O Nicolasi Kimu Coppolovi lze říct hodně věcí, ale jednu rozhodně ne: nejde o zbabělce. Vždyť se dokonce vzdal svého příjmení, které ho váže ke slovutnému strýci Francisi Fordu Coppolovi, režisérovi Kmotra a Apokalypsy. Ne že by své rodinné konexe odmítl využít, už v patnácti letech se cpal alespoň do vedlejších roliček ve strýčkových filmech. Přesto se hned zkraje rozjeté kariéry rozhodl přijmout umělecké jméno a budovat svůj brand odděleně od zbytku klanu Coppolů. A že to je nějaký brand! Dnes slaví Nicolas Cage 60. narozeniny, podívejme se tedy na jeho deset nejvýraznějších rolí.
Články 8
Nicolas Cage je nevypočitatelný ďábel. Ročně točí zpravidla nějakých pět projektů a většina je ráda, když se v rámci hodnocení podívá do nadprůměru. A pak najednou, zničehonic, přijde Mandy – Kult pomsty (2018), Pig (2021), Nesnesitelná tíha obrovského talentu (2022) nebo nově Butcher's Crossing.
Když člověk zavzpomíná na kariéru Nicolase Cage, má pocit, že už si vyzkoušel doslova všechno. Akční blockbustery, laciná béčka, experimentální kousky, komiksovky, hutná dramata, tam všude najdete jeho otisk. Napadne vás ale žánr, který zatím nezkusil?
Dnes večer si můžete v televizi pustit kultovní sci-fi 12 opic, v níž Brad Pitt potvrzuje, že šílenější postava filmu rozhodně neuškodí (přičemž nemusí jít jen o komediální blbnutí). Někteří herci mají na takovéto role větší štěstí než jiní a opravdu se v nich vyžívají. Na následujících řádkách si připomeneme ty nejpamátnější.
Mandy (2018), nový hororový snímek režiséra Panose Cosmatose (Za černou duhou), rozhodně není snímek pro každého. Je plný násilí, je velmi pomalý (než se pořádně rozjede, trvá to hodinu). Je nabitý podivnými, primárně asociačními, ale přitom skoro nic nevysvětlujícími dialogy jak od Lynche, výraznými barevnými efekty, vysokou zrnitostí snímku a jistou umělou zpomaleností všech pronášených slov.
V roce 1994 objevil francouzský archeolog Chavuet unikátní jeskynní systém a v něm tisíce let staré nástěnné malby. Ty svou dokonalostí a stářím překonaly všechny objevy předchozí. Avšak uzavřenost jeskyně, společně s mimořádnou křehkostí a zranitelností nálezu, nedovolují zpřístupnit toto výjimečné místo pro širokou veřejnost. Původem německý režisér Werner Herzog se stal jedním z mála návštěvníků, kterým bylo umožněno prozkoumat zákoutí jeskynního labyrintu a pořídit unikátní filmové záběry. Herzogův dokument je však něco víc než jen pouhý průvodce po rafinovaně ukrytém a pro běžného člověka nedostupném místě.
Pravda, ten nadpis je trochu nefér. Svého času to Cageovi v akčním žánru docela šlapalo a dokázal k tomu být i schopný charakterní herec. Pak se něco stalo (změna léků?) a přišly pecky jako Rituál a Ghost Rider.
Už posedmé je pro všechny milovníky filmu připravena přehlídka Palace Film Festival, která se letos koná od 4.11.2010 v pražském multikině Palace Cinemas Slovanský Dům a týden poté v Brně, v multikině Palace Cinemas Velký Špalíček.