Kam se poděl Stifler? Představitel nejnadrženějšího školáka doplatil na osudovou image i propadák s Karlem Rodenem
Jako Steve Stifler, jenž společně s dalšími středoškolskými studenty zběsile nadbíhá sexuálním fantaziím, je Sean William Scott neoddělitelnou součástí dospívání „devadesátkových“ dětí. Prci, prci, prcičky z roku 1999 (v originále American Pie) vydělaly po celém světě 235 milionů dolarů a řadu herců a hereček včetně Jasona Biggse, Eugena Levyho, Jennifer Coolidge či Shannon Elizabeth navždy proměnily v nestárnoucí slavné tváře.
Stifler ovšem vyčníval jako nejvíce excentrický charakter a o Scotta, jenž se do té doby živil jako údržbář či pracoval v losangeleské zoo, byl rázem enormní zájem. Před Prcičkami si přivydělával účinkováním v televizních reklamách American Express nebo Sunny Delight a vidět jsme jej mohli také v klipu Aerosmith k písni Hole in My Soul. Na obrazovkách herecky debutoval roku 1996 v sitcomu Unhappily Ever After a pokoušel se získat roli také v kultovní Pobřežní hlídce.
V letošním rozhovoru v The Rich Eisen Show herec vzpomínal, že konkurzu na seriál s Pamelou Anderson a Davidem Hasselhoffem se účastnil s dolarem a pár centy v kapse a ve volném tričku, které mělo zakrýt jeho neuspokojivou fyzickou formu. „Když mi sundali tričko, sebrali mi i práci,“ prohlásil Scott, jenž o své jediné peníze navíc přišel a musel si u castingových pracovníků půjčit na zpáteční cestu autobusem.
Když mu tedy produkce nabídla osm tisíc dolarů za první díl Prciček od neznámých režisérů Paula a Chrise Weitzových, po nabídce bez zaváhání skočil. Z filmu byl obrovský hit, který inicioval neméně úspěšná pokračování Prci, prci, prcičky 2 a Prci, prci, prcičky 3: Svatba. Čtvrtý díl Školní sraz, v němž se oblíbení aktéři setkávají po deseti letech a dokazují, že mentálně nijak nevyspěli, měl premiéru roku 2012 a při rozpočtu 50 milionů vydělal stále krásných 235 milionů dolarů. Celá série pak do kasičky studia přisypala 989 milionů dolarů.
Účast v generačním fenoménu Scottovi pochopitelně otevřela mnohé další dveře. Do roku 2005 si zahrál v řadě komediálně laděných filmů, které se dají považovat za kultovní – namátkou akčňák Vítejte v džungli, kde sekundoval začínající hvězdě Dwaynu Johnsonovi či velikánovi Christopheru Walkenovi, sci-fi komedie Evoluce, celovečerní verze klasického seriálu Mistři hazardu a také bláznivá parodie Hele vole, kde mám káru?
Většina těchto filmů zaznamenala finanční úspěch, ovšem s výjimkou hororu Nezvratný osud se Scott musel spokojit s hraním stále totožných charakterů, které do určité míry čerpaly z popularity a specifických rysů Stiflera. Lehkou odbočkou měl být akční Neprůstřelný mnich z roku 2003, v němž se Scott postavil vedle hongkongské ikony Yun-fat Chowa a také vedle Karla Rodena, jenž ztvárnil hlavního kung-fu padoucha. Chow byl hvězdou díky Tygru a drakovi a rovněž z dynamických akčňáků Johna Woo, které se režisér Paul Hunter pokoušel v Neprůstřelném mnichovi vykrádat zběsilou střihovou skladbou a množstvím kontaktních soubojů.
Ambiciózní snímek ovšem u kritiky i publika naprosto propadl, při rozpočtu 52 milionů dolarů vydělal necelých 40 a Scottovi znemožnil postup do první hollywoodské ligy. Mistři hazardu si finančně vedli o poznání lépe, ale kritika je opět ztrhala. Scott tedy pokračoval ve ztvárňování nenáročných „stiflerovských“ úloh a komedie jako Pan tělocvikář, Povýšení nebo Můj život idiota ho dominantní škatulky nezbavily.
