byla ještě sympatičtější. Ve skutečnosti byl herec Harold Russell schopen nasadit si umělé ruce bez pomoci.
- Režisér William Wyler zuřil, když se dozvěděl, že Samuel Goldwyn poslal Harolda Russella na hodiny herectví: dával přednost Russellovu neškolenému, přirozenému herectví.
- Harolda Russella objevil William Wyler poté, co ho viděl v armádním výcvikovém filmu "Diary of a Sergeant" (1945) o rehabilitaci zraněných vojáků.
- Když Homer zapaluje všem cigarety, po druhé se zeptá, jestli je některý z těch dvou mužů pověrčivý. Ti řeknou, že ne, a on řekne, že ano, sfoukne sirku a zapálí si druhou. To je narážka na zvyk pozemních vojáků z první světové války. Říká se mu pověra Tři na sirku: nepřítel by viděl světlo, když by se zapálila první cigareta, zamířil by, když by se zapálila druhá, a stiskl by spoušť, když by se zapálila třetí.
- Aby se Harold Russell vyhnul rozpakům při prvním setkání se svými kolegy z hereckého souboru, natahoval k nim ruce a bral je za ruce, čímž je uklidňoval svým postižením.
- Za roli Homera Parrishe se Harold Russell stal jediným hercem, který získal dva Oscary za stejnou roli. Správní rada Akademie se domnívala, že má na vítězství velkou šanci, a tak mu udělila čestné ocenění "za to, že svým vystupováním vnesl naději a odvahu mezi své kolegy veterány". Později na ceremoniálu získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.
- Steve Cochran si v tomto filmu zahrál malou roli milence vdané ženy, kterou hrála Virginia Mayo. Ve filmu "Bílý žár" (1949) si opět zahrál milence vdané ženy, kterou hrála Mayo.
- Když Fred uhodí zákazníka u fontánky s limonádou, film se na zlomek sekundy zrychlí, aby byl úder vizuálně působivější.
- Název se neobjevuje v žádném z dialogů, ačkoli Marie se k němu přiblíží během závěrečné roztržky s Fredem, když říká: "Dala jsem ti všechny možnosti, abys ze sebe něco udělal. Vzdala jsem se své práce. Vzdala jsem se nejlepších let svého života!"
- Scéna, kdy Fred Derry udeří křiklouna a přijde kvůli tomu o práci, byla inspirována příhodou, která se stala režisérovi Williamu Wylerovi za války. Ten udeřil vrátného v hotelu Statler za to, že někoho oslovil antisemitskou nadávkou, a dostal za to oficiální důtku.
- Během svatební scény na konci Harold Russell zkomolil své repliky při skládání slibu. Místo aby William Wyler nařídil střih a opakování záběru, líbilo se mu, jak přirozeně to znělo, a tak byl použit tento záběr.
- Letoun ATC (Army Transportation Corps) (registrace NC10201) byl DC4, přičemž tento letoun byl vůbec prvním civilním DC4, který sjel z montážní linky a byl dodán společnosti Western Airlines 18. ledna 1946. Později sloužil v Salvadoru, než byl v roce 1971 vyřazen a sešrotován. Ve skutečnosti na konci války používala ATC předchozí model DC3.
- Fred Derry byl vyznamenán stříbrnou hvězdou.
- Závěrečný film Jan Wiley.
- Část podzápletky tohoto filmu o veteránovi, který se vrací k ženě, kterou sotva zná, se stala předlohou pro film "Procházka v oblacích (1995)". Ten byl také částečně založen na dvou zahraničních filmech, francouzském "Čtyři kroky do nebe (1956)" a italském "Quattro passi fra le nuvole (1942)". Ve všech čtyřech inscenacích najde opovrhovaná mužská postava znovu lásku.
- Dana Andrews a Dorothy Adamsová (i když bez titulků) si zahráli také v klasickém noirovém filmu "Laura" z roku 1944 - ona jako Lauřina (Gene Tierney) služebná Bessie Claryová a on jako detektiv Mark McPherson.
