Čtvrtí Mizerové se snaží kecat a střílet jako zamlada. Na nejslavnější léta ale spíš vzpomínají

Recenze: Čtvrtí Mizerové se snaží kecat a střílet jako zamlada. Na svá nejslavnější léta ale spíš vzpomínají
Mizerové: Na život a na smrt | Sony Pictures Entertainment
První díl z roku 1995 odstartoval kariéry Willa Smithe, Martina Lawrence, ale také krále výbuchů Michale Baye a jednalo se o ikonickou buddy komedii s nezaměnitelným feelingem 90. let. Druhý díl pak zastihl Michaela Baye naprosto utrženého ze řetězu a jeho nekončící nálet přepálenosti, souložících krys a maximálně intenzivní akce nesedl každému. I proto jsme na trojku i přes komerční úspěch čekali 17 let. Nakonec se musela obejít bez Baye a jeho místo obsadila prakticky neznámá dvojice Adil El Arbi a Bilall Fallah.
Mizerové: Na život a na smrt
Mizerové: Na život a na smrt
  • Max
  • Google Play
  • iTunes
  • +1
75%
Ta se ovšem osvědčila líp, než se čekalo. Mizerové navždy totiž byli svižným návratem ke kořenům, jemuž sice chyběla Bayova vizuální opulence, z hlediska drajvu, hlášek i chemie mezi ústředním duem se však fanoušci dočkali vytouženého návratu, v nějž už prakticky nedoufali. Ke čtvrtému dílu se proto přistupovalo s výrazně menšími obavami a čekalo se opakování – ale zároveň i jisté posunutí – funkčního receptu. Toho prvního jsme se nakonec i dočkali. I přesto, jako by oblíbené dvojici už místy docházela šťáva.
Mike Lowrey a Marcus Burnett jsou pořád parťáci do nepohody. Sukničkář Mike se konečně usazuje a má svatbu, Marcus ovšem doplácí na svou nezdravou životosprávu a postihne ho infarkt, při němž absolvuje posmrtnou cestu, a tak začne být po návratu mezi živé malinko spirituální a ezo. Což často otravuje nejen jeho parťáka, ale také diváky. Naštěstí Mike nebude mít na bolehlav příliš mnoho času, protože už brzy budou muset hrdinové řešit jiné problémy.
Mizerové: Na život a na smrt: finální trailer | Falcon
Jejich zesnulý kapitán Howard je totiž obviněn z korupce a spolupráce s drogovými kartely. Důkazy proti němu se zdají být zdrcující, Mike s Marcusem ovšem vědí, že jejich bývalý šéf nic nespáchal. Rozhodnou se proto očistit jeho jméno a zjistí, že jedním z klíčů k dopadení skutečné skupiny pachatelů je Mikův odsouzený syn Armando. Záporákům s kontakty na těch nejvyšších postech se pak samozřejmě nelíbí, jak moc se jim ústřední dvojice dostává na kobylku, a tak je i na naše hrdiny hozena nějaká ta kriminální aktivita a oni musí na útěku očistit i své jméno.
Dvojice Arbi a Fallah jednoduchou zápletku znovu zabaluje do klasických propriet, tedy typického špičkování obou protagonistů, velké porce explozivní akce a prostředí slunného Miami. Smith s Lawrencem jsou stále neskutečně sehranou dvojkou, která neztratí pověstnou chemii a komediální timing ani na smrtelné posteli. Režiséři evidentně nejen že dostali více peněz, ale také jsou si svým řemeslem jistější, a to zejména po akční stránce.
Mizerové: Na život a na smrt
Mizerové: Na život a na smrt | Sony Pictures Entertainment
Kdykoliv má tedy někdo střílet a něco vybuchovat, je to rozhodně dravější a vizuálně líbivější podívaná než posledně. Režiséři nešetří vtipem ani nápady a finální akce je plná cool kamerových průletů a vizuálních eye-candy momentů, takže se vám ten popcorn bude jíst obzvláště lahodně. Kameraman Robrecht Heyvaert se při všech těch záběrech z dronů a zbraní vyřádil a je zkrátka zábavné na tyto svižné přestřelky koukat. Jenže než se snímek do této fáze dostane a diváka začne bavit hlavní dějová linka, uběhne první polovina snímku, která zase tak zábavná není.