Není přitom pravda, že by jen hrál sám sebe. Scott totiž v soukromí nikdy neproslul jako král večírků či sukničkář. Jako nejmladší ze sedmi sourozenců si ostatně nikdy nemohl navyknout na příval pozornosti. Na vysoké škole hrával fotbal, baseball i basketbal, ale zpětně o sobě hovoří jako o nerdovi. Charakter Stiflera prý založil na kombinaci jeho reálných spolužáků. V rozhovoru pro IGN se nechal slyšet, že ve sportu nenacházel potřebnou radost a vždy vystupoval jako zakřiknutý moula, jenž vtipálkům záviděl jejich úspěchy u děvčat.
Na Redditu herec přiznal, že pokud by roli Stiflera nedostal, možná by se nedokázal prosadit nikdy. Je tedy přirozené, že už dvě dekády žije na účet této průlomové úlohy, přičemž v posledních letech se občas pokoušel o změnu kurzu. V dramatickém režijním debutu Courtney CoxJust Before I Go z roku 2015 ztvárnil muže, jenž si před plánovanou sebevraždou hodlá vše vyříkat s okolím, které ho podle něj stáhlo na dno. „Zahrát si opak toho, co mě v minulosti proslavilo, bylo odměňující,“ řekl tehdy pro magazín Variety. Kritici ani diváci ovšem jeho úsilí opět neodměnili a snímek samotný i hercův výkon obdržely vlažná hodnocení.
Posledním větším filmem pro kina, v němž si Scott zahrál, byl horor Bloodline z roku 2018. Zachraňuje ho však televize a vídali jsme jej ve třetí sérii seriálového spin-offu Smrtonosná zbraň. Letos na jaře měl na Hulu premiéru také mockumentární sitcom Welcome to Flatch, v němž Scott dostal jednu z vedlejších rolí.
Hercovou zřejmě nejlukrativnější zakázkou z posledních let byla animovaná série Doba ledová, v níž od druhého dílu dabuje vačičáka Crashe. Filmy z této franšízy stabilně vydělávají velké peníze a Scott se o střechu nad hlavou určitě bát nemusí. Portál Celebrity Net Worth letos odhadl jeho jmění na 25 milionů dolarů.
Scottův fyzický ústup ze sledovaných produkcí ale odpovídá jeho nárokům na soukromí, které si přísně střeží a novinářům nedává moc šancí do něj rýpat. Jen minimálně se účastní veřejných akcí a ticho, které kolem něj už dlouho panuje, jeho kariéře rovněž neprospívá. Je ale zároveň jeho přirozenou součástí – už roku 2003 pro časopis People tvrdil, že nikdy nechodí pařit a že představa alkoholického večírku je pro něj redukovaná na láhev dosud nevyzkoušené značky vína.
Mnohé tedy překvapilo, když herec roku 2011 dobrovolně nastoupil rehabilitaci z blíže nespecifikovaných osobních a zdravotních komplikací. Přirozeně se psalo o problémech s alkoholem či drogami, ale dostupné informace o Scottovi těmto scénářům neodpovídají. Pravý důvod tehdejší třicetidenní ozdravné kúry zůstává neznámou dodnes.
Příliš se toho neví ani o hercově milostném životě. Šuškalo se, že mezi lety 2005 a 2008 randil s modelkou Deannou Miller. V březnu 2012 se zasnoubil s další modelkou Lindsay Frimodt, ovšem o deset měsíců později byly zásnuby zrušeny a pár se rozešel, byť přátelské vztahy údajně přetrvaly. Roku 2019 se Scott oženil s bytovou designérkou Olivií Korenberg.
Kinolog: Jak moc musel Adam Mišík fetovat, aby mohl hrát dealera?
Snímek BANGER. je spíš komedie, která se až ke konci překlopí v drama. Možná nejlepší český film roku je natolik propojený s hudbou, že i celá recenze je tentokrát hlavně hudební.