Ostatní 16. 4. 2023
Kinolog: Nicolas Cage si kvůli filmu vytrhal zuby. Kde leží hranice šílenstvíA je to tu zase. Před dvěma lety se obrovských odsudků dočkala třídílná minisérie Anne Boleyn kvůli tomu, že titulní historickou postavu hrála herečka tmavé pleti Jodie Turner-Smith. V posledních letech se objevila i řada dalších „kauz“, v nichž části potenciálního publika vadilo ztvárnění tradičně bílých postav černošskými herci a herečkami. Potýkali se s tím tvůrci seriálového Pána prstenů, Bridgertonových či nedávné adaptace Tří mušketýrů. A teď čelí nadávkám i Netflix kvůli plánované sérii o Kleopatře. Černé Kleopatře.
Druhá řada seriálu Africké královny kombinující dokumentární a dramatické prvky by se měla na platformě objevit 10. května. Hlavní figurou první série byla Nžinga, vládkyně několika království na jihozápadě Afriky v 17. století. Ve druhé řadě se pozornost upne na Kleopatru, kterou si zahrála britská herečka Adele James. Její tmavá pleť je však problémem nejen pro hlasitou menšinu na sociálních sítích, ale i množství egyptských akademiků, kteří upozorňují na nesmyslnost takového tvůrčího rozhodnutí.
Reálná Kleopatra se totiž narodila roku 69 př. n. l. v Alexandrii a patřila do řecko-makedonské dynastie Ptolemaiovců. Především kvůli tomu, že její rodová linie sahá i do Íránu, se během 20. století objevila spousta spekulací ohledně jejího skutečného etnika. V současnosti však panuje poměrně silně jednoznačný názor, že její pleť tmavá rozhodně nebyla. Rovněž významný egyptolog Zahi Hawass se nechal slyšet, že o světlé kůži Kleopatry nemůže být pochyb.
Jiného názoru je producenta pořadu, známá herečka Jada Pinkett Smith. Podle ní se o Kleopatřině původu dlouhodobě spekuluje a server Variety zveřejnil její prohlášení: „Vyprávění o černých královnách nevidíme ani neslyšíme často, a tak pro mě, pro mou dceru i pro celou komunitu bylo opravdu důležité, abychom se o podobných příbězích něco dozvěděli. Jsou jich totiž tuny!“
Celé dílo Africké královny se řadí k proudu historického revizionismu, nabízejícího nové pohledy na dějinné události. Určitá provokativnost ze strany Pinkett Smith je tedy na místě, v tomto případě se však nejspíš nejedná o šťastné rozhodnutí. Na spadnutí je totiž i žaloba, jež se bude snažit o zákaz uveřejnění pořadu v Egyptě. Podle nejmenovaného právníka se série snaží „vymazat egyptskou identitu“.
Poté, co se uvažovalo o velkorozpočtovém filmovém příběhu, kde měla Kleopatru ztvárnit izraelská herečka Gal Gadot, se tedy jedná o další mediální přestřelku týkající se etnicky adekvátního zobrazení egyptské královny. Zřejmě nejtrefněji se ke kauze na Twitteru vyjádřila sama Adele James. Napsala: „Pokud se vám obsazení nelíbí, nemusíte se dívat.“ Bude zajímavé sledovat, jak se situace kolem specifického pořadu vyvine a zdali dokonce vznikne nějaký precedens co se podobně revizionistických děl týče.