- Dana Andrews, který hraje Freda Derryho, a Dorothy Adamsová, která hraje Wilminu matku, spolu pracovali již ve filmu "Laura (1944)".
- Myrna Loy a Minna Gombell se společně objevily ve filmu "The Thin Man" (1934).
- Fred (Dana Andrews) je nedůvěřivý, když mu Al (Fredric March) řekne, že je se svou ženou ženatý už dvacet let. Ve skutečném životě byl March ženatý se svou druhou ženou Florence Eldridgeovou téměř 48 let až do své smrti.
- V původní verzi filmu, kdy Butch u klavíru čeká na Wilmu, až sejde ze schodů těsně před svatebním obřadem, začnou některé z dětí zpívat příliš brzy a Butch jim naznačí, aby chvíli počkali. V pozdější sestříhané verzi se zdá, že tato scéna byla z filmu vypuštěna.
- Předpokládá se, že slavný brazilský hudebník Nestor Amaral se v tomto filmu objevil jen krátce, a to jako kytarista, který se pohybuje s motýlkem nahoru a dolů, v sekvenci, kdy se Stevensonovi vydávají do nočního klubu na oslavu návratu seržanta Stevensona domů.
- V době natáčení bylo Fredricu Marchovi 48 let a Daně Andrewsové 36 let. Terese Wrightové bylo 27 let. Věk Marche a Wrightové dává pro jejich role otce a dcery dobrý smysl, ale Andrewsová byla trochu stará.
- Režisér William Wyler a Teresa Wright (Peggy) spolu pracovali již dříve ve filmech "The Little Foxes" (1941) a "Paní Miniverová" (1942).
- Zařazeno mezi 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete, vydaných Stevenem Schneiderem.
- V roce 2005 byl zařazen na seznam 250 filmů nominovaných na cenu AFI 100 let filmové hudby.
- Filmový debut Michaela Halla.
- V závěrečných titulcích je křestní jméno Fredrica Marche napsáno "Frederic" se dvěma "e" místo jednoho. Podle průzkumu se jedná o častou chybu, protože když lidé vidí jméno "Fredric", mají dojem, že je jméno napsáno špatně, a přidají druhé "e".
- Ray Collins, který hraje ředitele banky pana Miltona, se proslavil v televizi jako poručík Tragg v seriálu "Perry Mason (1957)".
- Roli Jacksonovy střední školy na leteckém příjezdu do Boone City hraje střední škola Walnut Hills v Cincinnati v Ohiu se svou charakteristickou kopulovitou budovou. Ta je i nadále vždy vysoce hodnocenou přípravnou střední školou v Cincinnatském školském systému.
- "Screen Director's Playhouse" odvysílal 17. dubna 1949 třicetiminutovou rozhlasovou adaptaci filmu, v níž si Dana Andrews zopakoval svou filmovou roli.
- Jediný film nominovaný na Oscara za nejlepší film toho roku, který byl nominován za scénář.
- Harold Russell žil se svou rodinou ve Waylandu ve státě MA.
- První film, který získal Oscara za hudbu v kategorii Nejlepší hudba k dramatickému nebo komediálnímu filmu.
- "The Screen Guild Theater" odvysílalo 24. listopadu 1947 třicetiminutovou rozhlasovou adaptaci filmu s Fredricem Marchem, Myrnou Loyovou a Teresou Wrightovou, kteří si zopakovali své filmové role.
- V jednu chvíli Al říká: "Co to všechno je? Hodina pro děti?" "Dětská hodina" je název divadelní hry Lillian Hellmanové. První filmovou adaptaci této hry s novým názvem "Vražedná lež" (1936) už režíroval William Wyler. Později režíroval i druhou, tentokrát s původním názvem hry - "Dětská hodinka" (1961).
- Zařazen na seznam 100 nejlepších amerických filmů, který v roce 1998 sestavil Americký filmový institut.
- "The Screen Guild Theater" odvysílalo 19. května 1947 třicetiminutovou rozhlasovou adaptaci filmu s Danou Andrewsem, Virginií Mayo a Cathy O'Donnell, kteří si zopakovali své filmové role.
