Počasí je v posledních dnech jak na houpačce, takže pokud byste nechtěli riskovat, že vás zastihne průtrž mračen kdesi v terénu, můžete se uvelebit i u sebe doma a oddat se nabídce tuzemských televizí. I kromě olympijských přenosů totiž je na co se dívat, a tak jako obvykle vybíráme pětici filmů, jež nejsou k dispozici na běžných streamovacích službách, ale v dalších dnech je na své obrazovce přece jen vidět můžete.
Články 14
Pro každého z nás je českou filmovou klasikou něco jiného, neboť máme své favority, na které nedáme dopustit. Přesto jsme se rozhodli na danou otázku odpovědět a přinášíme vám obsáhlý přehled toho nejlepšího, co byste v české kinematografii neměli minout a co mezi naši klasiku určitě patří.
Herec Vladimír Dlouhý od 70. let platil za stálici tuzemské tvorby. Když roku 2010 po nemoci zemřel, zanechal po sobě množství postav, z nichž si nejčastěji připomínáme ty pohádkové. Jak se však vyvíjel jeho herecký obraz a na které role by se nemělo zapomínat?
Česká kinematografie už delší dobu nemá úplně nejlepší pověst. Přesto zde stále vznikají filmy, které dokáží oslovit i náročnější publikum. Zde uvedené snímky patří mezi nejvýraznější a nejzajímavější domácí tituly minulého desetiletí, z nichž mnohé jsou dosud nedoceněné.
Tuzemská kina o víkendu zaznamenala nebývale vyrovnané klání na předních příčkách diváckého zájmu. Harley Quinn v podání Margot Robbie vyrukovala se svou družinou ženských komiksových "hrdinek" a Tatiana Dyková, Petra Hřebíčková a další si to nenechaly líbit. Více v komentovaném žebříčku Top 20 tržeb a návštěvnosti českých kin (statistiky vydává Unie filmových distributorů).
V neděli večer byly v Berouně předány ceny 31. ročníku filmového a televizního Trilobitu. Druhé nejstarší ocenění podobného druhu u nás ocenilo dokument Terezy Nvotové Mečiar (2017), vyznamenalo herce Slámova filmu Bába z ledu (2017) a koprodukční snímek Pátá loď (2017) Ivety Grófové. Zlatý citrón pro přešlap v rámci audiovizuální tvorby porota přiřkla majiteli, řediteli a moderátorovi TV Barrandov Jaromíru Soukupovi za jeho "politický aktivismus a diletantství".
Jeden z nejosobitějších a nezaměnitelných herců své generace by dnes oslavil 80. narozeniny. Pochopitelně, že většina z nás si jej pamatuje z role excentrického otce Krause z Pelíšků tvůrčí dvojice Hřebejk-Jarchovský. Jiří Kodet má ovšem ve své filmografii čítající neskutečných 200 snímků celou řadu jiných skvělých filmů.
Sedm let jsme si museli počkat, až scenárista a režisér Petr Zelenka představí nový film. Po Karamazových (2008) přichází do českých kin komediální drama Ztraceni v Mnichově (2015). Snímek se podobně jako nadaný skokan odráží od tématu Mnichovská dohoda 1938, aby podal překvapivý výkon a zapřemýšlel o české povaze a zamyslel se nad tématem zrady obecně. Tuzemská událost roku. Nenechte si Ztracené v Mnichově ujít. Soutěžte o lístky do kina.
Film Ztraceni v Mnichově (2015) režiséra Petra Zelenky vybrali organizátoři do programu 59. ročníku Londýnského filmového festivalu, který začne začátkem října. V rámci přehlídky bude uvedeno 16 světových premiér, včetně právě Zelenkova filmu.
Petr Zelenka, tvůrce úspěšných a originálních snímků Knoflíkáři, Rok ďábla, Příběhy obyčejného šílenství nebo Karamazovi po dlouhých sedmi letech natáčí Ztraceni v Mnichově, nový film podle svého námětu a scénáře. Čtyřnásobný držitel Českého lva se rozhodl realizovat film o kontroverzním tématu, jakým byl a stále je pro Čechy Mnichov 1938. Proč?