Snímků studia Marvel vzniklo za uplynulé roky skutečně mnoho a pro někoho může být složité se v nich vyznat. Proto jsme se rozhodli, že vám nabídneme několik různých způsobů, jak lze pojmout časovou osu (v angličtině označovanou jako MCU Timeline), která vám může napovědět, v jakém pořadí si filmy od Marvelu pustit. Nemusíte na ně totiž koukat jen chronologicky a podle jednotlivých fází, do kterých Marvel studios produkované filmy rozřadilo, způsobů jak je sledovat je několik a i ty nejnovější snímky mohou (s ohledem na cestování časem nebo existenci mnohovesmírů) pořadím pěkně zamíchat.
Články 96
Poslední přehled, jak se dívat na jednotlivé filmy studia Marvel, vznikl v dubnu 2019, je tedy poměrně starý. A jelikož od té doby vyšlo několik dalších filmů a hlavně seriálů, pojďme ho mírně doplnit a zaktualizovat.
Michael Douglas patří mezi největší herecké veterány v Hollywoodu. V posledních letech si však ve filmovém rybníčku jen bez větší námahy vydělával na důchod v komiksové sérii o Ant-Manovi a jeho povedenou komediální kreaci v seriálu Kominského metoda (The Kominsky Method) bohužel příliš lidí nevidělo. Již brzy ale bude mít po dlouhé době znovu příležitost herecky zazářit. A to rovnou coby jedna z největších osobností americké historie Benjamin Franklin.
Donald Trump je pojem, který už v Hollywoodu ignorovat nemohou. Jeden z nejkontroverznějších prezidentů USA, známý podnikatel a člen bohaté dynastie kontrolující obchodní konglomerát The Trump Organization nastoupil do prezidentského úřadu ve svých sedmdesáti letech a momentálně čelí závažným právním žalobám. Jeho převážně podnikatelská minulost je však neméně pozoruhodná a právě na ni se zaměří nadcházející snímek The Apprentice od íránského režiséra Ali Abbasiho, v němž si Trumpa rozvíjejícího v 70. a 80. letech svůj byznys s nemovitostmi zahraje jednačtyřicetiletý Sebastian Stan.
Bylo jen otázkou času, než se štěstí vyčerpá. Marvel nicméně vzdoroval dlouho a vlastně nás na nějakou chvíli i přesvědčil, že ho nic nezastaví. Jenže pak zakončil třetí fázi rozpuštěním Avengers a smrtí Tonyho Starka a od té doby jako by mu chyběl konkrétní směr.
Kina zaznamenala o uplynulém víkendu mimořádný propad návštěvnosti. Na pět komerčně nejúspěšnějších snímků vyrazilo necelých 80 tisíc platících, přičemž o týden dřív to bylo 115 tisíc, tedy téměř o polovinu víc. Trápil se především v pořadí třetí marvelovský Ant-Man, kterého předběhl nejnovější Kocour v botách a tuzemské romantické drama Ostrov.
Avatar: The Way of Water klesá mimo hlavní pozornost tuzemského publika. A jak se zdá, bude hodně dlouho trvat, až nějaký nový titul získá jeho komerční potenciál. Marvelovka Ant-Man a Wasp: Quantumania jím není ani omylem.
Čtvrtá fáze Marvelu se nesla ve znamení kocoviny z posledních Avengers a studio během ní uvedlo hned několik rozporuplných titulů. Zatímco Shang-Chi a Black Panther se setkaly s úspěchem, Eternals, Doctor Strange a čtvrtý Thor publikum rozpoltily. Nový Ant-Man, jenž zahajuje fázi číslo pět, věnuje veškerou energii tomu, aby se celý kolos vrátil do správných, tedy předvídatelně spolehlivých kolejí. Opravdu ale chceme právě to?
Ještě loni byly hollywoodské produkční a distribuční společnosti po pandemii koronaviru opatrné s nasazováním očekávaných hitů. To se ale letos mění, dokládá to výhled světových filmů v českých kinech v první polovině roku. Čeká nás nálož komiksů, loučení s novodobou akční klasikou a Indiana Jonesem, adaptace osmdesátkové videohry, Nicolas Cage jako Drákula nebo hudební drama s Cate Blanchett.
Již za týden bude mít v českých kinech premiéru snímek Ant-Man a Wasp: Quantumania studia Marvel, který odstartuje pátou fázi jeho filmového univerza. Ve Spojených státech proběhla novinářská projekce, tudíž máme k dispozici první ohlasy, jež mohou mnohé napovědět.