- Na samém začátku filmu, když bombardér vstupuje do vzdušného prostoru Boone a tři muži se dívají dolů skrz nos letadla, prolétá nad fotbalovým hřištěm. Jednalo se o skutečné fotbalové hřiště Xavier University v Cincinnati ve státě Ohio. Od té doby Xavier ukončil svůj fotbalový program a plně se soustředil na velmi úspěšný basketbalový program.
- Virginia Mayo je ta, která ve filmu pronese slavnou větu na adresu svého manžela v podání Dany Andrewse: "Dala jsem ti nejlepší léta svého života."
- Harold Russell vystoupil na předávání Oscarů v roce 1980 jako moderátor po boku Farrah Fawcettové.
- Agitátorem u sodovkové fontány je Ray Teal, později známý jako šerif Roy Coffee ze seriálu "Bonanza (1959)".
- Byl to první film, na který se prezident Truman vydal z Bílého domu.
- Šesté místo v britské soutěži Ultimate Film, v níž se filmy seřadily podle počtu prodaných míst v kinech.
- První poválečný film Williama Wylera.
- Po slavnostním ceremoniálu 13. března 1947 se v novinách objevila reklama, že film získal 9 Oscarů. Ve skutečnosti byl film nominován na 8 cen a 7 jich získal. Další dvě vítězství byla čestná cena pro Harolda Russella a pamětní cena Irvinga G. Thalberga pro producenta filmu Samuela Goldwyna.
- Tento film znamenal zlom v kariéře Myrny Loy. Předtím byly její postavy převážně svobodné nebo vdané bez dětí, významnou výjimkou byla série "Thin Man". Zde je čtyřicetiletou matkou dvou dětí, z nichž jedno studuje vysokou školu a druhé střední. Poté hrála především matky (např. ve filmech "Vysněný dům pana Blandingse" (1948), "The Red Pony" (1949) a "Cheaper by the Dozen" (1950)) nebo postavy matek (např. ve filmu "The Bachelor and the Bobby-Soxer" (1947), kde byla výrazně starší opatrovnicí své dospívající sestry).
- Ve filmu hrají čtyři držitelé Oscara: Fredric March, Teresa Wright, Hoagy Carmichael a Harold Russell a jeden kandidát na Oscara: Blake Edwards.
- Umístil se na 11. místě žebříčku 100 nejinspirativnějších filmů všech dob, který sestavil Americký filmový institut (2006).
- "The Hedda Hopper Show - This Is Hollywood" odvysílala 15. března 1947 třicetiminutovou rozhlasovou adaptaci filmu, v níž si své filmové role zopakovali Dana Andrews a Harold Russell.
- Když Butch řekne Homerovi, že mu nabídne jakýkoli druh piva, naznačuje to, že Homerovi ještě nebylo 21 let. Před celostátní změnou na 21 let a více pro všechny alkoholické nápoje měly některé obce oddělenou věkovou hranici pro pití piva a tvrdého alkoholu.
- Fotka na zdi Homera Parrishe, na níž je zachycen v póze házejícího fotbalový míč, je k vidění také v obývacím pokoji Mony Stevensové, kterou hrála Lizabeth Scottová, ve filmu "Pitfall" (1948).
- Nášivka na ruce na levém boku kapitána Freda Derryho ukazuje, že sloužil u 8. armádního letectva (8 AAF).
- Jedná se o poslední film Williama Wylera pro producenta Samuela Goldwyna.
- Michael Hall (Rob Stephenson) byl posledním žijícím členem hereckého obsazení filmu. Zemřel v roce 2020.
- V roce 1975 byl natočen televizní film s názvem "Returning Home" (1975) s Dabney Colemanem, Tomem Selleckem a Jamesem R. Millerem v rolích vracejících se vojáků a Whitney Blakeovou, Joan Goodfellowovou, Sherry Jacksonovou a Laurie Waltersovou v rolích manželek a milenek. Miller byl stejně jako Harold Russell vybrán do role Homera, protože přišel o ruce v boji ve Vietnamu.
