Představitel Gandalfa měl hrát také Brumbála. Odradila jej urážka od zesnulého předchůdce
Potterovská série i trilogie Pán prstenů odstartovaly roku 2001 pouze s měsíčním rozestupem a v obou případech šlo o obří divácké hity. Zatímco jednasedmdesátiletý Richard Harris ztělesnil největšího čaroděje z knih J. K. Rowling, McKellenovo charisma vévodilo tolkienovskému světu plnému elfů, hobitů či skřetů. Obě postavy mají podobnou image bodrého starce, za jehož plnovousem a dlouhým hábitem vězí bázeň vzbuzující kouzelnická moc.
Harris se objevil ve dvou úvodních snímcích s podtituly Kámen mudrců a Tajemná komnata, načež mu diagnostikovali zákeřný Hodgkinův lymfom a v srpnu 2002 zemřel. Kolem jeho nástupnictví se točila jména jako Sean Connery, Christopher Lee nebo Harrisův dlouholetý kamarád a kolega Peter O'Toole. Ten byl zpočátku favoritem studia, ale režisér Chris Columbus pro Insider vysvětlil, že nechtěl zaujmout pozici po zesnulém nejlepším příteli.
Zrak se tedy přirozeně stočil na McKellena, jenž coby Gandalf zářil a ukázal, že si skvěle poradí i s akčnějšími scénami. V tom ostatně převyšoval i staršího Harrise, jehož Brumbál vedl pouze jednoduché statické dialogy. Dnes čtyřiaosmdesátiletý McKellen, jehož královna Alžběta roku 1991 povýšila do rytířského stavu, hovořil se stanicí BBC a vysvětlil, proč nabídku odmítl. Doneslo se k němu, že Harris před smrtí nebyl jeho velkým fanouškem. McKellena a jeho další britské kolegy Dereka Jacobiho a Kennetha Branagha totiž nazval technicky brilantními herci, kteří však postrádají potřebnou vášeň.
S tím McKellen, jenž si roli Gandalfa zopakoval také v dekádu staré trilogii Hobit, přirozeně nesouhlasil. Rozhodující podle něj ovšem nebyla zášť vůči Harrisovi, nýbrž respekt nad verdiktem zesnulého a neméně věhlasného herce. „Nemohl jsem převzít roli po někom, o němž jsem věděl, že mě neschvaluje,“ sdělil ve stručnosti pro BBC.
Štafetu po Harrisovi tudíž převzal další renomovaný shakespearovský herec Michael Gambon, jenž letos v září zemřel ve věku 82 let. Jeho výkony v šesti potterovských filmech od Vězně z Azkabanu (2004) po Relikvii smrti 2 (2011) z něj v očích mnoha fanoušků a fanynek učinily definitivního filmového Brumbála. Poradil si s tajuplnou psychologií postavy i s akčními scénami a jeho hluboký řezavý hlas podobné ráže, jaká zdobí i McKellenův přednes, nezavdal důvod pochybnostem, zda největší autorita potterovského světa skončila ve správných hereckých rukách.
Vidět Iana McKellena v obou ikonických rolích, které mezi sebou lidé často porovnávají, by ostatně nemuselo být až tak žádoucí. S Brumbálem by si bezpochyby poradil skvěle a Harrisovo hodnocení určitě nepřipadá nesmyslné pouze jemu. Projevený respekt, jakkoli zčásti malicherný, má své opodstatnění a otevřel dveře výbornému Gambonovi, na něhož v sérii Fantastická zvířata pro změnu navázal Jude Law.
S možným vývojem rebootové televizní série se nicméně nabízí otázka, kdo by měl Albuse Brumbála ztvárnit příště. Jakého herce byste si v dané roli ideálně představovali vy?