Sitcom, nebo akčňák?

První hodina totiž spoléhá prakticky jen na slovní výměny hlavní dvojky a zejména Lawrencovo řvaní a neustálé kecání. Což jsme samozřejmě zažili i v předchozích dílech, kde jednotlivé prvky byly adekvátně dávkované a napsané tak, aby snaha o hláškování a přemíra ukecanosti nepřešly onu pomyslnou hranici otravnosti. Jenže ve čtyřce už z tohoto ohledu snímek na hraně zábavnosti a trapnosti balancuje až příliš vrtkavě.
Marcus je kvůli své lince o smrti a smyslu života často spíše otravným ňoumou a problémem je také fakt, že dialogy tentokrát nejsou tolik úderné a hrdinové často melou pantem prakticky o ničem. První hodinka díky tomu připomíná skoro až sitcom, u něhož se sice často pousmějete a občas někdo někomu ustřelí hlavu, místy si však taky řeknete, že už by Martin Lawrence mohl zavřít pusu.
Jakmile se ovšem rozjede hlavní zápletka a hrdinům začne téct do bot, jsou to opět ti staří známí Mizerové. Jen se divák musí smířit s tím, že scénář je trochu děravější, kupí se tu klišé na klišé a zkorumpované policisty a úředníčky poznáte na první dobrou. Což jsou ovšem zrovna věci, jež se u této přiznaně přímočaré akční blbiny prominou.
Mizerové: Na život a na smrt
Mizerové: Na život a na smrt
Mizerové: Na život a na smrt
Mizerové: Na život a na smrt
Mizerové: Na život a na smrt
Mizerové si ostatně nikdy nehráli na scenáristicky vyšponovaný thriller, v němž musí vše dávat smysl. Problém tkví spíš v tom, že tentokrát scénář zaplňuje děj až přílišným množstvím postav, z nichž je řada úplně zbytečná a těm důležitým není věnován dostatek prostoru. Záporák v podání jindy sympatického Erica Dana je proto hodně nevýraznou figurkou a Howardova dcera toužící po pomstě se pohybuje na hraně karikatury. Ani hra na nostalgii a vzpomínání na minulé díly tvůrcům příliš nejde a působí tu tak trochu navíc.
Čtvrtí Mizerové mají zkrátka dost much a je škoda, že Arbi s Fallahem nevyužili své skvělé pozice z minula a neposunuli značku trochu jiným směrem. Zde v podstatě jen ustrnuli na místě, naservírovali znovu takřka to samé a ještě se v průběhu toho pořád ohlíželi zpátky. Což je přeci jen škoda. V rámci akčních blockbusterů se tu však pořád jede sympatický nadprůměr, který Will Smith a Martin Lawrence utáhnou i v těch nejproblémovějších chvílích. Jen by to už příště chtělo zkusit i trochu něco jiného a napsat postavám o něco vtipnější dialogy.
Podívejte se na žebříček nejlepších akčních filmů podle Kinoboxu.
65%
Mizerové jsou pořád tady a znovu je z toho zatraceně odpočinková akční jízda. Sice jim tentokrát chybí větší tah na branku a v první hodině spustí až příliš velký slovní průjem, v rámci žánru a akce ale stále zvládnou předvést solidní řemeslo a opět si udržet, i když tentokrát s odřenýma ušima, svůj standard. Oproti předešlým dílům sice Na život a na smrt ztrácí, své diváky by však dvojka Lowrey a Burnett zklamat neměla.
Milan Rozšafný
Milan Rozšafný