- Bombardér, do kterého Fred na hřbitově nasedá, byl skutečný B17, ačkoli během druhé světové války zřejmě nebyl v akci. Letadlo bylo používáno jako cvičné v Rapid City v SD a po válce bylo v roce 1945 převezeno do China v Kalifornii, kde bylo rozebráno. Umělecké dílo bylo zřejmě přidáno pro film.
- Charles Halton, který hrál ředitele banky, kde Al pracuje, hrál bankovního úředníka ve filmu "Život je krásný" (1946). Oba filmy byly v roce 1946 nominovány na nejlepší film.
- Al Stephenson má na rameni nášivku 25. pěší divize, která bojovala na Filipínách.
- Jedná se o první filmovou roli, za kterou Cathy O'Donnellová jako Wilma Cameronová získala uznání. Její filmový debut se odehrál ve filmu "Zázračný muž" (1945), kde hrála jako komparzistka ve scéně v nočním klubu.
- Román MacKinlaye Kantora "Glory for Me", podle kterého Robert E. Sherwood napsal scénář, je psán ve verších.
- Na konci filmu, kdy Fred Derry vystupuje z B-17 na letištním hřbitově a mluví s vedoucím šrotovací firmy, Fred říká: "Vy jste ten šrot. Dřív nebo později dostanete všechno" a vedoucí odpoví: "Tohle není šrot. Z tohoto materiálu stavíme montované domy." Tato scéna je zřejmou metaforou, která představuje Freda a další vracející se veterány, kteří by byli zachráněni pro novou a užitečnou budoucnost.
- Harold Russell, který hrál Homera Parrishe, měl skutečně amputované ruce. V roce 1944 Russell instruoval demoliční práce na kurzu letecké divize v Severní Karolíně, kde učil, jak zneškodnit bombu. S jednou z nich neuspěl a ta mu explodovala v rukou.
- Cathy O'Donnellová se později provdala za bratra Williama Wylera, Roberta Wylera.
- Tento film byl v roce 1989 (první rok zařazení) vybrán do Národního filmového registru jako "kulturně, historicky nebo esteticky významný".
- Několik členů hereckého obsazení a štábu byli skuteční veteráni druhé světové války: Režisér William Wyler byl důstojníkem armádního letectva Spojených států amerických a dosáhl hodnosti majora; Wyler také sloužil v newyorské armádní národní gardě na počátku 20. let. Harold Russell v hlavní roli sloužil v řadové armádě a při výcviku parašutistů v táboře MacKall v Severní Karolíně přišel o obě ruce. Kameraman Gregg Toland sloužil u námořnictva, zatímco herec Blake Edwards byl u pobřežní stráže. Spoluproducent Lester Koenig a herci Don Beddoe, Lawrence Dobkin, Tennessee Ernie Ford a Leo Penn sloužili v armádním letectvu. Autor MacKinlay Kantor pracoval jako válečný zpravodaj a podával zprávy z Londýna pro noviny v Los Angeles. Herec šéfkuchař Milani nebyl v armádě, ale během druhé světové války měl na starosti stravování v Hollywood Canteen, klubu pro vojáky, který provozovaly celebrity. V první světové válce sloužili i další členové štábu: scénárista Robert E. Sherwood sloužil v Kanadských expedičních silách, herci Fredric March, Walter Baldwin, Ralph Sanford, Earle Hodgins a Pat Flaherty byli v armádě; Flaherty sloužil také v expedici Pancho Villa.
- Režisér William Wyler byl téměř hluchý, protože za války létal v letounu B-25. Při natáčení seděl pod kamerou s velkými sluchátky připojenými k zesilovači, aby slyšel herce.
- V roce 2007 jej Americký filmový institut zařadil na 37. místo žebříčku nejlepších amerických filmů všech dob.
- Jedná se o jeden z nejoblíbenějších filmů Francise Forda Coppoly.
- Spisovatel Robert E. Sherwood byl za druhé světové války vedoucím Úřadu pro válečné informace, což byl jeden z důvodů, proč ho Samuel Goldwyn oslovil, aby napsal scénář.
