Téma 15. 5. 2024
Kaskadér s Goslingem a Blunt potvrdil soumrak filmových hvězd. Do kina se na ně už nechodíV Hollywoodu se dlouho uvažovalo tak, že populární herecké obsazení je základem komerčního úspěchu snímku – lidé přece rádi chodí na milované tváře, že? Nedávno jsme však právě v souvislosti s Kaskadérem psali o tom, že tahle rovnice už zjevně neplatí, nebo aspoň ne do té míry, do jaké s ní mohou (a chtějí) studia počítat.
Gosling se tak řadí do vybrané společnosti nešťastníků a nešťastnic, které má publikum v zásadě rádo, fandí jim a dokonce i ví, že je obvykle najde v kvalitnějších počinech, přesto na ně do kina moc nechodí. Výjimkou bývají rozsáhlé franšízy jako Marvel či Hvězdné války, kde se jakkoli slavné jméno přece jen musí poklonit před oblíbeností dané značky u fanoušků. Podívejme se v abecedním pořadí na pětici současných hvězd, či spíše „hvězd“, které jsou považovány za významné herce či herečky, přesto jejich filmografie není posypaná dolary tak, jak by bylo na místě.
Jennifer Aniston
Herečka, Účinkující
Nyní pětapadesátiletá rodačka z Kalifornie v posledních letech sbírá slova chvály za seriál The Morning Show, v němž prokazuje větší herecké schopnosti než kdy dřív. U jedné z nejpopulárnějších hereček své generace je však fascinující, že na filmovém plátně nikdy pořádně nedokázala zúročit slávu z televizní obrazovky.
Na stříbrném plátně se totiž napříč třemi dekádami orientovala téměř výhradně na ryze průměrné romantické komedie, z nichž některé u publika zabodovaly (Marley a já z roku 2008, o pět let starší Božský Bruce či Millerovi na tripu z roku 2013), jiné naopak propadly (Rocker, 2001; Co je šeptem…, 2005; Tohle je ráj, 2012; Svátek matek, 2016). Většina se však přece jen zařadila do neurážejícího průměru, který Aniston umožnil natáčet stále téměř totéž.
Matt Damon
Herec
Jako na houpačce je kariéra Matta Damona, který na jednu stranu patří mezi nejlépe vydělávající muže Hollywoodu, zároveň se však nebojí riskovat a účastnit se projektů odsouzených k neúspěchu. Naposledy jsme Damona viděli v malé roličce v letošním průšvihu Panenky na útěku, loni i produkčně zaštiťoval další propadák Air: Zrození legendy (2023). Bohužel prodělaly třeba i historický nářez Poslední souboj (2021) či podivná satira Zmenšování (2017).
Nejnevyrovnanější období Damonovy kariéry však nastalo na začátku milénia po úspěších Dobrého Willa Huntinga (1998), Zachraňte vojína Ryana (1998), Dannyho parťáků (2001), Agenta bez minulosti (2002) – než se znovu objevil jako zapomnětlivý agent v Bournově mýtu (2004), připsal si sérii pěti kasovních průšvihů. Vývoj jeho kariéry to však zjevně nijak zásadně nepoznamenalo.
Ryan Gosling
Herec, Producent
Přestože se Gosling objevil i v kriticky rozpačitě přijatých filmech, většina jeho filmografie sestává z uznávaných či vyloženě oceňovaných děl. Stojí však za pozornost, že mezi těmi nejvýraznějšími zářezy se u Goslinga nacházejí i největší kasovní neúspěchy. Platí to třeba pro svébytný sequel Blade Runner 2049 (2017), akční komedii Správní chlapi (2016) či biografii První člověk (2018).
Ačkoli se tedy La La Land (2016) a Barbie (2023) se staly globálními hity a Gosling si za ně mimo jiné odnesl i oscarové nominace, jako kasovní sázku na jistotu jej v Hollywoodu může brát jen snílek; na nedostatek práce si však třiačtyřicetiletý herec jistě stěžovat nebude.
Eddie Murphy
Herec, Scenárista
Bývalá hvězda pořadu Saturday Night Live se během 80. let objevila v řadě hitů jako 48 hodin (1982), Výměna (1983), Cesta do Ameriky (1988) či sérii Policajt v Beverly Hills (1984, 1987 a 1994), jejíž čtvrtý příspěvek se na Netflixu objeví letos v létě a pokusí se Murphyho kariéru resuscitovat.
Třiašedesátiletý herec totiž za poslední více než dvě dekády nehrál ve výdělečném filmu; jedinou výjimku představuje dabování Oslíka v sérii o Shrekovi. Murphy se tedy uchýlil na streamy, kde jeho další propadáky (Cesta do Ameriky 2 z roku 2021) či překvapivě obstojné kousky (biografie Jmenuju se Dolemite) tvrdé řeči dolarů nepodléhají.
Will Smith
Herec
Podobně jako Murphy o dekádu dříve, v 90. letech se Will Smith vyprofiloval v jednu z nejzářivějších mladých hvězd Hollywoodu. Od seriálu Fresh Prince (1990-1995) se dostal k hlavním rolích ve velkorozpočtových bijácích Den nezávislosti (1996) a Muži v černém (1997), předtím ještě nastartoval sérii Mizerové (1995). Zvládal komedie, dramata i akčňáky, a tak není divu, že si jej vybrali Barry Sonnenfeld do odlehčeného westernu Wild Wild West (1999) a Robert Redford do sportovního melodramatu Legenda o slavném návratu (2000).
Obě díla propadla, ale díky druhým dílům Mizerů a Mužů v černém se Smith dostal opět na vrchol. I tak ale na sci-fi počiny jako Po zániku Země (2013) či Blíženec (2019) jistě nevzpomíná rád, protože kvůli velkým budgetům si na sebe snad ani nemohly vydělat. Od nechvalně známé facky na předloňských Oscarech jsme o Smithovi moc neslyšeli a uvidíme, zdali jeho blížící se čtyřka Mizerů zachrání kina – či aspoň jeho uvadající kariéru.
V podobném duchu bychom mohli psát i o spoustě dalších velkých jmen, které si během kariéry připsaly velké množství průšvihů. Třeba Johnny Depp, Keanu Reeves, Colin Farrell a dokonce i Brad Pitt nemají tak vytříbený čich na role, aby se dokázali kasovním propadákům vyhnout, i když je samozřejmě jasné, že čím delší kariéru daná osoba má, tím se zvyšuje šance na množství neúspěchů. Své o tom vědí i Nicholas Cage, John Travolta či Bruce Willis, kteří se béčkům a zjevně pochybným projektům leckdy také nevyhnuli.
Podívejte se na náš žebříček nejlepších herců, v němž některá z těchto jmen také najdete.
Zdroje: ScreenRant, Looper