- Oscarový výkon Harolda Russella v tomto filmu je jeho jedinou hereckou nominací na Oscara, ale spolu s ní mu byl udělen i čestný Oscar za jeho inspirativní výkon. Je stále jediným hercem, který kdy získal dva Oscary za stejnou roli.
- Fredric March měl tento film ze všech svých filmů nejraději.
- Postava Fredrica Marche Al Stephenson je ve filmu bankéř. Než se stal hercem, pracoval March v bankovnictví.
- Základní plat kapitána s tříletou praxí v roce 1945 činil 210 dolarů. Tato částka však byla před započtením bojového platu, letového platu a dalších přídělů. Letečtí důstojníci dostávali letecký plat ve výši poloviny jejich měsíční sazby.
- Myrna Loyová byla jen o 13 let starší než Teresa Wrightová, která hraje její dceru.
- Stejně jako ve filmu byl Harold Russell během natáčení zasnouben se svou láskou ze střední školy. Virginia Mayo a Steve Cochran mu na svatbě stáli po boku.
- Scéna mezi Alem a Fredem v Butchově baru je filmově velmi známá. Její specifika se dodnes vyučují na filmových školách (2021).
- První film, který získal Oscara, cenu BAFTA a Zlatý glóbus za nejlepší film.
- první film nahraný ve stereu pomocí nahrávacího systému Westrex. Stereofonní verze existuje v podobě studiových zvukových masterů, které však nikdy nebyly spojeny s obrazem. V době původního uvedení do kin byla pouze hrstka kin vybavena vícekanálovým zvukem.
- Režisér William Wyler opovrhoval hudbou Huga Friedhofera, která za tento film získala Oscara.
- Příběh vznikl na základě článku v časopise Time z července 1944 o skupině mariňáků, kteří se vraceli vlakem ze San Diega domů do New Yorku a čím více se blížili, tím byli tišší a nervóznější.
- Bubeník hrající v prvním baru je legendární hvězda big bandu Gene Krupa.
- Úvodní scéna, kdy muž na služební cestě s golfovými holemi vytlačí Freda z fronty u letištní pokladny, je tak trochu komentářem k měnícímu se postoji k vojákům v USA po válce. Během války veřejnost ochotně věnovala příslušníkům armády zvláštní pozornost, aby podpořila válečné úsilí, ale po válce toto zvláštní zacházení postupně skončilo. To se projevuje i v několika dalších scénách, zejména když Fred hovoří s novým vedoucím ve své staré lékárně.
- Podle jeho životopisce A. Scotta Berga producent Samuel Goldwyn film znovu uvedl v upraveném formátu, aby se promítal na širokoúhlých plátnech. Film byl uveden se vší parádou, včetně slavnostní premiéry ve Washingtonu 3. února 1954, které se zúčastnil Sherman Adams, pět soudců Nejvyššího soudu, dva členové vlády a 24 senátorů. Proběhla kampaň za 250 000 dolarů, která film propagovala jako „nejpoctivější film všech dob“. Film vydělal další milion dolarů.
- Hřbitov letadel, kde postava Dany Andrewse vystupuje na palubu vyřazeného bombardéru, byl skutečným hřbitovem tisíců bombardérů B-17 a B-25 a mnoha stíhaček. Štáb Andrewsův bombardér omyl a pak ho zasypal prachem, aby se na přední věžičku nalepil a vypadal ještě zrnitěji. Ačkoli scéna se záchranáři byla součástí filmu, ve skutečném životě takové pracovní čety skutečně rozebíraly stará letadla, aby z nich vytvořily obydlí pro vracející se veterány.
- Ve scéně v Butchově baru se Homer zeptá Butche, jestli by mu nezahrál písničku. "Co takhle 'Lazy River'?" Homer se zeptá. "Vzpomínáš si na to?" Hoagy Carmichael, který hraje Butche, složil "Lazy River".
- Myrna Loyová pracovala s Williamem Wylerem poprvé a měla se na pozoru před jeho pověstí "90-Take Willyho". Ukázalo se, že si oba velmi dobře rozuměli.
- Aby film působil dokumentárním dojmem, vybral režisér všechny členy štábu - rekvizity, obsluhu, mixážní techniky atd. - z řad veteránů druhé světové války.
- William Wyler vytvořil fiktivní město Boone podle Cincinnati v Ohiu. Jak je patrné například ze stánku s tacos, natáčelo se zjevně v Kalifornii. Ve skutečnosti se Alův bytový dům nacházel na Beverly Boulevard v Los Angeles.
- V roce 1946 se stal kasovně nejúspěšnějším filmem od "Jih proti Severu" (1939), který byl uveden o sedm let dříve.
- Myrna Loyová se dostala na první místo, protože byla v té době nejúspěšnější ženskou hvězdou.
- William Wyler si přál naprosto neokázalý vzhled, takže všechny kostýmy musely být zakoupeny z regálu a herci si je oblékli ještě před natáčením a všechny kulisy byly postaveny v menší než životní velikosti.
- Virginia Mayo četla román "Glory for Me" a představovala si sebe jako Marii Derryovou. Poté, co jí producent Samuel Goldwyn roli odmítl dát, nechala se vyfotit v místním baru. To Goldwyna, který současně pracoval na filmu "Tajný život Waltera Mittyho" (1947), přesvědčilo, aby jí roli přes námitky režiséra Williama Wylera dal. Mayo natáčel oba filmy současně - někdy se scény z obou filmů natáčely ve stejný den.
- William Wyler, který za druhé světové války sloužil jako major u armádního letectva, do filmu zakomponoval své vlastní válečné zkušenosti. Stejně jako Fred Derry i Wyler létal v letadle B-17 v bojích nad Německem, i když ne jako bombometčík. Wyler natáčel záběry pro dokumentární filmy. (Jeho sluch byl trvale poškozen, když při bombardování vybuchl v blízkosti jeho letadla protiletadlový granát.) Kromě toho modeloval setkání Ala a Milly - v němž se poprvé uvidí na opačných koncích dlouhé chodby - podle svého vlastního návratu k manželce Margaret Tallichetové.
- Postava Harolda Russella byla původně napsána jako válečný veterán trpící traumatem z boje. Poté, co se Russell připojil k hercům, byla tato postava změněna na tělesně postiženou.
- Když se Homer chystá do postele, poznamenává, že po vyjmutí umělých rukou je bezmocný jako dítě. To bylo přidáno, aby jeho postava byla ještě sympatičtější. Ve skutečnosti byl herec Harold Russell schopen nasadit si umělé ruce bez pomoci.
- Režisér William Wyler zuřil, když se dozvěděl, že Samuel Goldwyn poslal Harolda Russella na hodiny herectví: dával přednost Russellovu neškolenému, přirozenému herectví.
- Harolda Russella objevil William Wyler poté, co ho viděl v armádním výcvikovém filmu "Diary of a Sergeant" (1945) o rehabilitaci zraněných vojáků.
- Když Homer zapaluje všem cigarety, po druhé se zeptá, jestli je některý z těch dvou mužů pověrčivý. Ti řeknou, že ne, a on řekne, že ano, sfoukne sirku a zapálí si druhou. To je narážka na zvyk pozemních vojáků z první světové války. Říká se mu pověra Tři na sirku: nepřítel by viděl světlo, když by se zapálila první cigareta, zamířil by, když by se zapálila druhá, a stiskl by spoušť, když by se zapálila třetí.
- Aby se Harold Russell vyhnul rozpakům při prvním setkání se svými kolegy z hereckého souboru, natahoval k nim ruce a bral je za ruce, čímž je uklidňoval svým postižením.
- Za roli Homera Parrishe se Harold Russell stal jediným hercem, který získal dva Oscary za stejnou roli. Správní rada Akademie se domnívala, že má na vítězství velkou šanci, a tak mu udělila čestné ocenění "za to, že svým vystupováním vnesl naději a odvahu mezi své kolegy veterány". Později na ceremoniálu získal cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.